GNS Network

Mobil sorgular yüzde 57 her cihaz için farklı sıralamlar mevcut

Google mobil sorguların PC sorgularını aştığını duyuralı tam iki yıl olmuş. Zaman hızlı geçiyor ve teknoloji hızlı ilerliyor. Yakın zamanda Google ya da Bing gibi arama motorlarının yapmış oldukları araştırmalar olmasa da BrightEdge in yapmış olduğu araştırma %57 olarak sorgu dağılımının mobilde olduğunu vermiş. Araştırmayı okurken ilgimi çeken noktalar oldu ve bunları blogumda paylaşmak istedim.
Araştırma ilk 20 sıra için gerçekleştirilirken mobil ve pc için %79 mobil sorguların sıralamalarının farklı etkenlere göre değişiklik gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu etkenler sizin de aklınıza gelebileceği gibi. Cihazın dili, konumu, sorgulama türüne göre sonuca olan yakınlık gibi etkiler mevcut.

Sonuç olarak mobil ve pc için ayrı ayrı düzenlemeler SEO çalışmaları artık zorunlu ve son kullanıcının kullandığı mobil cihaza öre hedef kitlenize hedeflemelerle çalışmalar yapmanız gerekiyor. Araştırmanın sonunda çok güzel bir cümle ile tamamlamışlar bunu da sizinle paylaşmak isterim.
Markalar her iki cihaz kanalını da izlemiyor ve optimize etmiyorlarsa, onları etkileyen fırsatları ve tehditleri yanlış anlarlar!

*Araştırmaya ilişkin çok daha geniş bir döümana BURADAN ulaşabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle