GNS Network

2017 kolay içerik inşası tiyoları


2016 yılının son anlarına kadar güncelleme üstüne güncellemeler gelince artık kaçınılmaz olarak 2017 yılı web site sahipleri için standartlara entegrasyon ve uyum yılı olacağa benziyor. Aslına bakılırsa bu gibi söylemler sizi korkutmasın. Yeni güncellemeler sizden olmayan bir şeyi yaratmanızı beklemezler. Zaten vağrolan bir standartın değerini bir adın öne taşıyıp biraz daha ilgili konu üzerinde çalışmalar yapmanızı ister.

1. Backlink Profiliniz

Vağrolan legal linkleme çalışmanızı değiştirmeyin. 180 derece değişimler size faydadan çok zarar getirecektir. İllegal çalışmalarınız var ise her yıl ya da her güncelleme den sonra yazdığım gibi bırakın geçici yöntemleri. Emin olun bu size gelecek güncellemelerden korkmamak gibi bir rahatlık sunacaktır ki bu da pahabiçilemez.

2. Rakiplerini Yakından İzleyin

Aslına bakılırsa bu noktada şahsen taklit çalışmaları fazla seven ya da öneren biri değilim ancak şu bir gerçek ki ortalığın toz duman olduğu şu dönem gibi karmaşa hakim durumlarda başarı gösteren aynı sektördeki rakiplerinizi izlemek size yeni fikirler verecektir ve bu da ispatlanmış faydalı bir çalışmadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken rabinizin izlediği yol ve yöntemler sizin çalışmalarınıza çok ters ve çok farklı çalışmalar ise tüm işleri bırakıp artık o yoldan devam etmeyin. Bu size faydadan çok zarar getirir yapmanız gereken mevcut çalışma profilinize en uygun şekilde metodları evirmektir.

3. Aşırı İçerik Girişinden Kaçının

Yine böyle zamanlarda sıkça düşülen yanılgılardan bir diğeri de aşırı derecede özgün içeriğe yüklenmektir. Evet özgün içerik faydalıdır ancak içerik giriş potansiyelinizi ne kadar kısa zaman aralıklarına taşırsanız ilerleyen zamanlarda da o zaman aralığına yapın bir performans sergilemeniz gerekir ve bıraktığınız anda da bir o kadar set bir düşüş yaşarsınız.

4. Çapraz Pazarlamaya Ara Vermeyin

Bu konunu en bariz özeti "Durmak gerilemektir!" sözü olsa gerek. Keza siz yeni güncellemeler esnasında diğer kanallardaki potansiyelinizi sıfırlayarak belli bir noktaya yönlendirdiğiniz anda bu boşta kalan kanallarda çalışmaya devam eden rakiplerinizin işine bir o kadar yarar bir çalışma yapmış olursunuz.

5. Ücretli Bağlantıları Küçümsemeyin

Tanıtım yazıları, sponsor bağlantılar vs ücretli alabileceğiniz bağlantılar kalıcılığını önceden garantilediğiniz ve hedef siteyi rahatlıkla seçebildiğiniz bağlantılardır. Son kullanıcı profili sizin site kategorinize uyum sağlayan sitelerden alacağınız bu gibi ücretli bağlantıları iyi seçmeniz halinde size çok iyi bir geridönüş sağlayacaktır.

6. İçerik Metod Araştırmalarına Önem Verin

Zamanla tıpkı teknoloji gibi son kullanıcınında hoşlandığı alışkanlıklar yani son kullanıcı profilinde de değişimler olacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle belli aralıklar ile son kullanıcı profiline uygun içerikleri nasıl hazırlayabileceğinize ya da son kullancı deneyimini nasıl geliştirebileceğinize ilişkin çalışmalarını yapın.

7. Gerçek Bağlantılar

Özellikle sosyal medya çalışmalarınızda takipçi çekme, takibe takip ya da belli başlı illegal metodları kullanmayın. Bu sizin büyük zahmetler ile hazırladığınız içeriklerinizin paylaşım etkileşim değerini düşürecektir. Az olsun etkileşimi yüksek gerçek kişiler olsun. Bunu sağlamakta yine aktif bir profil kullanımından geçerken size çok ciddi bir marka değeri sağlayacaktır. Otomatik botlar ile işlerini yürüten profiller yanında ziyaretçileri ile birebir iletişim kuran profiller son kullanıcı için her zaman çok daha samimidir ve bu da size marka değerinizdeki ve güveninizdeki artış olarak geri döner.

8. İçerik Tanıtımlarınızda Daha Seçici Olun

Web sayfanızın her içeriğini her gelişmesini sürekli olarak sosyal medya hesaplarından paylaşmayın bu bariz bir spamdır ve gerçek son kullanıcıların sizi engellemesine yol açar. O platformdaki kullanıcı profillerine uygun paylaşımlarda bulunmayı deneyin. Örneğin ar-ge ya da şirken gelişmelerini Linkedin den paylaşırken, Kampanyalarınızı Facebook dan, ilgiç gördüğünüz bağlantılarınızı tweet leyin. Daha fazla mı etkileşim lazım bir cartoon avatar yaratın ve maceralarını gif olarak tumblr de paylaşımlara başlayarak etkileşim alanınızı artırırken spammer site muamelesi görmeyin.

9. İçerik Tanıtımlarınızı Belirleyin

Bu madde bir önceki maddenin devamı olmakla birlikte 8. madde de yapmış olduğunuz paylaşımları planlayarak bir çizelgeye dökmenizi önerir. Ayrıca bu paylaşımlara 8. maddeye ek olarak ücretli içerik tanıtım metodlarınızı da bu çizelgeye ekleyerek takibini kolaylaştırın ve maliyet-zaman ve getiri analizini kolayca bu çizelge üzerinden takip edin.

10. Etkileşimler ile Samimi Bağlantılar Kurun

Ben kurumsalım kimsenin paylaştığını paylaşmam beğenmem demeyin sosyal medyada özellikle. İiçeriklerinize yakın içerikleri paylaşın beğenin ve belli zamanlarda sizin içeriklerinizin paylaşıldığını beğenildiğini görün. Tabi bunu anlatırken kişi listenizin tamamen legal yollardan bot kullanılmadan oluşturulmuş bir kişi listesi olduğunu varsayıyorum. Kazan-Kazan mantığı sosyal medyada Paylaş-Kazan olarak çalışır unutmayın.

11.Risk Analizleri Oluşturun

Risk analizi yaparak olası problemler için hazırlıklı olun. Örneğin dış çalışmalar için ciddi bir potansiyele ihtiyacınız var bu süre içinde içerik kısmı ile ilgilenemeyecek bir güncel siteniz var. Risk analizini yapmış bir sitede bu süreçte girilecek içerikler önceden zamanlanmış olarak akarken dış çalışma el birliği ile kısa sürede tamamlanabilir. Bu bir zaman açısından risk analizi örneği idi. Bir diğer herkesin gözünü korkutan durumda maddi risklerdir. İyi bir analiz ile rakabet dönemlerinin artışında ücretli tanıtımlar ve reklamlar arası iyi bir değişkenlik kurulabilir. Siz kendi özel durumuna özel risk analizleriniz belli zamanlarda yaparak kendi özel risk olasılıklarınıza özel tedbirleri üretebilirsiniz.

12. Daima Sorular Sorun

Daime sorular ile çalışın ve sorularınıza cevap alamadığınız konularda mantıklı bir cevap alana kadar o çalışmayı yapmayın. Bu olası gelecek problemleri minimuma indirmek için iyi bir metoddur. Keza cevabı olmayan uygulamaların risk analizlerinizde bile önceden tahmin edemeyeceğiniz ciddi sorunları ilerleyen zamanlarda karşınıza çıkabilir.

13. Trend Takibini Bırakmayın

Aslına bakarsanız makalede anahtar kelimelerden biri de "trend" kelimesidir. Eğer trendleri iyi kovalayan bir çalışma yapıyorsanız başarı kaçınılmazdır. Örnek vermek gerekirse trend kodlamaları yakından takip edip erkenden entegre olmak ilerleyen zamanda gelecek güncellemelere hazır girmenizi sağlar. Kullanıcı eğilimlerindeki trendleri önceden görerek gerekli düzenlemeleri ve yönlendirmeleri sağlamak potansiyel son kullanıcı sayınızı artırır gibi her sektöre ve kategoriye uygulanabilir trend takibi ve çok önemli bir noktadır. Unutmayın internette yenilikler çok hızlı yayılır ve trendler göz açıp kapayıncaya kadar kural haline gelmiş olabilir.

14. Entegre Edin Entegre Olmayın

Benim yazdığım bu makale gibi örneğin internette binlerce yerli ya da yabancı makaleye ulaşabilrisiniz. Araştırmak iyidir ve trendleri takip etme konusunda size ciddi fikirler verir. Ancak bazı durumlarda aklınıza çok yatan fikirlere ulaştığınızı var sayalım. Bu noktada direk fikri uygulamayın. Önce dönüp bir mevcut çalışmanız ne yönde diyerek bir kontrol edin. Ardından mevcut çalışmanıza bu yeni fikri nasıl uygulayacağınıza dağir fikirler üreterek en uygun fikri hayata geçirin. Aksi halde web girişiminizin kararlılığı ciddi sekteye uğrar ve bu hem arama motorları için iyi değildir ve hemde son kullanıcı gözünde iyi bir izlenim bırakmaz.

15. Sıralama Herşey Değildir

"Tüm çalışmalarımız sırala için nerden çıktı sıralama herşey değildir sözü şimdi." Bu önemli bir yanıldıdır. SEO marka değerini ve bilinirliği artırarak uzun vadede çalışmaları minimuma indirerek kolayca son kullanıcıya ulaşmaya yardımcı bir arama motoru pazarlama tekniğidir. Sıralama uğruna bazen aşırı farklı çalışmaların tümünü bir arada kullanmak ya da illegal yöntemlere başvurmak gibi hatalara düşülebiliniyor. Bu özellikle güncellemeler sonrası panik zamanlarında artış gösteren eğilimlerdendir ve sitenizi hem son kullanıcı gözünde yerle yeksan eder hemde arama motorlarında-sosyal hesaplardan banlanmaya kadar giden ciddi bir yanılgıdır.

16. Temel Bağlantılarınızı Artırın

Genellikle trendleri zamanında yakalamış, içerik bakımından son kullanıcıya istediğini veren sayfalarınız arama motorlarında da kolaylıkla yükselir ve yeni kullanıcıyı en çok bu içerikleriniz çekerek bir nevi siteniz hakkında ilk izlenim sayfası olur. Bu gibi sayfalar sizin temel bağlantılarınızdır ve ne kadar falza oldukları ile doğru orantılı olarak sitenizin popularitesi de artmış olur. Dikkat edilecek nokta bu gibi sayfaları çoğaltırken sitenizin ana kategorisinden uzaklaşmamak olmalıdır. Keza tersine bir etki ile bu gibi temel bağlantıların yaratacağı kayıp standart sayfalardan çok daha fazla olacaktır.

17. Yeni Bir Bağlantı İçin Her Fırsatı Kullanmayın

Almış olduğunuz bağlantılar hem son kullanıcı ve hemde arama motorları gözünde sitenizin kalitesini birinci dereceden etkileyen kriterlerdendir unutmayın. Düşük kalite ortamlardan alacağınız linkler sitenize katacakları ya da iki gün sonra kapanacak bir siteden alacağınız bağlantıların size getireceği zararlar gibi belli bazı kriterleriniz eşliğinde oluşturduğunuz bir eşik değeriniz olsun. Bu gibi eşik değerlerinin altında kalan bağlantı fırsatlarına hayır demesini öğrenin. Bu size çok daha kararlı bir bağlantı yapısı sağlayacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle