GNS Network

Micro Moments nedir - site trafiğinizi artırın


Micro Moments; kelime olarak mikro an ya da son an olarak tanımlanır. Son kullanıcının arama motorlarında sergilediği arama eğilimlerinde sorgusu sonucunda listelenen yanıtlara tıklama eğilimi olarak kendi sorgu profilini oluşturması olayıdır.

İyi de bundan bize ne! Basitçe her web sayfası bir alana hitap eder ve bu alanda yer alan son kullanıcıların kendine has eğilimleri ve alışkanlıkları vardır. Son kullanıcılarını iyi analiz eden bir web sitesi sahibi çok yüksek rekabetli anahtar kelimelerden kaçınarak bu mikro anları değerlendirerek kolaylıkla yüksek hitlere sahip olabilirler. Basitçe özetlemek gerekirse kelime oyunları hala önemli bir kriter. Bu cümle kadar basit bir durum değildir. İyi bir analiz çalışması sonrası iyi hedeflenmiş mikro anlar ile mümklündür.

Başarılı Bir Mikro An Hedeflemesi için

Herhangi bir arama motorunda arama yapan her kullanıcı temelinde kafasındaki bir soruya yanıt aramaktadır. Bu tüm son kullanıcı kitlesinin ortak noktasıdır ve bazı durumlarda yapılan arama kelimleri dahi çakışabilir. Sorgu sonrası listelenen sonuçlara tıklama yani tercih halleri ise genellikle her sitenin kendi hedef kitlesinde farklılıklar gösterirler. 

Google de oturum açmış her kullanıcının kendine has sorgu sonrası sıralama değişikliği ile karşılaştığını mutlaka görmüşsünüzdür. Sizi ne şekilde sınıflandırarak Google bu sorgu sonuçlarını nasıl değiştiriyor sorusuna yanıt ararsanız bu duruma karşılık bulacağınız yanıtlar bir hayli eğlencelidir. Sizin yapmış olduğunuz geçmiş aramalar ve tıklamalar ile sürekli güncellenen bir veri havuzunda bazı karar anlarınız gözetilerek bu size özel sorgu sonuçları sürekli güncellenir. Bu sorgu anları kabaca:

Neyi Bilmek İstiyor?

Sürekli bilgi alanında yapmış olduğunuz araştıramaların verileri ışığında bilgi amaçlı sorguların toparlandığı bir guruptur. Örneğin bir ev hanımının "Akşama ne pişirsem?" sorguları sonrası o oturuma özel yemek tarifi sitelerinin SERP te aslında olmadıkları konumlarda bu kullanıcıya sunulması gibi.

Nereye Gider?

Son kullanıcınızın bölgesel aramaları ışığında yapılan gruplamadır. Yani mobil kullanıcılarda mobil ver konum bilginiz açık ise yapmış olduğunuz sorgulamalarda yine aslında SERP de sıralaması çok daha geride olan bir site konum olarak isteğinize yanıt veriyorsa daha üstlerde sunulabilirnir.

Neler Yapar?

Daha çok planlamaya yönelik arama sorguları ile alakalı gruplamadır. Bir obezin "Hızlı kilo vermek için neler yapılı?" gibi sorgularından o kişinin kilo problemlerinin olduğunun kendi profili için iyi bir veri olması gibi. Sık yapılan bunun gibi aramalar sonrası artık diyet reklamları ve siteleri SERP de yerini almaya başlıyor olacaktır.

Ne alırlar?

Son kullanıcı profilinin ekonumik durumunu belirlemeye yarar. Yapmış olduğu arama sorguları ile onun toplumsal ve ekonomik sınıfına uygun sorgu sonuçlarının sunulması gibi.

Bu sorular çoğaltılabilinsede temelinde bu sorulara vereceğiniz yanıtlar bile mikro anlarda sizi bir adım öne çıkmaya iter.

Verileri Nasıl Toplayacağım Ne Yapacağım?

Bir önceki madde de başarılı bir mikro an hedeflemesi için vazgeçilmez olan data toplamak için ne gibi sorular sorabileceğinize örneklerler vermeye çalıştım. Siz bu soruları geliştirebilir zenginleştirebilirsiniz. Şimdi bu verileri bir arama motoru teknolojimiz yok ve nasıl toparlayabiliriz sorusuna yanıt arayalım.

Bu noktada işin içine sosyal etkileşim girmekte. İşte tam bu nedenle son bir kaç yıldır sizin sosyal linklemeleriniz ve etkileşiminiz bir SEO kriteridir. Bu gibi siteleri Google çok sever. Çünki son kullanıcısı ile etkileşim halinde olan siteler genellikle bir süre sonra son kullanıcısının sorduğu sorulara çok daha iyi yanıtlar veren içerikler üretmeye başlarlar. Yani bunu başarmış iseniz sıralamada yükselmeniz Google nin bir lutfu değil sizin bizzat başarınızın bir sonucudur. Bu etkileşimi hızlandırmak için sosyal medya ve siteniz üzerinden son kullanıcılarınızın size sorular sormasına izin verin. Bir şikayet ve öneri mailiniz olsun. Sosyal medya hesaplarından sizi takip eden kullanıcılar ağırlıklı olarak başka neleri takip ediyor göz ucuyla arada bakın (bu sosyal medya hesaplarını ücretli ve botlarla yapanlar haliyle bunları yapamazlar). Bu sayede yukarıdaki soruların bir çoğuna kolayca yanıtlar bularak kendi son kullanıcı datanızı toparlamaya başlayabilirsiniz. Süreklilik önemli unutmayın. Malum trendler zaman içinde değişir.

Gelelim bu datalar ile ne yapacağımıza. Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve bebek ürünleri satıyorsanız. Bu veriler sayesinde son kullanıcınızın arama sorgularında "%100 İthal Bebek Beşiği" sonucuna mı yoksa "%100 doğal masif bebek beşiği" sorgu sonucuna mı tıklayacak önceden tahmin ederek içeriklerinizi bu alanda geliştirebilir, çok düşük alınma potansiyelindeki bir ürün için ne fazladan zaman ne de fazladan kaynak harcamış olursunuz. Özellikle örneği e-ticaret sitesi için verdim. Keza bu gibi siteler yatırım ve maliyet olarak yüklü sitelerdir ve vedikleri her doğru karar bir ürün satışı kadar size kar bırakır minimumda.

Yani arkadaşlar doğru bir mikro an hedeflemesi ile bir alt sıradaki sitenize tıklamaları artırabilir ya da kullanıcı kendi hesabında oturum açtığında önerilen site olarak SERP de organik sıranızın üstünde bir sırada gösterime girebilirsiniz. Önemli olan son kullanıcı kitlerinizin neleri önemsediğini tahmin edebilmekten geçiyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle