GNS Network

Google Adsense 2016 kötü amaçlı reklam raporunu yayınladı

Google Adsense 2016 sonu ve bu yıl başı da dahil olmak üzere bir çok kez reklam sayımlarını durdurmak pahasına da olsa bir dizi içerik güncelleme çalışması yapmıştı. Bunu zaman zaman yayıncılarına kötü amaçlı yayıncılardan temizleme vs şeklinde kısa duyurular ile birdirse de ilk kez kapsamlı bir raporu dün yayınladı. Peki bul çalışmalar neler?

Temel başlıklar yanıltıcı ürünler, mobil cihazlarda kötü ya da yanlış yerleşimler, oyun ve video platformlarında kurallara aykırı reklam yerleşimine ilişkin yıl boyunca çok kapsamlı bir çalışma yapılmış. Yıl sonunda özellikle ihlallerin artışına değinilen rapor içerikli makalede benim görüşüm duyarlı tasarım standartı ile bir çok sitenin toplu halde duyarlı tasarıma geçtiler. Bu durum ise duyarlı tasarıma bağlı çok yüklü bir kural ihlali ve incelemesini beraberinde getirmişe benziyor.

Sahte Ürün Reklamlarına Yönelik Çalışmalar


Toplamdan 47 000 in üzerinde site için yanıltıcı içerik kapsamında işlem yapılmış ve bunlar sıkça karşılaştığımız "kilo verme" vs içeriklerinden aşina olduğumuz içerikler.

Yazılım Tabanlı Yayıncılara Yönelik Çalışma


Yazılımsal bir kaç hile metodu ile reklamlara tıklamaya teşfik ya da farkında olmadan reklamlara kullanıcıların tıklamalarını sağlayan 15 000 site için 900 000 reklam devre dışı bırakıldı.

Kopya İçerik İşlemleri


İçerik ve yazılımları ile clon siteler üreterek bu siteler üzerinden gelir elde etmeye çalışan siteler için 6 000 siteye bağlı 6 000 hesap askıya alındı.

Orjinal Makale: How we fought bad ads, sites and scammers in 2016

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle