GNS Network

Dünyanın en çok kazanan bloggerleri ne kadar kazanıyor

Aşağıda dünya geneli blogger olarak en çok kazanan isimleri ve aylık gelir aralıklarını bulabilirsiniz. Liste 10 dan geriye doğru ve en çok kazanan en alt kısımdadır (okumadan rakamlara bakacak girişimdi ruhlu arkadaşlar içindi bu bilgi).

Diğer yandan listemize geçmeden önce ülkemizde çok yanlış anlaşılan bloggerlik hakkında ve aşağıdaki listenin ortak özellikleri hakkında bir kaç cümle eklemek istiyorum. Keza bu listede yer alan bloggerleri dünya geneli en çok kazandıran blogger konumuna yükselten ortak özellik harcadıkları emekler ve ürettikleri içeriklerin kaliteleridir. En kesin ve net ortak özellik neredeyse tüm web tabanlı girişimler de budur. Son kullanıcı için en doğru cevabı ve kalitede içerikleri üretebilmektir.

Bizde durum biraz daha farklı. Sosyal medyada hesap açıp ona buna ana bacı düz giderek FENAman olmaya çalışanlardan tutun stil yarışmaları ya da evlilik programlarına katılarak blog tanıtımı yapmaya çalışan blogger olduğunu idda eden girişimlere kadar. Çok geniş bir yelpazemiz var. Başarı küfretmek için son kullanıcıyı blogunuza yönlendirmekten biraz daha farklı bir yoldan geçiyor gibi. Tabi taktir sizin. Fazla uzatmadan listemize geçelim.

10. Ewdison Then; Aylık ortalama kazanç $60,000 – $80,000

Ewdison Then kendisine ait teknoloji haber siteleri yanında yaptığı bloggerlıktan bi hayli kazanıyor ve ürettiği içerikler tüketici elektroniği ile alakalı. Yani telefon, televizyon, tablet vs elektronik aletlere ilişkin gündemi takip ederek en yeni ve en doğru bilgilendirmeleri blogunda yayınlıyor yıllardır.

9. Matt Marshall; Aylık ortalama $50,000 - $100,000

Matt Marshall eski mesleği olan gaeteciliği 2006 yılında bırakarak yine teknoloji alanında yazılarını yayınladığı blogunda dünyanın en iyi blog yazarı olarak nitelendirilen bir konuma gelmiş. Vurgulamak gerek ki yazılarının kalitesi nedeni ile son kullanıcılarda akılda kalmayı başarmış güçlü bir yazarlık becerisi ile aylık çok ciddi bir gelir elde etmekte.

8. Gina Trapani; Aylık ortalama $110.000

Dünya genelinde en çok kazanan bloggerler listesinde ilk 10 da yer alabilen tek kadın blog yazarıdır. Yaşam koçluğu alanında blog yazıları yayınlayan ve bunları sosyal medya hesaplarında birebir etkileşime girdiği son kullanıcılara duyurması onu ilk 10 a taşıyan nedenler arasında. Yani kaliteli yaşam koçluğu içeriklerini sosyal medya pazarlaması diyebileceğimiz şekilde destekleyerek ilk 8 de yerini alıyor.

7. Collis Ta'eed; Aylık ortalama $55,000 - $120,000

İlk 10 da yer alan ancak diğer en çok kazanan bloggerler arasında en yenisi olarak öne çıkmakta. Bloggerlik tecrübesine ilk 10 da 7. sıradan girmiş. Mobil uygulama tasarımı ve yazılım alanında etkili blog makaleleri ile kısa zamanda bu başarıya ulaşan blogger blogundaki gelir ile yetinerek bir çok yazılımcının ücret karşılığı sunduğu detaylı bilgileri makaleleri ile son kullanıcı ile paylaşmakta. Bence bu listedeki en yeni bloggerlik konumunu hakeden sayılı bloggerlerden.

6. Jake Dobki; Aylık ortalama $80.000 - $110.000

Bloggerin içerikleri genelde gıda, güncel haberler ve sat ağırlıklı. Ancak başarısı genellikle aktif kullandığı sosyal medya hesapları ile yakışıklılığına bağlanmakta. Son kullanıcı kitlesi olarak bayanlara hitap edebilen nadir bay bloggerlerden.

5. Timothy Sykes; Aylık ortalama $150.000 - $180.000

Evet okuduğumda en çok güldüğüm blog içerikleri bu blogerimizde. Keza çok kazanmayı anlatarak çok kazananlar listesinde ilk 5 e kadar giren bir blogger. Yıllardır vağrolan bu içerik pazarlama metodu günümüzde biraz daha gözden uzak yürüse de son kullanıcıyı hayyalleri ile vurarak içeriğe bağlama metodudur ve şahsen ben bu metodu pek etik bulmayanlardanım.

4. Vitaly Friedman; Aylık ortalama $150.000 - $190.000

Mesleği yazılımcılık olan blogger içerik üreterek de boş zamanlarını değerlendirmiş. Yapmış olduğu yazılım projelerinde dünya genelinde ses getiren yazılımcı blogunda da son kullanıcı ile birebir etkileşime girmesi ve yazılımcılığa merakı olanlara verdikleri tiyolar ile iyi bir yere gelmiş. Başarısı kanıtlanmış bir yazılımcıdan tiyolar almak kadar makul bir konu düşünülemez.

3. Mario Lavanderia; Aylık ortalama $200,000 - $400,000

2006 yılından bu yana gazetecilik alanında sürdürdüğü blogunda genel olarak gündemi değerlendirir nitelikte içerikler paylaşmakta. Bir çok ünlülüyüde eleştirdiği blog yazıları genellikle haber magazin okurları yanında trend konu arayan diğer bloggerlerinde ziyaret ettiği bir adres.

2. Pete Cashmore; Aylık ortalama $560,000 - $600,000

Blogu bir hayli kapsamlı olan blogger genel olarak haber magazin olarak kategorize edilse de haberler, magazin, yaşam tarzı, teknoloji ya da güncel alanda bir çok içerik üreterek son kullanıcı yelpazesini geniş tutarak bu başarıyı elde etmiş bloggerlerden.

1. Michael Arrington; Aylık ortalama $500,000 - $800,000

Birinci ve ikinci bloggerlerin gelirleri yaklaşık olsa da birinciyi belirleyen bu zamana kadar alınmış en yüksek aylık değeri elinde tutması oldu. Tam bir teknoloji müptelası olan blogger yazdığı teknoloji haberleri ve bu haberleri çok hızlı üretebilmesi ile tanınıyor. Dakikalar içinde birden fazla makaleyi yazabilen blogger ayrıca "Silikon vadisinin peygamberi" takma adını da bu akıl almaz hızı ile almış durumda. Ne sosyal medya desteği, ne yakışıklılık, ne cinsiyet ya da kategori yelpazesini genişletmek gibi takviyelere ihtiyaç duymadan hızı bu aylık geliri elde eden bir blogger.

Bu listeyi hazırlamamdaki amaç bloggerlik ile ilgilenen ya da yeni başlayanlar için işin en iyileri neler yapmışlar ve nelerle ödüllendirilmişler bir fikir vermesini istememdir. Bizde bloggerlik ile ilgilenen iyi yazar sayfaları olsa da bu alanda ne bir gündem takibi, ne istatistik analizi ne de haberleri pek yapılmamakta. Bir kaç yerli analiz makalesini tarasamda genelde 1-2 ziyaretçili eş dost akraba tanıtım içeriklerine rastladım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle