GNS Network

2018 yılı reklam yayıncıları için zor bir başlangıç olacak


Opera tarayıcısın başlattığı reklamsız kullanıcı deneyimi tabiri caiz ise bir domino etkisi yaratarak mozilla, chrome ve son olarak önceki güncerde safarinin de katılımı ile döngüyü tamamladı gibi görünüyor. Artık önde gelen web tarayıcılarının tamamı reklam engelleme sistemini entegre olarak son kullanıcıya sunmakta.

Öyleki chrome nin bu akıma katılması beklenmzeken 2018 yılını işaret ederek adsense hizmetinde kullanıcılarına da duyurması hayli ilgi çekici olmakla birlikte reklam yayıncılarına verdiği mesaj çok net "İşiniz zorlaşıyor".

Bu İhtiyaç Nereden Doğdu?

Googlenin bile yıllardır bu konuya eğilmesini sağlayan sitelerin başında ilk akla gelen film, dizi siteleri olsa da zaten illegal siteler oldukları için pek bir adım atılmamıştı. Sadece opera gibi tarayıcıların bu kararına öncülük etmişlerdi. Ancak son dönemde artan dolaylı reklam hizmetleri ile mantar gibi çoğalan fake haber siteleri hem googlenin istemediği bir durum olan alternatif güçlü bir reklam ağını finanse edebilme olasılığı ve hemde bu sitelerin çoğalma neden-mali desteğini kesemek adına kaçınılmaz olarak durum bu hallere kadar geldi.

Neler Yapılmalı?

Google dışında hizmet veren web tarayıcılarının herhangi bir reklam sistemi ortaklıkları yok. Haliyle önümüzdeki yıl opera ve mozilla kullanıcılarının reklam gelirlerinde olumsuz etkileri kaçınılmaz. Google hizmeti olan chrome kullanıcıları alternatif reklam hizmetlerinin önünü keserek kullanıcılara yalnızca kurallara uygun adsense yerleşimini varsayılan olarak sunacağı gün gibi ortada.

Günün Espirisi Explorer (İE)

Haliyle artık pek kulanıcısının kalmadığı söylenen İE in bu konuda atacağı bir adım duyurulmamış olması bir yana herhangi bir söylenti bile yok. Sosyal medyada sıkça paylaşılan karikatürlere dönmüş gibi durum ^^

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle