GNS Network

Moz Yazdı Twitter Çöpe Döndü


Moz u SEO ve SMO ile ilgilenen bir çok kişi bilir ya da işe başladığı esnada kısa sürede öğrenmek durumunda kalırlar. Kısaca kurumsal anlamda temelinde SEO hizmeti veren bir yapıdır. Hatta kendini saha partneri ilan eden bir girişim vardı 2 yıl önce twitter de takibe-takip yapmaya çalışıyorlardı inanın adını bile hatırlamıyorum şu an o derece başarılı arkadaşlardı. Ama hakkını vermek gerek çok da uğraşmışlardı diye hatırlıyorum.

Okuduğunu Her Şeye İnanmayın

Girişte yer alan örneği "Ben yıllardır bu işlerle ilgileniyorum!" demek için vermedim elbette. Keza o azim ile iyi bir takım liderine denk gelseler idi çok iyi işler yapabileceklerine de inanıyorum. Asıl konu birazda bu gibi gurupların moz-moz-moz diyerek referans vermeleri nedeni ile yapıştı bu isim.

Çok güzel kaynak çoğaltmak elbette iyidir. Ancak translate çevirisi ile anlayabildiği kadarıını uygulamak işi biraz sıkıntılara yol açıyor. Keza adamlar özet ardından sıkılmamışlar uzunca bir yol önerisi kaleme almışlar. Yetmemiş grafikler eklemişler ve yetmemiş video çekip aynı makaleye dahil etmişler. Temelinde tabi listede yer alan konular olsada asıl vurgulanan noktalar karşılıklı etkileşim ile takipçilerinizi hesabınıza bağlama ve rakiplerinizden öne çıkma. Bunun yanında illegal yollara başvurmadan marka değerini yükselterek farkındalık yaratma.

Alın Teri Yoksa Kazanç Yoktur

Yine Twitter konusuna dönersek adamlar bu makalede ne var gibisinden bir liste çıkarmışlar. Listede karşılıklı beğeni, rt ve dm ler yer alıyor. Bizde bu arkadaşlar sayesinde karşılık bulan hali. Botlar ile takipçi topla, analiz programları ile dm ye yüklen. Sürekli link paylaş olarak ortaya çıktı ne yazikki bu garabet durum.

Bu noktada twitter üzerinde en bariz floot u kim yapıyor derseniz elele isimli sitenin SMO su. Kasıtlı olarak isim veriyoru bu kez. Keza arkadaş her kimse harbiden floot yapıyor ve engelledikçe yeni hesaplar ile yapışıyor kişilere. Azim iyidir, iyi olmasına ama bu site bu takipçi sayıları için hesapları hazır alabilmek için bir ücret ödüyor ve kendi parası ile kendi marka değerini tüketiyor. İki yönlü kaybet-kaybet döngüsü içinde 1 yıldır aynı işe devam ediyorlar ki üsülsek mi sevinsek mi tükenişlerine karar veremedim.

Özet Listeleri Okuyan Arkadaşlar İçin

  • Kaynak iyidir tabi okuyun
  • Yeni verileri birkaç paravan üzerinde deneyin
  • Her zaman ilk hedef marka değeri olsun
  • İllegal yollar ile ne SEO ne de SEM yaptırın

Unutmayın tüm kaynaklar marka değeriniz için olmaz ise ya girişte bahsettiğim girişim gibi hatırlayan sitenizi ziyaret edecek isimler markanızı hatırlamaz ve sitenizi ziyaret edemezler. Ya da ikinci örnekte bahsettiğim gibi hatırlarlar ancak o floottan sonra bırakın interneti sokakta tabelanızı görse çaktırmadan karşı kaldırımdan devam ederler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle