GNS Network

Wordpress SEO İpuçları


Dünya genelinde en çok kullanılan ücretsiz içerik yönetim sistemlerinin başında gelen wordpress artık öyle bir konuma geldiki serp konumunuz için diğer rakipleriniz ile yarışırken bir de diğer wordpress kullanıcıları ile yarışmanız gerekebiliyor. Bu noktada işler aynı içerik yönetim sistemini en iyi kullanan lehine şekilleniyor.

Bu makalemde wordpress bir siteniz için temel bazı SEO düzenlemelerinden bahsedeceğim. Bunlar çoğu eklentisiz olmak üzere yeni bir site için yapmanız gereken noktalardan oluşmaktadır.

1. Kalıcı Bağlantılar


Wordpress sitenizi kurduktan sonra ilk yapmanız gereken düzenleme olup sitenizin içerik dağılımına göre uygun bir kalıcı bağlantı düzenlemesi arama motorlarını en uyugn şekilde sitenizde tutmanıza olanak sağlar. Diğer yanda içerik-kategori ilişki düzeyi iyi ayarlanmış url yapıları da artık herkesin ezberlediği gibi bir SEO kriteridirk ki SERP de nerde olacağınızı belirler.

Wordpress üzerinde kalıcı bağlantıları özgünleştirmek için şu kısa kodları "özel kalıcı bağlantı" kısmında kullanabilirsiniz:
%year% ->Sayısal değer
 %monthnum%-> Sayılasl değer
 %day% ->Sayısal değer
 %hour% ->Sayısal değer
 %minute% ->Sayısal değer
 %second% ->Sayısal değer
 %post_id% ->Sayısal değer
 %postname% ->metin değer
 %category% ->metin değer
 %author% ->metin değer
Bu kısa kodları kullanarak sizi rakiplerinizden ayıracak ve site içerik dağılımınıza uygun olacak şekilde özgün bir link yapısı oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ana sayfa ya da kategoriler liste-dizin sayfalarıdır ve dizin metodu ile oluşturulacak bağlantılar size fayda sağlar. Diğer yandan son içerik sayfaları genellikle liste sayfaları değildir-hedef sayfadır  ve bunun son içerik sayfası olduğunu .html - .htm olarak belirtmek de yine size fayda sağlayacaktır.

2. Düzenli Güncelleme

Sitenizin arama motorları ve son kullanıcı gözünde kararsız bir site olarak algılanmaması için sitenizde güvenlik açıklarına bağlı yaşanabilecek hacklenme olayları ya da yazılım uyuşmazlıklarına bağlı sayfa hataları ya da benzerlerine bağlı kapanmamaların olmaması gerekir.

Bu noktada en önemli desteği size wordpress in güncelleme merkezi sunar ve düzenli aralıklar ile kontrollerinizi yaparak hem wordpress için ve hemde kullanmış olduğunuz eklentiler için en güncel sürümü kullanmaya dikkat edin.

3. Medya Ayarlarınızı Özelleştirin

Kullandığınız tema ve sayfa yapılarına uygun olacak şekilde özgün bir ortam dosyası ayarı yapın. Benim önerim özellikle yaygın olarak kullanılan responsive temalar gibi bir tema kullanıyorsanız tüm değerleri "0" vererek tamamen de devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun sebebi her resim özel boyutları ile 4 kez kesilir ve 1 de orjinal boyut olmak üzere 5 farklı şekilde sunucunuza kaydedilir. Bir resim yükleme işleminde aynı anda yapılan 4 kırpma işlemi özellikle sunucu cpu değerini aşırı derecede yükseltir ve ard arda resim yükleme işlemlerinde siteniz kilitlenir, "bağlantı koptu" hataları gibi hatalar alırsınız.

4. Google Analytics Kullanın

Sitenize gelen ziyaretçi profilini iyi incelemek ve takip altında tutmak sitenizin geleceği ve daha çok ziyaretçiye ulaşması için hayati bir önem taşır. Örnek vermek gerekirse sayfa bazlı gelen ziyaretçilerin bu sayfada ne kadar vakit geçirdikleri ziyaretçinin aradığı içeriği sitenizde ne denli bulduğunun bir ölçütüdür. Düşen sayfa başı oturum sürelerinde daha zengin içeriklerin oluşturulması da bu örneğe bağlı bir tedbir metodudur.

5. Özel .xml Dosyalarınızı Oluşturun

Sık kullanılan özel .xml dosyaları site haritası, mobil site haritası, resim site haritası ve video siteharitası şeklinde sıralanabilir. Özellikle yeni açılan siteler de "Ben sitemi kurdum google sitemi indexlemiyor!" cümlesinin en kesin yanıtı bu özel .xml dosyalarının Google WMT üzerinden ya da diğer arama motorlarının WMT araçları üzerinden tanımlanması ile çözülür. Siteniz çok daha iyi kategorize edilerek çok daha hızlı index alır.

Özellikle wordpress kullanıcıları için bu dosyaları oluşturabilmeniz için yüzlerce eklenti ile bir çok çözüm yöntemi mevcuttur. Zerre kodlama ile uğraşmadan kolayca sitenizin .xml dosyalarını hazırlayarak istediğiniz arama motorunun WMT üzerinden tanımlayabilirsiniz.

6. Kalite

Sitenizi kurmanızdaki amaç ister bir ürün ya da içeriği pazarlamak olsun ister içerik paylaşımı olsun sitenizin kullanıcı ya da arama motorları gözünde iyi bir yer tutmasının en temel noktası sitenizin ve içeriklerinizin kalitesidir. Kimse emin olmasa da en son 2014 yılında google seo standartlarının 250 den fazla olduğu söyleniyordur. Bunların tamamına, hatta kimsenin bilmediği kriterlere bile ulaşma şansınız olsa ve listeleseniz ortaya çıkan en temel konu tamamının sitenizin içeriği ve kodlamasının kalitesine bağlı olduğunu göreceksiniz.

Siz siz olun yeni sitenizde kullanıcı deneyimini geliştirmek için kodlama bazlı güncellemeler yapın, tam bilgiyi sunabileceğiniz içerik sayfaları hazırlayın ve oturup sitenizin yükselişini izleyin.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle