GNS Network

Etkili kurumsal blog nasıl kurulur masrafları nelerdir

Bu yazımızda kendine kurumsal blog açacak küçük ya da orta ölçekşi kurumsal bir yapının neler yapması gerektiğine, başlangıç için kullanılacak ücretli yöntemler nelerdir ya da bu maliyetler nasıl minimuma çekilir gibi sorulara yanıtlar aramaya çalışacağız. Diğer yandan başlangış seviyesi SEO önerilerine de yer vermeye çalışacağım.

Aşamalara geçmeden önce ilk ve en önemli kural planlı çalışmaktır. Yani bu makale ve muhtemeler Google üzerinde bulduğunuz diğer bir çok makaleyi inceleyerek kendinize uygun aşamalaarı seçin. Bunun ardından bu aşamaları sıra ve önemine göre değerlendirerek kendinize 1  yıllık yani ilk yılınız için bir çalışma planı hazırlayın. Bu plandan şaşmayın.

İlk Kurulum

İşe başlamak için ilk olarak yapmanız gereken iş blog sayfanızın barınacağı hosting ve blog sayfanızın domainini almak olacaktır. Bu aşamada maliyetleri azaltmak için bir yazılımcı desteğiniz yok ise bir çok açık kaynak yazılı destekleyen Linux PHP bir hosting alabilirsiniz. Hosting özelliklerinizi minimum seviyede tutabilirsiniz. Keza kurumsal sayfalar blog da dahil çok ciddi bir içerik akışına sahip değildir. Aşırı bir sistem gereksinime ihtiyaç duymaz. Son chrome güncellemesi ardından SSL ede ödem verdiğinizi varsayarsak kampanyalı hosting şirketlerini takip edin ve bir çok hostingin SSL i domain ve hosting müşterilerine ilk yıl ücretsiz sağladığını unutmayın. Buraya kadar masraflarınız:

  • Alan adı (domain kaydı): yaklaşık yıllık 10 dolar
  • Hosting (1gb min bir php hosting) yaklaşık yıllık 30 dolar

bu değerler hosting firmaları arasında farklılık gösterse de yaklaşık olarak yakın değerler ile karşılaşırsınız.
Hosting ve domain ardından içeriklerinizi yayınlayacağınız yazılımı seçmeniz gerekcek. Yazılmınızı sıfırdan kodlatmak masraflı ve düşük SEO özellikleri sağlayacaktır. Bu nedenle dünya genelinde bir çok kurumsal site, kurumsal blogları için wordpress, joomle ya da drupal gibi açık kaynak ücretsiz yazılımları kullanmaktalar. Sizde ücretsiz bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Genel olarak tercih nedenlerini sıralarsak:

  • En büyük etken ücretsiz olmaları
  • Kolay kurulum ve youtube üzerinde anlatım videolarını izleyerek siz bile kolayca kurabilirsiniz
  • Açık kaynak olmaları nedeni ile görsel arayüz (tema) ve işlevsel bileşenler (elenti) bulma sorununuz olmaz. Yani yeni bir özellik eklemek istediğinizde ya da yeni bir görsel istediğinizde bunları ücretsiz edinebilir ve kurabilirsiniz.
  • Açık kaynak olmanın bir diğer avantajıda ilk kurulum ardından varsayılan olarak bir çok SEO kriterini karşılıyor olmalarıdır. Bu kadar varsayılan desteği bir çok sıfır yazılım sağlayamaz ve en güzel yanı ücretsizdir.

gibi özellikleri nedeni ile örneğin dünya devi ve yazılımların bir çoğunda öncü olan ABD nin beyaz sarayı Drupal alt yapısını kullanmaktadır. Bu en üst seviyeden bir örnektir. Yazılım için açık kaynak bir yazılımı tercih ettiğinizi düşünerek bu noktada masraf sıfır diyerek geçiyorum.

Temel SEO Ayarları

Yukarıda bahsetmiş olduğum açık kaynak yazılımlardan birini seçtiyseniz bu aşamada bunun ne kadar kritik bir karar olduğunu anlayacaksınız. Keza SEO planlaması aşamasına geldiğinizde özel yazılımlarda ücretli yazılımcı desteğine ihtiyacınız olurken ve bunu denetleyebilmeniz için ücretli bir SEO ajansının gözetiminde bu işin yapılmasını sağlamanız gerekecek. Bu iki değişken de yüklü miktarlarda masraf anlamına gelecektir.

Ancak açık kaynak kullanıcıları için bu masraflar cepte kalacak ve ilerleyen zamanda çok daha kritik noktalarda bu bütçe kullanılabilecektir. Ya da rekabet az ise hiç kullanılmayacaktır. Bunun sebebi ise girişte bahsettiğim gibi açık kaynak yazılımlarda SEO eklenti ve geliştirmeleri ücretsiz olarak kendi destek sitelerinde sunulmaktadır. İdeal kullanım metodları da açıklama kısımlarında genellikle verilir.
Yazılım temmeli basit SEO eklentileri ardından ilk kurulumda ve ilk yayınlayacağınız makalelerde yine ücretsiz olarak Google Adwords kelima aracını kullanabilirsiniz. İçerik seçimlerinizde bu araçtan aramalar yaparak sektörünüzde ençok aranan kelime ya da kelime gruplarını kolayca bulabilirsiniz. Önemli bir noktadır ilk yıllık planlamanızda yayınlayacağınız makalelerinizde bu ve benzeri kelime araçlarını alışkanlık haline getirin. İlk yılın sonunda rakiplerinize nazaran bunun faydalarını göreceksiniz.

Reklam ve Tanıtım

Bu aşamada blogunuzu kurdunuz içerik akışına başladınız ve temel seo özelliklerinizi sağladıktan sonra artık binbir emekle hazırladığınız blog sayfanızın varolduğunu web de göstermeye balayacaksınız. Blogunuzun varlığından haberdar olunmaması ve direk ilk açılışta organik aramalardan ziyaret beklemek bireysel sitelerde makul olsa da kurumsal siteler de pek mantıklı ve makul bir yöntem değildir.

Bu noktada ücretsiz olan tek yöntem sosyal medya hesaplarıdır. Site logonuz ile süslenmiş, site isminiz ile açılmış sosyal medya hesaplarınızda (ne kadar çok sosyal medya çeşidi kullanıyorsanız o kadar iyi) yeni eklediğiniz içeriklerinizi, adres telefon bilgilerinizi, güncel kampanyalarınızı payalaşarak hem site hemde siteye bağlı marka değerlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Burada sıkça yapılan bir hayta "Ben kurumsalım kimseye yorum yapmam!" mantığıdır. Hayır tam tesine ne kadar takipçileriniz ile etkileşime girerseniz bir o kadar çok kalıcı (sizi samimi bulduğu için) ziyaretçiye ve gelecekte potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Gelelim ücretli seçeneklere. Yöntem basit açmış olduğunuz sosyal medya sitelerinin reklam çözümlerinden faydalanabilirsiniz. Bu hem sosyal etkileşim ve hemde site ziyaret akışınızı artırır. Diğer bir ücretli tanıtım metodu ise Google Adwords yöntemidir. Bu alanda reklamlarınız açarken müşteri eğilimlerinizi iyi takip etmeniz gerekir. Eğilimlere dağir tecrübeyi de açtığınız sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Örneğin sizin sektörünüze ilişkin kullanıcı kitlesi daha çok mobilden sorgulama yapıyorsa google aramaları reklamları ile mobil uygulama reklamları güzel yöntemler olabilir. Bu noktada bütçenizden çıkacak değerlere ilişkin fikir edinmeniz için örneğin

  • bir facebook reklamdan aylık 50 dolar gibi bir gideriniz olur
  • ya da adwords reklamları için bütçenize göre 100 dolara kadar aylık reklam verebilirsiniz

Bu rakamları ihtiyacınıza göre artırabilir ya da kısabilirsiniz. Ortalama bilgi verme amaçlı ekledim. Malum online reklamlar bütçe ve hedefleri ile oynanabilen değişken etkilere sahiptir. Ancak benim önerim ilk yıl için yinede ortalama değerleri aşmamaktır.

Son olarak yukarıda özel yazılım değilde açık kaynak tercih eden kullanıcıların bir bütçesi artmıştı. Bunu saklayabilir ya da tanıtımlarınızı hızlandırmak için kullanabilirsiniz. Bu alanda en iyi önerim yerel ya da genel haber siteleri ile iletişime geçin ve site bağlantılarınızın bulunduğu bir makaleyi sosyal medya bağlantılarınız ile suslenmiş bir makale görseli ile ücreti dahilinde yayınlatın. Hem otoriter bağlantılar ile SEO alanında hemde okuyucu kitlesi ile marka bilinirliği için fayda sağlayacağınız bu yöntemi de değerlendirebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle