GNS Network

Emoji title (başlıklar) yine SERP de

Google SERP sorgularında yavaş yavaş yaşanan bir renklilik tüm kullanıcıların dikkatini çekmeye başladı bile. Aslında çok yeni olmayan geçtiğimiz yıllarda da Google nin denediği ancak kurumların aşırı derece de emojilere yüklenmesini neden gösterek 2015 yılında kaldırılarn başlıklar da kullanılan emojilerin SERP de sunulması işlevi yeniden geri döndü. İlk denendiği yıldan hiçbir farkı olmaksızın yine sayfa başlıkları (title) taglarınızda kullandığınız emojiler işlevlerini sürdürmeye devam edecekler.

Aslına bakılırsa daha 2015 yılında kaldırılan bu işlevi geri getirmekten ziyade Google den beklenen son dönemde bir çok domain kayıt firmasının da kullanıma sunmaya başladığı emoji destekli domainler ile ilgili bir adım beklenirken google eski işlevini geri getirerek domain beklentilerini başka bahara erteledi diyebiliriz. Emoji domainler hakkında "Hedef Kitleniz Mobil Kullanıcılar mı? Emoji Görsel Domain Deneyin" makalesini okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Hedef Beyniniz

Emojilerin kullanılmaya başlandığı zamandan bu zamana hızla hayatımızın her yerinde kullanılan araçlarda yerini bulmasının temel nedeni dilleri ortadan kaldırmaları. Gittikçe evrenselleşen web ortamında da dil sorununu ortadan kaldıran bu sevimli ifadelere Google ninde uzun süre karşı koyması beklenemezdi.

Diğer yandan web sitenizde text yerine emoji kullanmanız demek ziyaretçinin anlaşılabilirlik alanından salt text e oranla 60 000 kat daha hızlı etkilenmesi demektir. Özetle girişte de bahsettiğim gibi ilk SERP emoji denemesinde büyük markaların hemen bu alana yüklenmesi yıllarca grafik logo ikileminde para harcamış şirketler olarak kaçınılmaz bir durum.

Ne diyelim bu yeni özellik de tüm meraklılarına ve özlemle bekleyenlere hayırlı uğurlu olsun bakalım zaman başka neler getirecek. Grafikerleri strateji alanında bulunan görsel sanatlara SEO aleminde full kodlama ve text ile haşırneşir olan ekipler bakalım neler diyecekler. Zamanla izleyip göreceğiz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle