GNS Network

6 RankBrain SEO Deneyi Zihin Açıcı Çalışmalar


#SEO #RankBrain #RankBrainSEO

Google RankBrain ile sıralamaları sanal zekaya emanet ettiğini ve sralama kriterlerinin-filtrelerin artık gerçek zamanlı çalışacağını duyurduğundan bu yana ülkemiz gibi dünya genelinde de ciddi bir RankBrain karmaşası var. karmaşa sıralamaların değişmesi ile şimdilik alakalaı olmasa da daha çok ilk sistemi keşfedip en iyi sonuçları ilk alan olmak için SEO ile ilgilenenler çeşitli paravan deneyleri ile sıfırdan kriter analizlerine başladılar bile.

Aşağıda bu analizlerden bir kaçına yer vermeye çalışacağım. Pek yorum katmadan ekleyeceğim analizleri yorumlamak size kalmış. En temelden ulaşabilfiğim genel amalizlere kadar 6 SEO analizi şöyle:

1. Temel Kanı İlk Sıralar ile Alt Sıraların İlişkisi

 
Yukarıdaki sıralama bazlı TO oranı analizinde Nisan ayı %22, Temmuz ayı %24 ve Eylül ayı %27 olarak çalışma yapılmayan sabir sıradaki bir site için TO oranı grafiğidir. Peki bu artışın nedeni ne? Neden gayet basit artık arama sonuçlarında tıklanan bağlantının altında özellikle mobil aramalarda ilişkişi bağlantılar tıklama ardından açılıyor. İndex ve kapsam arttıkça aylara göre ilk sıranın önemi de gittiçe artmakta.

2. To Oranındaki Artış Sıralamada Artışı Sağlar mı?

RankBrain ile direkt olarak etkilenen TO oranı sıralamanızda etkili bir fatör müdür? sorusu da yukarıdaki çalışmaya bağlı olarak akla gelen önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyır. Bu noktada yine bir analiz gırafiği yukarıdaki gibidir. Grafikte TO oranına karşılık sayfanın index kelime konumu verilmekte. Buna göre %20 TO oranı muhtemelen sayfayı 1. sıraya taşırken %6 ve daha az TO oranı 10. ve daha altındaki sıralara sayfanızı taşımakta. Özellikle ülkemizde Aralık ayı ve sonraki aylarda gelecek olan sıralama değişimlerinde TO oranı önemli bir faktör gibi.

3. Başlık TO İlişkisi

Maddeleri birbiri ile ilişkilendirerek devam ettiğimizde 3. faktör olarak TO oranını direk olarak etkileyecek en basit yöntem olarak sayfa başlık biçimi olarak karşımıza çıkıyor. SERP index başlığı direk kullanıcıyı etkileyen en temek yöntemdir ve ilgi çekici bir başlık kullanmak yukarıdaki değişim grafiğinde de görüldüğü gibi TO oranınızda etkili bir değişkendir. Basit, kolay ve herkesin kolayca uygulayabileceği bir yöntem.

4. Sayfada Kalınan Süre TO Oranı İlişkisi


Adım adın ilerlediğimizde bir önceki maddede etkili bir başlık kullanarak kullanıcıyı sitemize yönlendirdik. Şimdi sıra kullanıcı sitemizde gelse yeter mi yoksa biraz kalmalı mı sorusu var. Keza biz millet olarak biraz pratik zekalıyız ve atar tutar acayip başlıklar yaratırız ama sayfa içeriği boş olur. Öyle bir durumda kullanıcı direk sayfayı terk ederek SERP e geri dönet ve yükselen TO oranınız olsa da oturum süresi düştüğü için yavaş ama kararlı bir sıralama kaybına uğrarsınız.


Ancak içerik olarak başlığa ek güçlü sayfa içerikleri hazırlar kullanıcıyı sitenizde bir süre tutabilirseniz düşüş oranından çok daha yüksek bir yüzde ile zamanla yükselen bir sıralamaya sahip olabilirsiniz.


Çalışmanın son aşamasında yükselen TO ve yükselen oturum süreleri ile sitenizdeki etkileşim (e-ticaret ise satış) grafiği şekildeki gibi.

5. Google nin Yeni Özelliği Zengin Snippet Etkisi


Google nin yeni özelliklerinden sayılan Snippetler artık 1. sıranın da üzerinde artık 0. konum olarak yeni bir sıra olarak karşımıza çıktı. Peki bir tanımımız Snippet olarka algılandı ve bizi 0. konuma taşıdı içerik sayfamız kaçıncı sırada kalır? ya da sıralama olarak yükselir mi? Bu soruların cevabı malesef ki olumsız. Genellikle soru ile alakalı SERP de yer alan sayfalar arasında 2. sıralardan algılanan bu soru yanıtları 0. konuma taşındığı an sayfanız kademeli olarak 71. sıraya kadar geriliyor. Yani 0. konuma çıkmak güzel ama bunu Google karşılıksız vermiyor aklınızda bulunsun.

6.Sıralamaya Sosyal Etki

RankBrain sonrası çalışma potansiyelini yakalayamadım ve sıralamam düştü diyenler için bir çalışma da sosyal bağlantılar ile gelen ziyaretçilerin sıralamaya etkisi grafikteki gibidir. Bu nokta çok hassas arkadaşlar keza çok yanlış anlaşılan bir nokta özellikle ülkemizde. Bu faktör SERP üzerinden gelmediği için TO oranınızı etkilemez. Yanlızca oturum sürenizi etkiler ve tek faktör ile yapılan çalışmadır. Yani tek faktör artışlarda gözle görülür bir yükseliş sağlamanız için iyi bir içerik ile ziyaretçiyi sayfanızda tutmanız gerekir.

Özetle; "O isim öldü", "X kişinin pozları coşturdu" ya da "Y kişi amuda kalktı" gibi sahpe sosyal paylaşımlar ile çektiğiniz ziyaretçi hemen siteden çıkacağı için oturum sürenizi olumsuz olarak etkileyerek sitenize yarardan fazla zarar getirecektir.

Not: Son grafikteki eşek ile tek boynuzlu at dikkatinizi çekmiştir. Grafik kaynağı olarak kullandığım site bir benzetme ile konuyu bu şekilde özetlemeye çalışmış akılda kalıcılık açısından. Benimde çok hoşuma gitti. Özetle ilk sıralar sivri anlık çıkışları ve görsel güzelliği ile tek boynuzlu ata benzetilirken boş içerikli ağır SERP konumu olumsuz ve ağır değişmeler yaşayan siteler de eşek olarak nitelendirilmiş. Akılda kalıcılık açısından çok başarılı bir benzetme bence.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle