GNS Network

Yükselen Sosyal Medya Pazarlama Araçları : Chatbots


Ülkemiz sosyal medya pazarlama metodlarına henüz tam anlamıyla adapte olamamışken dünya genelinde çok revaçta artık bu pazarlama metodu, Keza botlar yazılmaya başlanmış bile bu gün Codecanyon'da gezerken revaçta neler var diye baktıımda en fazla satılanlar arasından sosyal medya pazarlama botları olduğunu gördüm. HotScripts te de durum aynı. Yerli girişimci arkadaşlardan sosyal medyadan ürün satışına başlayıp e-ticaret sitesine geçmek isteyen ve teknik destek için ulaşan arkadaşlar bu yıl için de olsa da durumun bu denli ciddi bir pazar yaratmış olabileceğini, hemde bu kadar kısa bir sürede ummuyordum açıkçası.


Üretimden Satışa!

Yakın zamanda facebook güncellemelerinde kullanıcıların profillerine sık kullanılanlar kısmına otomatik olarak alım-satım bağlantısı eklediğini çoğunuz farketmişsinizdir. Kullanıcılar küçük el işçiliklerinden, yöresel ve bulunması güç ürünlerden başlayıp şu anda kendi markalarını oluşturmaya kadar ilerlemiş durumdalar. Giriş kısmında bahsettiğim bana ulaşan arkadaşlarla görüşürken gördüğüm kadarı ile yüksek gelirler ile hiç internet sitesi olmadan - instagramda vs daha çok görse destekli sosyal medya sitelerinde - kullanıcılar teknik alt yapı için hiç masraf çıkarmaksızın direk satışa başlayabiliryorlar. Ülkemizde de iki elin parmaklarını geçmese de bu denli devasa satışlar yapan siteler mevcut. Revaçta olanlar takı aksesuar olsa da devamı gelecektir diye düşünüyorum.

Chatbots'lar Devrede

Potansiyelin olduğu her alanda yazılımcılar haliyle işleri kolaylaştırmak ve bu alanda ilk olmak için yarışırlar ki Chatbots satışları da başlamış durumda. Bu botlar belirlenmiş mesaj kalıpları ile twitter, facebook vb. kendine ait api kullanımına izin veren sitelere bağlanarak sizin belirlediğiniz satış sayfalarında, guruplarda, # taglarda ya da kendi sayfanızda belirli zaman aralıklarında bu ileileri atarak sürekli yeni kullanıcılara ulaşmanız için bir araç diyebiliriz.

screen-shot-2016-04-26-at-3.34.23-pm-4

Geleceğin Arama Motorları!

Bir çok uzman sosyal medya sitelerinin ilerleyen zamanda kendi içinde birer arama motoruna dönüşeceğini düşünüyorlar (ilginç olsa da şahsi fikrim zor gibi :) ) ! Bu yorumcuların fikirlerini dayandırdırkları nokta yukarıda paylaştığım grafik.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan yakında online Chatbots sitelerine sıkça rastlayacağımız kesin. Şu an için satışlar her ne kadar gerçek olsa da Chatbots lar varlıklarını garantilemek adına kendilerini ispatlamış sayılmazlar. Bu uygulamalar ve sitelerden olumlu sonuçlar alınırsa bu da önümüzdeki yıl sıvanadan çıkacak, bol bol hakkında atılıp tutulacak bir kategori olarak web dizinlerinde yerini koruyacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle