GNS Network

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?


VPN hizmetini kullanmak için farklı yöntemler vardır. Kimisi ücretli abonelik ile bilgisayara kurulan bir program aracılığıyla kullanıma imkan verirken, kimi hizmetler de İnternet üzerinden link bazında giriş için kullanılır.

Nasıl kullanırım?

Şirketinize erişmek için kullanacağınız VPN sistemleri konusunda danışmanız gereken kişi sistem yöneticilerinizdir. Tahminen bilgisayarınızı ve/veya mobil cihazınızı çeşitli güvenlik standartlarına getirerek bu kurulumu yapacaktır. Diğer VPN türlerinde ise genellikle bir hizmet satın almanız ve ardından sisteminize bir yazılım kurmanız gerekiyor. VPN sistemleri bilgisayarlarda yönetici hakları isteyeceklerdir zira sisteme bir sürücü olarak eklenerek çalışabiliyorlar. Eğer oyunlar için olan VPN sistemlerini kullanacaksanız oyunun sisteminizdeki yerini bulup yazılıma tanımlamak (bazen otomatik olarak yapabiliyorlar) ve oyunu bu yazılım üzerinden başlatmak gereksinimleri olacağını da hatırlatalım.

VPN nasıl çalışır?

Bir VPN internet bağlantınızın şifrelenmesi ile iletişimizin, verinizin, lokasyonunuzun ve diğer bilgilerinizin çevrim içi gizli kalmasını sağlar. Bir VPN servisi kişisel IP adresinizi uzak sunucunun IP adresi ile değiştirir ve kamusal sunucularda elde edemeyeceğiniz yeni bir kat gizlilik oluşturur. VPN ( sanal özel ağ) teknolojisini kullandığınız zaman, tüm ağ trafiğiniz, ses ve video VPN sunucusu ve müşteri cihazı arasında güvenli bir geçitten geçer. Sıklıkla “tünel” olarak adlandırılan bu geçit, içinden geçen tüm veriyi şifreler. Bu da veri gönderim ve alımı hakkında VPN kullanırken, bilgisayar korsanları yada dolandırıcıların iletişimizi kesmesi yada gizliliğinizi ihlal etmesinden endişelenmezsiniz.

VPN ile izimi kaybettirebilir miyim?

Siber GüvenlikBulunduğunuz ağ üzerinde kendinizi görünmez olmasa da anlaşılmaz hale getirebileceğiniz genel VPN hizmetlerinde, hizmet sağlayıcı tarafında çeşitli kayıt sistemleri kullanılıyor. Bu kayıt sistemleri elbette birçok ülkeye (yani hizmeti sağlayan şirketin ülkesine) göre değişiyor. Bunu satın aldığınız hizmetin sağlayıcısından öğrenebilirsiniz. Sizi farklı ülkeye taşıdıktan sonra internete taşıyan sistemlerde çıkış yaptığınız andan o ülkenin internet regülasyonları sizi olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilir. Şirketinize doğru veya şirketinizdeki ağ üzerinden yapacağınız erişimlerde ise, eğer iyi bir sistem yönetim kadronuz varsa, VPN erişimiyle nerelere bağlandığınızın kaydı tutulacaktır. Dolayısıyla VPN teknolojisi sizi görünmez yapmaz; yapacağınız işi daha güvenli şekilde yapmanızı sağlar.

VPN Tüm İnternet deneyimizi nasıl iyileştirir?

Bir VPN konfigürasyonu sizi sadece çevrim içi güvende tutmaz, tüm internet deneyimizi iyileştirir. VPN kullanmak hızınıza katkı sağlayabilir, kısıtlayıcı ve sansürcü ağlarda veri tutulmasını yener ve alışveriş ve gezilerinizde paranızı korur. VPN kullandığınızda lokasyonunuz maskelenir ve IP bazlı fiyatlandırmalardan özel şartlardan kaçınmanızı sağlar.

Zenmate VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Görselde gördüğünüz gibi Google Chrome mağazasına giriyorsunuz. Ücretsiz seçeneğine tıklayarak ‘Chrome’a ekle’ yazan yere tıklıyorsunuz.

Tıkladıktan sonra eklentinin artık tarayıcınıza kurulmuş olması gerek. Kurulum işlemleriniz tamamlanır tamamlanmaz, e-posta adresiniz ile kayıt olmanız gerekiyor. Çünkü kayıt işlemi olmadan Zenmate aktif hale gelmektedir ve kendi hesabınıza tanımlayacağınız Zenmate eklentinizin olması güvenliğiniz için de gerekli olanlardan bir tanesidir. İlgili yere e-posta adresinizi girdikten sonra “Get secured now” butonunu kullanarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Önünüze parola ekranı gelecektir. Buradaki parolayı not etmeniz lazım.
Kayıt işleminizi tamamladığınız da mavi bir ekran açılacak ve burada yer alan parolanızı iyi not etmeniz gerekiyor. Çünkü daha sonra bu e-posta adresiyle eklentiyi başka tarayıcılarınıza ya da bilgisayarlarınıza eklediğiniz zaman çalışması için bu parola sorulacaktır. Tabi ki saklama işlemini güvenli parola saklama programlarında ya da kendi hafızanız da gerçekleştirmelisiniz.

Açılan mavi ekranda “Got it” butonuna da tıkladığınızda artık tüm işlemler tamamlanmış olacaktır. Bu noktadan sonra proxy’iniz net olarak aktif duruma gelmiştir ve hiç zorlanmadan engelli ve yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan tarayıcınızın sağ üst köşesinde ki Zenmate eklenti ikonuna tıklar iseniz bir eklenti penceresi açılacaktır ve bu her şeyin tamamlanmış ve yolunda olduğunu gösteriyor. Bu eklentiyi kullanmak istemez iseniz, Proxy’i kapatmak için sağ alt köşede yer alan “Sign out” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Son aşama


Fakat proxy ülkenizi değiştirme ihtiyacı hissediyorsanız hemen ortada yer alan proxy ülkesi ikonuna tıklayabilir ve buradan karşınıza çıkacak olan ülkeler arasından seçim yapabilirsiniz. “Choose” butonuna basmanız ülke seçimini gerçekleştirmek için yeterli oluyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle