GNS Network

DuckDuckGo dünyanın en güvenilir arama motoru


“Dünyanın en güvenilir arama motoru” olma vizyonuyla 2008’den bu yana piyasada olan DuckDuckGo, son birkaç yılda yükselişe geçti. NSA skandalı ve Edward Snowden’in yardımıyla gizlilik önceliği kullanıcılar tarafından daha iyi anlaşılan anonim arama motoru, 2016’da 10 milyar arama sayısını geçtiğini açıkladı.

DuckDuckGo‘nun kendi paylaştığı verilere göre, anonim arama motoru üzerinden yalnızca 2016’da 4 milyar adet arama yapılmış. 10 Ocak 2017’de tek gündeki arama rekorunu kırarak 14 milyon arama sayısını gören DuckDuckGo büyümesinin gittikçe hızlandığını söylüyor. Kıyas için DuckDuckGo 2015’te yüzde 70 büyüyerek 3,25 milyar arama sorgusuna yanıt vermişti.

DuckDuckGo, 2016 yılında aralarında Freedom of the Press Foundation, Freenet Project, OpenBSD Foundation olduğu online gizliliği savunan dokuz organizasyona 225 bin dolar bağış yaptığını açıkladı.

DuckDuckGo nedir?


DuckDuckGo, arama sonuçlarının üzerinde gösterdiği kırmızı kutucukta ne aradığınızı tahmin etmeye çalışıyor. Site bunu yapmak için Wikipedia ve Wolfram Alpha'dan bilgilere başvuruyor. 

DuckDuckGo, spam sonuçları da filtrelediğini iddia ediyor. 'Bang search' adındaki faydalı özellik sayesinde ise, bir sitenin kendi arama motorunu kullanarak arama yapmanız mümkün oluyor. 

Örneğin: Wikipedia (aramanız) biçiminde yapacağınız bir arama ile, Wikipedia'nın kendi arama özelliğini kullanabilirsiniz. Mevcut 'bang' anahtar sözcüklerinin listesi, bu sayfada bulunuyor. 

DuckDuckGo, Google kullanıcıları için çok büyük bir yenilik getirmese de, Google'ı, Yahoo'yu ve Bing'i sevmeyenler için iyi bir seçenek olabilir.

DuckDuckGo SEO

DuckDuckGo son kullanıcı gizliğini ön planda tutan bir arama motoru! O halde veri saklamıyor ve saklamadığı verileri analiz etmeden sıralamalarını neye göre ya da nasıl belirliyor. İlginç bir soru olarak bir kaç makale inceledim ve ortaya çıkan ortak maddeler şu şekildeler:

1. Wiki Bağlantıları

Wiki gibi yüksel kalitede içerik üreten web bilgi arşivleri elbetteki kendi eleme metodlarında başta geleek. Otoriter bilgi arşivleri DuckDuckGo sıralaması için çok önemli.

2. Kaliteli İçerikler

Yüksek kaliteli bağlantılara önem veren bir arama motorunun elbette ki diğer önceliği de aynı kalitede iyi içerikleri sizin sitenizde de görmesidir.

3. Local Etiket Çalışmaları

Yerel anahtar kelimelerden faydalının sonuçta son kullanıcı verileri olmadan diğer verilerden faydalanan bir arama motoru yerel aramalarda eşlem yüzdesini öncelikli alacaktır.

4.Kullanıcı Dostu Tasarımlar

Son kullanıcı verilerini kullanmadan bir diğer son kullanıcı için ideal sonucu verme metodu da arama yaptığı cihaza uygun duyarlı tasarımlara sahip siteleri arama sonuçları üste taşımak olacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle