GNS Network

2017 en iyi SEO araçları listesi

SEO araçları denilince genellikle web izerinde raştırma yapmak zor oluyor. Keza her seo ajansının küçük ya da büyük seo araçları var ve kendi paravan bloglarında, paravan haber sitelerinde yayınladıkları incelemelerde haliyle kendilerini liste başı göstererek taraflı olarak metinler hazırlanır. "Haksızlık yapıyorlar" ya da "Çok ayıp" demeyeceğim. Listelerini ilk onda sunabilmeyi başaran ajans zaten iyi bir ajanstır ve o liste her ne kadar çarpıtılsa da bir emeğin sonucu olduğunu ve öyle ya da böyle o konumu hakettiklerini düşünüyorum.

2017 Yılının ilk SEO Araçları Listesi

Yıllar geçtikçe her geçen yıl SEO Tools listelerini hazırlamak biraz daha zor bir hal alıyor. Malum arama motorları sürekli güncellemeler yapmak suretiyle ilk sıra için istediği gereksinimleri listesini artırıyor. Bir kaç yıl öncesinde başarı yüzdeleri yeterli olurken artık bu araçlar bir gelir kapısı ve sunmaları gereken hizmet alanlarının kapsamları da ciddi anlamda genişletilmiş durumda. Bu nedenle iyi bir ve kapsamlı bir kaynak bulmadan bu gibi listeleri genellikle blog sayfamda yayınlamıyorum. Mevcut listeyi PCmag in okurları ve kendi kriterleri kapsamında oluşturduğu bir listedir. Benim araştırmalarına değer verdiğim güzel bir kaynaktır. Ne kadar sizin için değerli bir araştırmadır sizin kararınızdır. Saygı duymak gerek.

SEO ve SEO Araçları Zorlaşıyor

Google rankbrain güncellemesi, sosyal medya destekli sosyal içeriklerin yer aldığı yüksek etkileşim gereksinimlerini artık sanal bir zeka (öğrenebilir teknoloji) denetliyor. Ücretsiz web sayfasını en iyi konumda tutmaya çalışan SEO uzmanları ile arama motorlarından elde ettikleri geliri ücretli reklam gösterimleri ile en iyi yere çıkarmak isteyen arama motorları arasında tabir-i caiz ise bitmek bilmeyen bir savaş gibi. PCmag da makalesinde aynı tabiri kullanmış çok beyendiğim için paylaşmak istedim. Sanırım ana sayfasını tamamen ücretli gösterimlere ayırmadan arama motorları bu savaş bitecek gibi de değil.

Sürekli Artan Masraflar Ne Anlama Geliyor?

SEO çalışanları yukarıda da belirttiğim gibi arama motorlarınca sevilmezler. Her bir SEO tekniği bertaraf edilmesi gereken reklam gelirlerini azaltan bir sistem açığı gibi sürekli güncellemeler ile kapatılırlar ve bu son kullanıcı deneyimini geliştirir bir süreçte ilerlemelidir.

Diğer bir yöntem ise al birinci sırayı ancak şu şartları karşılamalısın dendiğinde gerek şartların maliyetlerinin de her geçen yıl artmasıdır. Örnek yukarıdaki liste de yer alan araçların tamamı ücretlidir ve artık küçük girişimcilerin altından kalkamayacağı boyutlarda ücretleri ile sürekli fiyat güncellemesi yapılmaktadır. Bu durumun unutulan sonucu ücretler reklam maliyetlerini aştığı an SEO potansiyel müşterilerinin artık yavaş yavaş ücretli çözümlere yani ücretli reklamlara yönelecekleridir. Mükemmele yakında kodlama gereksinimi, fenomen olma kertesinde sosyal medya hesapları akışı, bir pop yıldızı kadar haber sitelerinde haberleri dönen bir sitenin masrafları artık bunların hiçbirine ihtiyaç duyulmayan ücretli reklamlar ile yer değiştirmek üzere gibi.

Sonuç olarak bir noktada SEO 5 yıllık isminden çok söz ettiren yeni bir sektör olarak kendini imha noktasına gelmeden bu durumu farketmelidir. Eğer farkedilmez ise 1-2 yıl için de sadece büyük girişimler için bir ayrıcalık olarak kalırken standart girişimciler illegal yöntemler ve ücretli çözümler arasına kısılıp kalacak gibi. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle