GNS Network

Google index alma ve sıralamaya girme süreleri


Bir zamanlar her yeni web sayfası kuran kullanıcının sıkça sorduğu sorular arasında "Sitem ne zaman index alır?" , "Ben arattım sitem aramalarda çıkmadı!" ya da "Site linkimi arattığımda çıkıyor ancak içerik başlığını arattığımda çıkmıyor!" sorularıydı. Hala bir kaçı revaçta olacak ki bu günlerde reklama konu olacak şekilde bu gibi bilgiler sorulmakta ya da cevaplar verilmekte.

Öncelikle en temel ve ilk olarak bilinmesi gereken husus sitenin index alması sıralamaya girmesi anlamına gelmiyor. Ya da çok iyi bir sıralamada olması anlık index aldığı anlamınada gelmiyor. Bu iki noktayı birbirinden ayırmak gerek ki doğru teşhis konulsun ve tabiki doğru tedavi metodları ile projeniz başarıya ulaşsın.

Google İndex Süresi ve Etkenler Nelerdir?

Konuya girişte özellikle bu konu hakkında bir dönem olarak anlattmaya başladım. Keza artık google webmaster tools üzerinde Google gibi getir özelliği eklenerek bu gibi sorunların önüne geçildi bir nebze olsun. Artık acil indexlenme isteyenler bu özelliği kullanarak akşam rahat uyuyabiliyorlar. Ancak yinede ben organik bir hızlı indexlenme istiyorum nasıl daha hızlı index alır sitem diyenler için etkenler şöyle:
  • Sitenize hangi sıklıkla içerik giriyorsunuz. Daha iyi bir index süresi için daha sık orjinal içerik girişi sağlamalısınız.
  • Sosyal etkileşm durumunuz. Daha çok yorum alan sayfalarınız daha hızlı index alırlar.
  • Sosyal paylaşım skorunuz. Yüksek takipçi ve beğeni değerleri ile ne kadar çok sosyal medya sitesinde sitenizden bahsediliyor ise o kadar hızlı index alırsınız.
  • Özgünlük skorunuz. "Google Author Rank Nedir" makalemde de bahsettiğim author rankınız ne kadar iyi ise bu da index sürenizi etkileyen bir etkendir.
  • Site haritaları komutlarınız. Siteharitalarınızda taranma sıklığını belirtir komutlarınız ne kadar sık index alacak şekilde düzenlenmiş ise bu da etkili bir etkendir.
  • Ceza durumunuz. Tabi siteniz arama motorlarında ceza almış ise index durumunuz yavaş yavaş sıfıra düşer ya da birden sıfırlanır.
gibi sıralayabiliriz. Bunlar çoğunlukla bilinen şeyler ancak bir tekrar etmekte fada var keza adwords reklamları ile bu tanımı index konumu ile karıştırarak sunan kaynaklara denk geldim. Bu nedenle bir üstünden geçmek istedim. Tercume ile hazırlanan o makalede tercume edilen kaynağıda konu sonunda grafiklerini kullanacağım için kaynak olarak vereceğim sizde inceleyebilirsiniz. Orjinal ingilizce makalede anlatılan organik index süresi değil hangi sürede hedeflenen sıralamaya çıkabileceğinize ilişkin veri analizidir. Bizim türkçeye yanlış çevirip reklam açan arkadaşların site bağlantılarını vermiyorum bedavadan bir de reklamlarını yapmayalım.

Sıralama için Gerekli Süre ve Etkenler

Öncelikle konuya girmeden önce bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Yeni bir domain alarak sitenizde içerik yayını ile index almaya başladığınızda (doğru kelime hedeflemesi yaptığınızı varsayıyoruz) ilk olarak mevcut aynı kelimedeki rakiplerinizin ana domainleri ile değil alt içerikleri ile rekabete başlarsınız. Bu niche domain işinde de böyledir. Tek fark niche domainde içerik sayfanızı destekler nitelikte olan ana domaininiz niche yani hedefe yönelik barındırdığı kelimeler ile rekabet ortamında hedeflemenizi destekler niteliktedir. İçeriklerinizde bir sapma olmadığı sürece diğer kurumsal domainlere göre biraz daha hızlı yükselirsiniz.

SEO çalışmalarında sıkça duyduğunuz bir tabir vardır "Zaman ister!" bu zaman kelimesinin anlamı yine örnek makalediki index süresi falan değil aynı kulvarda rekabette olduğunuz siteler içinde süreklilik teşkil eden SEO çalışmalarının siteler arası kıyaslamasıdır. Ahrefs in yapmış olduğu bir araştırmada 2 milyon rastgele anahtar kelimeler alınmış ve bir top 10 oluşturulmuş. Bu top 10 daki site yaşlarının kıyaslaması ile konum sıralaması aşağıdaki gibi:
Yani yaş ilerledikçe ve SEO çalışmalarının sürekliliği halide ilk sıraya çıkıldıkça yaşın ilerlediği görülmekte. Bu 2 milyon kelimeden yaklaşık %60 ı 3 yaş ve üzeri iken ilk sıralarda yer almakta.
Bir de bakış açımızı değiştirip bu sayfalardan yine 2 milyon kelime için yüzde kaçı 1 yaşının altında dersek çıkan yüzdelik grafik de şu şekilde:
Yani buraya kadar ki grafikleri özetlersek ana domain ve alt sayfa yaşları ne kadar eski ve sürekliliği ne kadar sağlam ise SERP konumu da bir o kadar iyi oluyor.

Geçelim bir diğer noktaya. Genellikle belli bir süre sonra site hedef kelimesinde oturur ve asıl SEO çalışmları bundan sonra başlar. Oturduğu bu konum sitenin kuruluşunda ve o ana kadarki SEO standartlarına göre hakettiği yerdir de diyebiliriz.

Yine aynı 2 milyonluk kelime grubu için ancak sitelerin %5.7 si ilk 10 da yerlerini alabilmekteler. Bu veri zaman olarak ilk 1 yıl içinde sitelerin edinebildikleri konum olarak edinilmiş. Yani ilk grup grafik verilerini destekler nitelikte 1 yaş altı sitelerin çok nadiri ancak 1 er kelime de ilk 10 da yer alabilmekteler. Bunlarda genellikle sektörün kelime gruplarının en düşük rekabete sahip kelimeleri için geçerli olabilmekte.
Bir sonraki adımda aklımıza şu soru geliyor "bu 5.7 lik grubu bu kadar şanslı kılan özellik nedir?" Tabi sadece kelime, zaman ve konum verilerini içeren bu istatistik de detaya inilmemiş ve veriler ile yetinin denilmiş. Ancak bu şanslı grubun kendi içinde yüzdesi alındığında çok büyük bir kısmının ilk 6 ay içinde bu şanslı konumlarına oturdukları gözlemlenmiş. Şu şekilde:
Diğer yandan bu kelimelerdeki rekabeti ölçmek için şanslı 5.7 için top 10 a çıktıkları kelimelerin aylık arama hacimleri hesaplandığında ancak %0.3 olduğu görülmüş. Yani düşük rekabet.
Son incelemede ise düşük arama haciml kelimelerin çok kısa bir sürede sıralaması yaklaşık belli olurken yüksek arama hacimli kelimelerin genellikle sıralamalarının 1 yıldan çok daha uzun bir sürede belirlendiği görülmekte.
Arkadaşlar araştırma ve grafikler bu şekilde. 2 milyonluk bir kelime grubu ile yapılan bu istatistiki veri gerçektende iyi bir çalışma ancak bunu sitenin index süresi ile karıştırarak bilgi karmaşasına neden olmak da bi o kadar vahim. Siz siz olun bir de kaynağından kendiniz inceleyin ve bu gibi içi boş katalok konularda sunulan yanlış ya da eksik bilgiler ile yol almayın. Keza niyet her ne kadar iyi ya da kötü orasını ben bilemem ancak zamanınızı ve kaynaklarınızı boşa harcamanıza neden olacaktır az araştırma.

Kaynak: Grafikler Ahrefs

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle