GNS Network

Deep Web karanlık sulara gömülüyor

Tor internetin gulyabanisi olarak görülmeye devam ederken, bir çok insan bu hizmetin yolsuzluk, katil kiralama veya uyuşturucu ticareti için kullanıldığını düşünüyor. Ancak en son bulgulara göre, bir çok Tor sitesi anlamsız ve işe yaramaz bir durumda. En son yürütülen araştırmaya göre geride kalan bir kaç "soğan sitesi" de yok olmak üzere.

Tor'u ünlü yapan tek işlevi, kullanıcılara "soğan rotalama" ile anonimlik sağlaması. ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Kurumu Ofisi tarafından geliştirilen yazılım, sanki para aklama sistemleri gibi çalışıyor. Kullanıcıdan yola çıkan kişisel veri bir çok yönlendiriciden geçerek takip edilmesi imkanız bir hale getiriliyor.

Onionscan'ın dün yayınladığı bir rapora göre, bir grup sonda Tor ağının sağlığını ölçmek için görevlendirildi. Taranan 30,000 Tor sitesinin normal web sitelerine göre çok daha kararsız ve güvenilmez olduğu ortaya çıktı. Tor sitelerinden sadece 4,400'ünün çevrim içi olduğu ortaya çıktı, bu da %15'e eşit. Bu bulgular gerçeği tam olarak yansıtmasa da, genel bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Peki Tor ağları niye küçülüyor? Sadece suç için kullanıldığı düşünülmesi, ayrıca öğrenme zorluğu olarak da normal tarayıcılardan daha karışık olması, kullanıcıları Tor'a geçmekten itiyor. Ancak soğan ağlarının son zamanlarda aniden küçülmesinin sebebi daha çok Freedom Hosting II ve e-posta servisi SIGAINT'in kapanması olduğu düşünülüyor.

FH2'nin oluşturduğu boşluğu doldurmak isteyen Onionscan, kullanıcı dostu bir darknet aracı geliştireceğini, herkes tarafından kullanılabilecek, gizli hizmetlerin güvenli şekilde gerçekleşebileceği özel ve anonim olacağını açıkladı.

Konu hakkında düşüncelerimi aylar önce "Bitcoin nedir nerelerde kullanılır" makalemde ve yaklaşık bir önce "Tor Browser Nedir? Ne İşe Yarar?" makalelerimde ele almıştım. Fazla da uzatılacak bir durum değil açıkcası. Son reklam çırpınızşarı da "Anonymous'un Deep Web Canlı Hack Eğitim Girşimi" rezaletle sonuçlanmıştı aslına bakılırsa.

Kaynaklar:
(*) Chip İnternet

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle