GNS Network

Zararlı site nasıl anlaşılır


İnternet çağımızda en sık kullandığımız iletişim araçlarından biridir. Alışveriş, bankacılık işlemleri, eğitim gibi birçok işlemi internet üzerinden kolaylıkla halletmek mümkündür ve birçok bilgiye de internet sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir. Ancak bu kadar kapsamlı iletişim aracı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirir. Ayrıca internetteki verilerin kontrolü de oldukça zordur. Birçok site içeriği ile bize son derece yardımcı olmasına rağmen, zararlı içerikler barındırarak bizim için olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olabilecek site sayısı da oldukça fazladır. Kontrolünün zorluğundan dolayı bu tip zararlı siteler her zaman tespit edilip kapatılamadığından dolayı internet kullanıcılarının zararlı içerik bulunduran siteleri ve bu sitelerdeki içerikleri tanıyabilmeleri oldukça önemlidir. 

Zararlı Siteler Nasıl Anlaşılır?


Güvenli Siteler: Bir sitenin zararlı olup olmadığının tespitinden önce, sitenin güvenilir olup olmadığına bakılmalıdır. İnternet tarayıcısının adres çubuğunda, adresten önce bir kilit işareti bulunur ve bu kilit işaretine tıklandığında site kimliği ve güvenilirliği ile ilgili bir bilgi çıkar. Bu tip güvenilir siteler “http” yerine “https” ile başlarlar ve bu sitelerde rahatlıkla gezinilebilir. Eğer adres çubuğunda kilit simgesi yok ve sadece dünya simgesi varsa burası tıklandığında genellikle kimlik bilgisi sağlanamadığı ifade edilir. Bu tip sitelerin içeriğinin güvenli olup olmadığı farklı yöntemlerle anlaşılabilir. Ayrıca burada gri ve yeşil renklerde ünlem işareti de bulunabilir. Bu ünlem işaretlerini bulunduran sitelerin de genel olarak güvenilir olmadıkları kabul edilmelidir.

Antivirüs Programları: Lisanslı antivirüs yazılımları çoğu zaman sitelerin zararlı içeriklerini başarılı bir şekilde tespit etmektedirler. Ancak burada antivirüs programının orijinal ve lisanslı olması, aynı zamanda da sürekli güncellenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Zararlı Sitelerin Online Tespiti: Zararlı sitelerin tespit edilebilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisi çok bilinen ve güvenilir bilişim firmalarının “safe web”, “site advisor” ve “link scan” gibi online hizmetlerinden faydalanmaktır. Bu hizmetlerle site isimleri sorgulanarak güvenilirlikleri ve içerikleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Bu bilgilere dikkat edilmesinin haricinde aşağıdaki noktalar da sitelerin zararlı içerik barındırdığının göstergeleri olarak kabul edilebilir.

  • Sitede pornografik veya yasadışı içerikler sunulması veya bu tür içeriklerin açılır pencerelerle ortaya çıkması,
  • Sitede korsan, yasal olmayan veya kaçak ürünlerin satılması,
  • Yüksek fiyat etiketli ürün ve hizmetlerin mantık dışı düşük fiyatlarla sunulması,
  • Sitede bilgisayara virüs bulaştığını bildiren ve sorunun çözülmesi için tıklama talep eden açılır pencerelerin (pop-up) ortaya çıkması,
  • Kimlik doğrulamak için gereksiz yere T.C. kimlik numarası, telefon, adres ve kredi kartı gibi bilgilerin istenmesi,
  • Ödeme alınan sitelerde gizlilik sözleşmesinin bulunmaması,
  • Herhangi bir dosyanın indirebilmesinin, belli bir programın siteden indirilip kurulmasına zorunlu bırakılması.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle