GNS Network

Google yeni rahatsız edici içerik raporama özelliği

Geçtiğimiz dönemde Google küfür vs argo müstehçen her türlü içeriği arama esnasında önerilenlerden kaldırmaya başlamıştı. Bu uygulamanın diğer bir sonucu da şu ki argo kelime dağarcığı Google alt yapısında her dilde filtre uygulayacak kadar geniş değil sanırım. Keza rahatsız edici içerikleri raporlamanın ve bir arşiv oluşturmanın çalışmalarına başlamış gibi.
Yakın zamanda teste başlayan bu yeni özellik ile görüldüğü kadarı ile arama esnasında olası filtreden furtularak size önerilen içerik olarak sunulan rahatsız edici içerikleri raporlama şansı sunmakta. İlk bakışta çok makul ve hoş bir uygulama ancak bunu ard niyetli anti-seo işleri yapan ve botlar ile çalışan kişilerin çoktan denemeye başladığına eminim.

Google sözcüsü bu testi şu şekilde yorumluyor:
Autocomplete predictions are based on searches previously carried out by users around the world. That means that predicted terms are sometimes unexpected or offensive. We have been actively working on improvements to our algorithm that will help surface more high quality, credible content on the web. In addition, we’re experimenting with a new feature that allows people to report offensive Search predictions. We’re working to incorporate such feedback into our algorithms, and we hope to roll this out more broadly over time. Autocomplete isn’t an exact science and we’re continually working to improve it.
Özetle yukarıda da belirttiğim gibi dünya çapında her dilde argo kelime arşivimiz bir önceki filtre uygulamamızı destekleyecek kadar güçlü değil. Bu raporlamalar ile arşivimizi genişletme çalışmasında son kullanıcının yardımları gerek diyor. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle