GNS Network

Kurallı kaos: yinelenen içerik


Fazla Okumayı Sevmeyenler İçin Özet

Kısaca bu makale farkında olmadan kendi içeriklerimizi nasıl tekrara düşürür, kopya içerik sınıfına seo çalışmaları ile sokarız ondan bahsediyor. Tabi çözüm yöntemleri ile aslında cihaz bazlı düşündüğümüz bazı Google güncellemelerinin algoritma kolaylaştırmak adına evrilmeside makalede dahil olacak. Kalan kısmı okumaktan sıkılmayan azimli arkadaşlar için ...

Binbir Emekle Hazırladığınız İçerikler Kopyalamadan Nasıl Kopya içerik Olur?

Bir çok kişi saatlerini harcayarak artık Google standartlarını uygun özgün içerikler üretiyorlar ve vakti olmayanlarda ücret ödeyerek bu durumu çözmeye çalışıyorlar. Malum Mayıs güncellemesinden sonra artık 250 karakter sınırıda pek sıralama getirmiyor büsbütün zaman ve daha çok maliyet demek özgün içerikler. İçeriklerinizi kimse çalmasa dahi peki bir kaç hatada bu içerikleri tekrara düşürüyorsunuz desem! Bir kaç örnek ile listeleyelim bu durumları (küçük açıklamalar ile).

  1. Başlık içerik uyumu derken bir de etiket kondurup aynı url ve başlıkta farkında olmadığınız içerik tekrarının diğer adıdır etiket sayfaları.
  2. Dinamik url ler yani örnek vermek gerekirse "http://example.com/?post=1&var=2&var=3" gibi işlenmemiş salt url ler.
  3. Mobil siteler: "m.example.com" gibi sub domain metodu ile çalışan url ler sub domainin oluşturulması ile yeniden sınıflandırılırlar ve site:example.com gibi listelense de içeriğinizi tekrara sokarlar mobil ve web indexlemelerinde ayrı ayrı.
  4. Mümkünse sitenizi www.example.com ve example.com gibi iki varyasyonda çalıştırmayın hangisini istiyorsanız ona diğer varyasyonu 301 ile yönlendirin.
  5. http ve https varyasyonları da 4. madde ile aynı riski yaratacaktır ssl iniz var ise direk 301 ile http yi https varyasyonuna yönlendirin.
  6. Otomatik url üreten CMS sistemlerinden kaçının ya da detaylı bir url yapılandırmasına gidin.

Ana Fikir: Bir Domain Tüm Varyasyonlara Hükmetmeli


Ayrı ayrı hatalar ve çözümleri için paragraflar açmaktansa yukarıda hatalar ve çözüme yönelik fikirler vermeye çalıştım. Bunların tamamı tek bir ana fikre bağlıdır. Sitenizin tüm url ve sayfa varyasyonları her ne kadar yazılım temelli olsa da siz farkında olmadan harcadığınız onca zamanı ve bazende parayı çöpe atmanız anlamına gelmektedir. Bunu önlemenin tek yolu da alt varyasyonları bir şekilde ana domain e yönlendirmek ya da ana domain ile arasındaki farklı link yapınız ile vermekten geçer.

Responsive - Kullanıcı Dostu Siteler Güncellemesine Bir bakalım


Geçtiğimiz güncellemeler arasında yer alan responsive siteler güncellemesinde ana mantık tarayıcılara göre şekil alan yanı browser farkı gözetmeyen siteler kullanmanızı öneren bir güncelleme idi. Kısaca size m.example.com gibi siteler yapmayın example.com domainindeki siteniz browserlere göre şekil alsın sizde içeriğinizi tekrara sokmayın diyordu.

1 yorum:

Tufan

İçerik tekrarına düşmemek imkansız gibi anlatmışsın hocam

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle