GNS Network

Windows sistem geri yükleme nasıl yapılır


Sistem Geri Yükleme sistem içerisindeki önemli dosyaların, Registry adı verilen kayıt defterinin ve bazı programların geri yükleme işleminin sağlandığı bir işlemdir. Gerekilen durumlarda bu noktalar sayesinde sistemin son haline çevirilmesi amaçlanır. 

Windows işletim sistemleri içerisinde XP sürümü ile birlikte yapılan ve daha önceki tarihte düzenlenen dosyaların bilgisayara yeniden yüklenmesini sağlayan komuta Sistem Geri Yükleme adı verilir. Sistemin çalışır halde olduğu durumlarda yaşanan ufak aksaklıkların giderilmesi için oldukça önemli bir işlemdir.

Sistem Geri Yükleme noktaları System Volume Information klasörü içerisinde depolanır. Bir sistem klasörü olan bu klasör gizli konumda bulunur. Sistem Geri Yükleme'de manuel olarak geri yükleme noktasının oluşturulması gerekir. Daha sonra da otomatik olarak Sistem Geri Yüklemesi yapılır.

Manuel Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma


  • İlk olarak Başlat sekmesine gelinir ve Tüm Programlar üzerinden, Donatılar sonra Sistem Araçları seçilir. Buradan Sistem Geri Yükleme tıklanır ve Sistem Geri Yükleme başlatılır. 
  • Sistem Geri Yükleme'ye Hoş Geldiniz sayfasının görülmesinin ardından Geri Yükleme Noktası seçilir ve İleri sekmesi tıklanır. 
  • Geri Yükleme Noktası'nın adının belirlenmesinin ardından Oluştur seçeneği tıklanır ve Geri Yükleme Noktası tamamlanmış olur. 

Sistem Geri Yükleme


  • Windows üzerinden Administrator olarak oturum açılır.
  • Başlat sekmesi tıklanır ve Tüm Programlar üzerinden Donatılar ardından Sistem Araçları ve Sistem Geri Yükleme seçilir. 
  • Bundan sonraki aşama Geri Yükleme Noktası üzerinden devam eder ve Sistem Geri Yükleme Başlar. Yükleme bittikten sonra bilgisayar yeniden başlar.

Sistem Geri Yükleme işlemi Kurtarma bölümü üzerinden yapılamaz. Bu nedenle Windows açılmadığı zaman Sistem Geri Yükleme yapmak için:

  • Bilgisayar yeniden başlatılır ve ilk başlatma anında F8 tuşuna üst üste basılarak Güvenli Mod'da çalışma sağlanır. 
  • Bilgisayar üzerinden Admin hesabı olarak oturum açılır. 
  • Komut satırına %systemroot%system32 estore strui.exe yazılır ve Enter tuşuna basılır. 

Sistem Geri Yükleme kişisel dosyaları yedeklemeyi amaçlamaz. Bundan dolayı silinen veya hasar görülen bir dosyanın bu komutla birlikte geri getirilmesi mümkün değildir. Bu uygulama yanlış yüklenen programlar için tercih edilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle