GNS Network

Daha Az İndex Daha Fazla Trafik - Veri Analizi


#SEO #SEOanaliz #SEOtrafik

Bu makalemde araştırma yaparken gözüme çarpan bir veri analizini sizinle paylaşmak istiyorum. Keza veri analizi sonrası varılan sonuç bir hayli ilginç. Özellikle bu istatistik çalışmayı yorum katmadan paylaşacağım keza yorumlamak size kalmış.

Araştırmada 3 farklı sitenin SEO çalışması esnasında index sayısına oranla trafik istatistikleri verilmekte. Sonuçları ilginç geldi derken şöyle ki 3 farklı sitede de index sayısının düşüşü ile doğru orantılı olarak trafiklerindeki artış net bir şekilde ortaya konmuş gibi. Veri analizi esnasında index düşüşü dışında sitelere herhangi bir bış etkide bulunulmamakta.

1. Site: Silinen İndex %63 , Trafik Artışı %61

Çalışma 2016 yılı 8 Temmuz ve 11 Ekim Tarihleri arasında yapılmakta. Sitede silinen sayfalar hedef hizmet sunduğu bölge, ülke ve eyaletlere ilişkin yasal bilgilendirme sayfaları. Sayfalar tüzük ve yasal uyarıların resmi sitelerden birebir kopyalanmış hali olduğu için kaldırılarak index almayacak şekilde ayrı bir site içi kaynağa taşınmış. Sonuç %63 index kaybı sonrası %61 trafik artışı.

Trafik artışı öngörülerek yapılan bir çalışma değil grafikte yer alan veriler. Sadece kopya içeriklerin temizlenmesine ilişkin basit SEO kriterlerine uyma amaçlı sayfa düzenlemesi sonrası izleme ve veri toplama esnasında göze çarpmış.

2. Site: Silinen İndex %32 , Trafik Artışı %36

Çalışma 2016 yılı 10 Haziran ve 27 Eylül tarihleri arasında yapılmış. Çalışma özgün bir scriptte yapılmakta ve hedef script tarafından otomatik olarak üretilmiş olan gereksiz etiket ve kategori sayfalarının temizlenmesine ilişkin yapılmış.  Ek olarak Q&A tarzi içeriklerin bulunduğu sayfalarda düzenlemeler yapılmış (Q&A : standart alıntı içerikleridir).

Yine çalışma trafik öngörüsünden ziyade içerik optimizasyonu amacı ile yapılan bir çalışma.

3. Site: Silinen İndex %13, Trafik Artışı %37

Çalışma 2016 yılı 10 Haziran ve 5 Ekim tarihleri arasında yapılmış. Çalışma yapılan site bu kez sık kullanılan CMS sistemlerinden olan Wordpress bir site. Çalışma esnasılnda yapılan işlemler; gereksiz etiketlerin ve gereksiz sayfa kategorilerinin temizlenmesi.

Yine çalışma trafik artışı öngörüsü ile yapılmamış. Bu kez ana hedef içerik tekrarına ilişkin gereksiz etiket ve kategorilerin temizlenmesi çalışması.

Yorum

Verileri kaynakta verildikten ve bu veriler ile kabaca içerik index sayısı düştüğünde trafik artar yorumunun yapıldığını belittikten sonra kendi düşüncemide bir kaç kelime ile ifade edeyim. İstatistikleri ve verileri okuduktan sonra bir de "Kurallı Kaos :  Yinelenen İçerik " makalemi bir okumanızı tavsiye ederim. Makalede yer alan öneri ve bilgilerin birebir yaşanmış üç faklı örneğini de bu makale de vermiş olduk.

Sizde yorumlarınız ile yetersiz noktalarda çeşitliliğin sağlanması için destek olun lütfen. İyi çalışmalar bol şanslar ..

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle