GNS Network

Link wheel nedir nasıl uygulanır


Link wheel;kısaca ana siteniz için yapmış olduğunuz bağlantı inşasının tamamına denmektedir. Ana siteyi destekler paravanlar ve birbirini destekler tek yönlü linkleme ile ikinci kalite ücretsiz paravanların vağrolduğu kapsamlı link inşası çalışması çalışmalarının tamına denmektedir.

Nerden Çıktı bu Link wheel?

Arkadaşlar yıllardır yapılan link imşası çalışmasının sadece küçük bir kısmına Link wheel denilmektedir. Bu kısım genellikle ücretsiz hizmet veren bloh hostinglerden her biri farklı sağlayıcılardan alınan ve tek yönlü linkleme ile yine her biri bir sonraki siteyi dstekleyecek çekilde link verilmesi ile paravanlarınızı desteklediğiniz sosyal bağlıntılarınız (mini blog - multi blog hosting hizmetleri sosyal bağlantılardır) ile paravanlarınızın ölmemesi için zamanla kısır bir döngü yaratma çalışmasıdır. Genellikle "Bu linke tıkla çok kazanacan!" tarzında sitelerde bu ara çık sık kullanılıyor. Detaylı olarak nasıl uygulanır kısmında değineceğim.

Bu Link wheel tabiri birden nerden çıktı derseniz. Yıllardır bu alanda makalecilik yapan ve hiç bir şey anlatmadan kitap yazabilme yeteneğine sahip arkadaşlar büyük ihtimalle bir konu bulamadılar hadi ingilizce bir tabir ile bir de makalemiz olsun demişler. Yeni bir şey gibi algılanmış olacak ki soru üstüne soru ... Arkadaşlar bu noktada önemli bir uyarım var. O da şudur ki; bir ürün ya da hizmet sunan web sayfasında okuduğunuz makaleler er ya da geç sizi o siteden hizmet almaya itmeye çalışan metinlerden ibarettir kimse ülkemizde Amerika yı yeniden keşfetmiyor heyecana lüzum yok. Örnek vermek gerekirse mahallenizde hizmet veren marketin hazırladığı broşürlerden farklı bir his ile okumanızı önermem.

Link wheel Nasıl Uygulanır?

Bu kısımı yukarıdaki görselde verdiğim renkler üzerinden anlatıcam. Öncelikle görsel ortasında yeşil site çalışma yapılacak site ve bu çok belli. Bu noktadan sonrasınu dıştan içe doğru inceleyin. 3 farklı mor gurup var bu 3 farklı mor gurubun her biri ana site değil paran sitenizi desteklemek amaçlı kurduğunuz paravanların paravanları yani paravanların sosyal bağlantılarıdır. Dikkat edilirse mor siteler paravana verilen link dışında kendilerini tek yönlü olarak linklerler yani desteklerler. İşte bu 3 farklı mor guruba bir dişli çarkı gibi tek yönlü olarak döndüğü için Link wheel denilmektedir. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi asıl çalışmanın sadece küçücük 3 farklı gurubudur. Yani mahalledeki marketinizin dağıttığı broşürde yer alan başlıklar gibi kalanını görmek için markete gitmeniz gerekir.

Neyse devam edelim. Bu en dış çalışma da vermediğim daha dışta yer alan sosyal medya hesapları vardır bunları grafikte vermedim bunun notunu düşeyim. Devamında ana site ile Link wheel çarkları arasında kalan 2 farklı gurup çark daha var bunlar mavi ve turuncu renklerde verilmektedir. Bu siteler dış çarklar gibi ücretsiz çarklar değillerdir ve dış çarklar ile desteklenen farklı lokasyonlarda ip gruplarına sahip sitelerdir. Genellikle pahallı olan farklı ülkelerden alacağınız hostingler turuncu renk ve daha hesaplı olan farklı datacenterlerde Türkiye de barınan hostingler de mavi renklerde verilmiştir.

Burda önemli olan en dıştan içe doğru direk merkeze asla link vermemeniz gerekmesidir keza bell ölçekte masraflı bir çalışma olan link inşası kırılgandır ve farklı gruplamalarda index alması istenen siteleri kazara tek gruba hapsederseniz kökten filtreye girersiniz.

Neden Şimdi Link wheel Tanımları Çıktı?


2016 yılı içinde sıralı olarak gerçekleştirilen güncellemeler ile örneğin ip lokasyonları ile yapılan seo çalışmalarını local arama filtreleri vurdu. Yani orta kısımda yer alan çarklar çöktü. Dış kısımda yer alan ücretsiz paravanlar artık sosyal bağlantı olarak gruplandırılıyorlar ve bir ölçü de dış çarklar da artık pek dönmüyor gibi.

Yani anlayacağınız bilgiyi saklamanın bir anlamı kalmadı yani ücret karşılığı bir sihirli deynek olarak kullanılmıyor pek. 

Katalog Bilgiler İle Yol Almayın

Arkadaşlar genellikle hizmet sunan sitelerde yer alan bu konu gibi makaleler yetersiz ya da artık işlevini kaybettikten sonra sunulan makalelerdir. Bu nedenle bu gibi makalelere katalog makaleleri makalleri denir.Bu gibi makaleler genellikle sitenin index süre aralığını istenen zaman aralığında tutmak için yazılır ya da çok eski tarihli aynı site makalesi başık değiştirerek yeniden yayınlanır (eski makale varyasyonu silinerek) bu da ayrı bir site içerik çalışmasıdır. Yani yıllarıdr bilinen konuları Link wheel yutturmak sizi düşünerek yapılan bir yayın değildir.

1 yorum:

asansörlü taşımacılık mersin

çok işime yaradı tskler

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle