GNS Network

Sayfa Hız Skoru Nedir? Alexa Rank ile İlişkisi

#alexa #pagespeed #loadtime

Sayfa hız skoru sayfanızın açılış hızının sorgulamayı yaptıığız sitenin veritabanında bulunan siteler ve bazı eşik değerleri dikkate alınarak sitenizin açılış hızının milisaniye cinsinden kıyaslanmasıdır. Alexa bu noktada devreye girmekte, keza bu alanda en eski ve sorunsuz veri toplama aracı yıllardır alexadır. Sit sorgulamanızda size sayfa hız skorlarına ilişkin bazı değerler verir ve bu değerler saniye cinsinden şu anda güncel veritabanına göre şöyledir:
  1. if your site loads in 5 seconds it is faster than approximately 25% of the web;
  2. if your site loads in 2.9 seconds it is faster than approximately 50% of the web;
  3. if your site loads in 1.7 seconds it is faster than approximately 75% of the web;
  4. if your site loads in 0.8 seconds it is faster than approximately 94% of the web.
Alexada en iyi skoru almanız için sorunsuz bir hosting yanında sorgulama yaptığınız sayfanın toplam boyutu 3mb'ı aşmamalıdır. Alexa genellikle hız testlerini anlık olarak güncellemez bunun için sayfa düzenlemelerini sonrası BURADAN kendi sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu noktada genellikle SEO çalışmalarında alexa değerinin sıralamada olumlu etki yaptığı söylenir ve bunun için botlar ile sitelere ziyaretçi göndererek ya da tool bar kurarak fake değerler elde edenler olur. Bu kesinlikle yapılmaması gereken bir hatadır.

Sayfa Yükleme Süresi Sıralamada Ciddi Anlamda Etkilidir


Bu bölümün başlığını kasıtlı olarak açık ve net ekledim keza direkt etki sayfa yükleme süresi ile alakalıdır ve alexa sıralaması ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Aksine alexa da iyi bir sıralama için fake değerler elde eden site sahipleri bu dönüşümsüz tekil sayfa gösterimlerinden spam site durumuna düşebilirler.

Bu noktada tek ilişki Google sıranızı yükseltmek için hızlı bir siteye ihtiyacınız var ve bu standart aynı zamanda alexa standartları arasında da yer alır. Durum bu.

Basit Yöntemler


Genellikle biraz araştıran herkes basit yöntemler ile standartların üzerine kolayca çıkabilirler. Ortalamanın biraz üzerine çıktıktan sonra genelde masraflı işler başlar; daha iyi bir sunucu, pro bir yazılımcı desteği vb.
Kolayca yapabileceğiniz yöntemlerden başlıcaları şöyle;
Yaygın içerik yönetim sistemleri kullananlar için genelde bu liste eklentiler halinde kolayca bulunur. Diğer yöntemler arasında gereksiz css, php-html-asp, .js gibi dosyalarınızda gereksiz açıklama ve kod satırlarının temizlenmesi, Sayfalarda kullanılan görsellerin format ve boyutlarını minimuma göre ayarlamak gibi işlemlerdir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle