GNS Network

Tüm Detayları ile Meta Taglar


Bu makaleda biraz meta etiketlerine değineceğiz arkadaşlar. Mümkün olduğunca bir örnek üzerinde yoğunlaşarak (meta açıklamaları) detaylı bir yazı hazırlayarak konu hakkında bilgi eksiği ya da hiç bilgisi olmayan arkadaşlara faydalı bir metin olsun istiyorum. Keza konu önemli bir konu ve sitenizin arama motorları için bir nevi bekleme odasıdır ve bu bekleme odasında ikramları ne kadar zengin ve hedefe yönelik tutarsanız o derece başarılı bir meta SEO yapmış olursunuz.

HTML Meta Nedir?

Metalar sitenizin ziyaretçileri-son kullanıcıları tarafından görünmeyen ancak arama motorları gibi spiderler ile işleri çözen devasa bir çok web uygulamalarının ilk baktıkları yerlerdir. Temel olarak kodlama dili, sayfa dili, sayfa başlığı, sayfa açıklamaları, sayfa anahtar kelimeleri, microformats denilen sayfanın detaylı cv verileri yer alırken günümüzde <head>...</head> arası doldukça dolmakta ve sosyal medya paylaşımlarınızı düzenleyen meta taglar vb leri gibi gün geçmiyor ki yeni bir meta uygulaması eklemek zorunda kalmayasınız.

Temel metalar ile işleri şu zamanda götürmeye çalışan yerli sitelerin bir çoğu kurumsal sabit sayfalarda kalırken sosyal metaların sosyal medya desteğinden faydalanan bir çok yerli girişim birazda viral içerik üreterek hitlerini katlamaktalar. Burada kısaca bahsedip geçtiğim meraları örnekler ile sırası geldikçe aşağıda detaylandıracağım.

Meta Taglar ve İşlevleri

Temel meta taglar denince ilk akla gelen kodlama dilidir ki sayfayı oluşturabilmeniz için bu taglardan faydalanmanız gerekir. HTML için <html  olarak hadi sayfaya başlayıl tagıdır. Bu noktada bir yenilikten bahsetmek gerekirse <html hadi işe başlayalım tagı ile amp düzenlemelerine başlanır ki 2016 güncel Google hızlandırılmış mobil sayfalar projesi standartlarına da başlamak anlamına gelir. Bu konuda kısa bir açıklamayı blogger için blogumda bulabilirsiniz.

Sayfa Başlığı: sayfanıza gelen ziyaretçilerin browsetrinde yer almakla kalmayıp sitenizin indexlenmesi ile google dizinindeki ismini de meta title belirler.

Etiketler: Etiketler fazla abartmamakla birlikte sayfa özetiniz gibidir. Bir bayanla tanıştınız ve size "Üçe kelime ile bana kendini anlatsana dedi!" evet o bayan arama motoru spideri ve siz 3-4 kelime ile kendinizi o spidere beyendirmeye ve sayfanızı özetlemeye çalışırsınız.

Açıklamalar: Bir önceki bayan örneğinden yola çıkarak devam edersek aynı bayan size "Bana kendinden bahsetsene, kısaca!" derse o da meta açıklamadır ve maximum 160 karakter kullanarak arama motoru spiderine sayfanızı özetlemeye çalışırsınız.

Diğer: En temel üzerinde çok durulan 3 metadan sonra kalanından bir kaçını da buradan anlatmaya çalışırsak:

Microformats meta tagları bir gurup meta tag satırıdır ve site dilinizden, hedeflediğiniz bölgeye, sitenizin kodlamasını kimin yaptığından, hangi yılda yayına açıldığına kadar bir çok verinizi sunar. Bu taglar pek üzerinde durulmasa da özellikle kurumsal sayfaların local SEO çalışmalrında önemli bir yer tutar.

Bir diğer taglar ise OG taglarıdır ki bunlar kısaca sosyal medya tagları olarak isimlendirilir. Bu taglar topluluğu sosyal medya sayfalarında bir url paylaştığınızda sayfa görselinden, özetinde, başlığına, paylaşımız siz yapmasanız bile o sosyal medyada hesabınız var ise o hesap ile ilişkilendirilmesine vs bir çok veri ile herhangi birinin yaptığı paylaşım aracılığı ile size bir çok müdahale alanı sağlar.

Meta Tag Sike Sıralamanızı Nasıl Etkiler?

İyi kodlanmış bir site demek kullanıcı deneyimine sunulmadan önce iyi ve eksiksiz bir şekilde kodlanmış bir meta döngüsü demektir. Bir çok içerik sunumu yaptığınız platformlarda (sosyal medya, arama motorları, haber akışları-rss vs) bu meta taglar sayesinde ya rakiplerinizden bir kaç sıra üstte yaer alırsınız ya da aynı sayfada çok daha göz alıcı indexler sunarak üst sıradan ziyaretçilerin alt sırada yer alan sayfanıza yönlendirmenizi sağlarsınız.

Örnek olarakk temel meta etiketleri olan başlık, etiket ve açıklama taglarının ideal değerleri başlık için 60 karakter, etiketler için 80 karakter ve açıklama için 160 karakterdir. Bu ideal verileri sayfanızın sağlaması demek temel meta etiketleri olmayan bir sitenin sürekli değişken indexler vermesi yani kararsız sayfalar oluşturması demektir ki er ya da geç aynı kelime de sizden altta kalır. Güncel bir bilgi vermek gerekirse tam zamanlı güncellemeler ardından özellikle ziyaerçi kaybına uğrayan siteler "ilginç başlık + ping" metodu ile şu dönemde hali hazırda ayakta kalmaya çalışıyorlar. 

Microformats verilerine değinirsek. Zor ve rekabet oranı yüksek bir kelimede kurumsal bir siteniz var ise. Micro formats verilerinizi eksiksiz girerek o bölgede yapılan sorgularda genel sorgularda alt sırada çıkan sitenizi yerel de üst sırada çaıkmasını sağlayabilirsiniz.

Hadi temele inelim <html ile işe başlarken biraz zahmet çektiniz ve amp sayfalarınızı oluşturdunuz diyelim. Bu demektir ki google news, google images ve google web de önerilen sayfa olarak mobil sayfalarda sitenizin sunulmasıdır. Gelen ziyaretçi için içerik bakımından zengin sayfalarınız var ise sayfa başı geçirilen süre ortalamanızın artması ile web sorgularında da amp varyasyonu dışında aynı sayfanın web varyasyonunun da sıralama alması anlamına gelir. En güzel yanı siz yavaş yavaş yükselirken genelde rakiplerini pc için web sıralamalarında takip eden rakipleriniz bir anda nerden geldiğinizi bile anlamazlar.

OG taglarından güncel bir örnek vermek gerekirse 2016 yılının ikinci yarısında Twitter facebook benzeri link paylaşımlarını destek vermeye başladı ve artık resim eklicektim karakter sayımı url kısıtladı gibi sorunları ortadan kaldırdı. Hali hazırda tam anlamıyla yerel sitelerimiz adapte olmadılar ve tek tek resimlerle uğraşırlarken sizin bu güncellemeden faydalanmanız demek 2 kat metin alanı ve iyi bir görsel destek ile çok daha fazla tıklama alanı anlamına geliyor. Ömrünü viral ile harcayıp bu güncellemelere vaktinde adapte olamamak rakipleriniz tarafından hem potansiyel ziyaretçilerinizin çalınması ve hemde marka değerinizin çalışkanlığı açısından eksi bir puandır.

Meta Deyip Geçmeyin

Özellikle temel taglar olarak belirttiğim yaygın bilinen taglar dışında meta taglar ile siteniz için ne denli güçlü ve kalıcı iyileştirmelerin yapılacağı konusunda hali hazırda bir çok web sayfası sahibinin bilgi sahibi olmadığını web sayfaları arasında dolaşırken görüyorum ve bu gerçekten üzücü bir durum. Bu siteler ile tanıtım yazıları, ücretli reklamlar vb maliyeti yüksek ve sizi sürekli ödeme = ziyaretçi ikilemine hapseden uygulamalara yönelmek yıkıcı bir hatadır. Bir defaya mahsus iyi bir danışmandan alacağınız bir tam liste ile yine iyi bir yazılımcı ile web sitenizde tek seferlik bir güncellemede neler çözebileceğinizi görmek gerçekten sizi de şaşırtacak. Bir deneyin derim.

Son olarak genel bir konu olduğu için detaya insem de açıklamalara fazla giremedim keza konu dağılıyor. Bu noktada bir özet geçmek ve gruplamak gerekirse temel tag metodları, og sosyal medya metodları, local seo metodları, amp - cdn metodları şu aklıma gelen kendi içinde çok detaylı gruplardır ve bu metodların tamamının temeli sitenizin meta tagları ile başlar. Blogumda amp ve temel metalar hakkında bir kaç makale bulunsa da diğer yöntemler içinde detaylı uygulama makalelerine zaman buldukça yer vermeye çalışacağım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle