GNS Network

Adsense görüntülü reklamlar Brotli algoritmasına geçiyor (sıkışıyor)

Öncelikle Nedir Bu Brotli Algoritması?

Bilinmesi gereken ilk şey Brotli algoritması yeni bir terim değir. Uzunca bir süredir mozilla, chrome ve edge de kullanılan bir veri sıkıştırma algoritmasıdır. Sayfa yükleme süreleri ve veri tasaruufu için bu tarayıcılar bir süredir Brotli algoritmasını kullanmaktalar. Ancak mevcut hali ile tarayıcılarda %15 e kadar sıkıştırma yapan algoritma artık google adsense hizmetlerinde kullanılacak. Amaç browserler ile aynı; az veri yükü ve hızlı sayfalar.

Hedef Mobil Cihazlar

Google son 2 yıldır güncellemelerinin büyük bir bölümünü mobil cihazlar üzerinde yoğunlaştırmış durumda. Haliyle bu güncellemenin de ana hedefi mobil cihazlar. Malum mobil cihazlar düşük veri işleme güçleri ile bir çok uygulama ve web de konsol cihazlar ile yarışamamaktalar. Durum böyle olunca adsense hizmeti kullanıcılarının bir adım öne geçmesi için google artık Brotli algoritması ile adsense görüntülü reklamlarını sıkıştıracağını açıkladı.

Web site sahiplerinin 1-2 yıl değil uzunca süredir muzdarip oldukları adsense kodları eklendikten sonra yavaşlayan sayfalar ve aslında olmayan kodlama hatalarının baş göstermesi durumlarından en azından hız sorununa güzel bir çözüm gibi. Yine aynı açıklamaya göre tasarruf mevcut tarayıcı tasarrufu olan %15 in çok üzerinde %40 olarak verilmekte. AMP Güncellemesi sonası AMP sayfalarına eklenen kodlar sayfadan çok sonra açılmaya başlamışlardır. Bu sıkıştırma ile sorun hallolacak gibi.

Ne diyelim. Kullanıcı dostu tasarıma sahip siteler için dur durak vermeden güncellemelerini sürdüren Google asıl pazar olarak mobil cihazları birinci sırada tahta koymuş gibi.

1 yorum:

ankara evden eve nakliyat

çok teşekkürler admin bu yazıda tam istediğim bilgiyi aldım rasgele seni internetten buldum merak ettiğim bir konuydu çok saol

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle