GNS Network

Google Adwords reklamlarında emoji nasıl kullanılır

Daha önceleri de google adwords reklamlarında bazı kombinasyonları ön onaydan çaktırmadan geçirip siyah beyaz emoji kullanmaya çalışan reklam uzmanlarına rastlamışsınızdır. Ancak son zamanda bir kaç kelime grubunda güzel rekli emojiler boy göstermeye başladılar ki biraz google whatsapp ekranına dönmeye başladı gibi geldi.
Googlenin SERP için geçtiğimiz dönem emoji gösterimine başladığını duymuştuk ancak merakla Google Adwords denemelerini bekliyordum doğrusu. Örnek sorgudan görüldüğü üzere kullanılacak (değişim olmazsa) emoji seti tahminlere göre aşağıdaki gibi.

Bunun Ne Gibi Faydaları Olabilir

Şu an için birşeyler söylemek oldukça zor olsa da tahminle olumlu yönde. Yani göze batan, aşırı ilgi çekici adwords reklamları gibi. Ancak bu gün bende uyandırdığı ilk etki google nin bildiğimiz bir whatsapp yazışmasına benzemeye başladığı. Bunun için biraz webde dolandım ancak yapılmış bir istatisti araştırmaya rastlamadım. Tabi amojileri bu gün gösterimlerde yeni görmeye başlamışken bir istatistik araştırmaya ulaşmak oldukça zor ve güvenilmez olurdu sanırım.

Adwords Reklamlarda Başlık Kısmında Emoji Nasıl Kullanılır

Şu an için yukarıda verdiğim örnek sorguda kullanan reklam uzmanları doğru emoji setinden kopyalayarak reklam kampanyaları düzenleme kısmından arama için adwords düzenlemeleri ile başlık kısmına yapıştırarak kullandıklarını belirtmişler. İlginç olan ilk denetlemeden geçmiş olması ve onay alarak yayına girmesi. Sanırım adwords politikaları biraz daha renklenme konusunda biraz esneme kararı almışlar gibi. Ön bir tepki ölçümü gibi.

Ne Kadar Kalıcı

Bu emoji gösteriminin google için ilk olmadığını "Emoji title (başlıklar) yine SERP de" isimli makalemde anlatmıştım. Bu kez durumların biraz daha ciddi olduğunu ve bunun için yazılım alt yapısındaki geliştirmeleri "Google programlama dili artık daha detaycı" başlıklı bir diğer makalemde anlatmaya çalışmıştım. Bu ölçüde bir adwords gösterimi için Google bu kez emoji ile çok daha ciddi ilgilenmekte gibi görünüyor. Kaldıki 2016 yılı ikinci yarısından itibaren Google bu kulvarda yalnız ilerlemiyor ve işi rekabete bindiğinde biraz daha yapıcı sonuçlar beklemek gerek. İlk gelişmelere ilişkin ön bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız "Hedef Kitleniz Mobil Kullanıcılar mı? Emoji Görsel Domain Deneyin" bir gözatabilirsiniz. Keza her şey bu dönemden sonra hızlandı.

Gerçekçi olmak gerekirse hız felakettir ve emoji işi hem teknik hem görsel kulvarda bu kez epey hızlı ilerliyor. Bu zamana kadar yavaş yavaş standartlarını belirlemek ya da sınırlarını keskin olmasa da silik çizgiler ile görebilmek gerekirdir. Ben biraz ön yargı ile yaklaşıyorum gibi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle