GNS Network

İçerik hırsızlığından korunma yöntemleri

İçeriklerim çalınıyor ne yapabilirim? Biri sitemi kopyalamış ne yapıcam? vs sorular web sayfası sahipleri için özellikle de orjinal içerik üretiminde kaliteli paylaşımlar yapan yayıncılar için er ya da geç kaçınılmaz sonlardandır. Önemli olan sinire strese kapılmadan kopyalanmadan önce ve kopyalanma ardından yapılacakları planlamak ve bu şekilde hareket etmektir.

Binbir emek ile kodlama bazında da içeriklerim tekrara girmesi vs diyerek alın teri döken bir yayıncı için gerçektende çok üzücü bir durumdur ancak bu gibi durumlar ile çokca karşılaşılmakta. 5-10 yıllık bir siteniz var ise sorun etmeyin genellikle uğraşmaya da deymez ancak yeni bir site için üzücü sorunlara neden olabilir. Örneğin orjinal içeriğinizin kopya içerik durumuna girmesi gibi. Bu yazıda birazda detaylarına girerek neler yapılabilir bir tartışalım.

İçerikler Nasıl Çalınırlar

İçerik hırsızlığını biri geldi sitemden içerik kopyaladı şeklinde düşünmeyin. Tıpkı sitenizi oluştururken nasıl ki içerikleriniz tekrara girmesin diye uğraşıyorsanız dış kaynaklara karşı da bu şekilde düşünmelisiniz. Yani kopyalama kaynaklarını sıralarsak:

  • Bireysel kopyalamalara
  • Botlar ile yapılan içerik hırsızlığı
  • Kötü niyetli spiderler (geri linkleme yapmadan içerik arşivleyen siteler)

gibi 3 ana grupta inceleyebiliriz. Bu guruplardan bireysel kopyalamalar genellikle elle yapıldığından ve zor işler olduğundan sürekliliğini koruyamazlar genellkler. Yani zarar sürekliliğini belli bir zaman sonra yitirir. Botlar ile yapılan içerik çekme işlemeleri ya gündelik ya da tamamen site kopyalama şeklinde olur ve siteniz yeni ise yıkıcı etkilere yolaçabilir. Son içerik hırsızlığı ise pek göze çarpmayan arşiv siteleridir. Genellikle whois sitelerinin bir grubunda bu tarz indexlemeleri görmüşsünüzdür. Site istatistiklerinizi veriyoruz bahanesi ile size dış linkleme yapmadan ana domain ile kalmazlar tüm sayfalarınızı indexlerler. Bunu da site istatistiklerini tutuyoruz bahanesi ile yaparlar. Bu nedenle dış link çalışmalarında whois backlink zararlıdır.

İçerik Kopyalamalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Alabileceğiniz önlemleri sıralamadan önce son bir noktaya değinmek istiyorum. O da şu ki; içerik hırsızlığını hafife almayın. Google güncellemeeri ardından her güncelleme sonrası orjinal içeriğe verilen önem artmakta ve bazen bu gereksinimler için orjinal içerik maliyetleri bir bot yazımı maliyetlerini geçtiğinde yayıncı bu illegal yönteme yönelebiliyor. Yani ciddi bir sektör olmaya başlamıştır ve eskisi gibi hevesli bir kaç ziyaretçiden öte artık "Alırım anahtarını!" seviyesine geldiler gibi :)

1.Görsel Medya Düzenlemeleri

Hazırladığınız içeriklerde kendi hazırladığınız görselleriniz var ise watermarklar eklemek bir çözüm olabilir. Ziyaretçilerinizi çok rahatsız etmeyecek şekilde çalınsa bili sizin reklamınızı yapmaktan başka işlevi olmayacak görseller ile metinlerinizi süsleyebilirsiniz.

Görsellerinizi çalan manual bir ziyaretçi değil bir bot ya da spider ise bunun için bir kaç .htaccess düzenlemesi ile görsellerinize tıklandığı anda medya dosyasına değilde içerik sayfanıza yönlendirecek düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu sayede benzer arşiv siteleri size trafik üretmekten başka iş yapmazlar.

2. Temel Kolamalar İle Yapılabilecekler

Sitenizi sağ tıklamalra kapatabilirsiniz, F12 tuşu işlevini iptal edebilirsiniz ya da ek ücretli yazılımlar ile kaynak kodlarınızı şifreleyebilirsiniz (pek kullanan yok ama bir çok hosting panelinde benzeri bir çok uygulama vardır). Kopyalama halinde kaynak linki ekleyen görünmez kodlar ekleyebilirsiniz. Bunlar bulunması ve uygulanması kolay düzenlemelerdir.

3. DMCA ile İçeriklerinizi Lisanslayın

Olaki aldığınız onca önleme karşın içerikleriniz yinede çalınıyor. Bunu için google de kolayca index silebilen bir içerik koruma yapısı olan DMCA ya kayıt oalbilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz sürümleri mevcuttur. Ücretsiz sürümler duruma göre 1 ya da 2 ihlal bildirimi yapabilirken ücretli sürümler sınırsız içerik kopya bildirimi yapabilirler.

4. Caydırıcı Uyarılar

Aldığınız önleme ek olarak sitenizde ürettiğiniz içeriklere ilişkin hak sahibi olduğunuzu ve kanunen hakkınızı arayabileceğinizi belirtir notlar ile biraz caydırıcılık sağlayabilirsiniz. %100 bir çözüm olmasa da %30 luk bir kazanım sağlayacaktır.

İşinize Yarayabilecek Kodlar

Anlattın kardeşim iyi güzelde bunları nasıl yapacaz diyenler için bir kaç işinize yarayabilecek örnek kod ekleyelim deneyin göreceksiniz biraz olsun işleri düzeltecektir.

Sağ tık engellemek için sitenizin head kısmına eklemeniz yeterli olacaktır:

.htaccess ile resim korumak için .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterli

kopyalanan yazıya kaynak linkini otomatik eklemek için kodu head kısmınıza eklemek yeterli olacaktır

gibi örnekleri artırmak mümkün. Bu küçük tebirler kendi başlarına biraz olsun caydırıcılık nedenidirler ve fazla vaktinizi almazlar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle