GNS Network

Aşık Veysel doodle oldu - TT de ilk sırada

Bir halk ozanı düşünün ki 123. doğum gününde bile bir öncesinde hiç bahsedilmeden doğum gününde hem doodle hemde Twitter TT de ilk sırada yerini alsın. İşte bu güzel insan Aşık Veysel. Saygı ve rahmetle anıyoruz.

Aşık Veysel 123. yaş gününde hem sevenleri hem de Google tarafından unutulmadı. Özel günler ve tarihin önemli kişiliklerini hazırladığı renkli ve yaratıcı doodlellarla hatırlatan Google, Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük ozanlardan birisi olan Aşık Veysel için de yeni bir tasarım hazırladı. Doodle tıklayan kullanıcılar usta isimle ilgili bilgileri ve Aşık Veysel sözlerini tek bir sayfada görüntüleyebiliyor!

Aşık Veysel bugün Google tarafından doodle yapılarak yaş gününde usta ismin hatırlanmasına vesile oldu. Aşık Veysel'in bugün 123. yaş günü. Uzun ince bir yoldayım, Benim sadık yarim kara topraktır gibi ünlü eserlere imza atan Aşık Veysel ülkemizde 7'den 77'ye herkesin tanıdığı bir isimdir.. Peki Aşık Veysel'in hayatında ne gibi dikkat çekici olaylar yaşanmıştır.. Aşık Veysel kimdir?

Doodle'a tıklandığında ünlü ozanla ilgili bilgiler ile türkülerinin yer aldığı sayfaların linkleri ekrana geliyor. Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek, dikkati çekmeyi amaçlıyor.

TT LİSTESİNDE İLK SIRAYA OTURDU

Sosyal medya kullanıcıları da Aşık Veysel'i unutmadı. Sözleri, sesiyle, yaşayışıyla bambaşka bir şair olan Aşık Veysel'in doğum günü Twitter başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda kutlanıyor. Sevenleri, Aşık Veysel'lin kendi sözleriyle ona olan sevgilerini dile getiriyor. İşte o tweetlerden bazıları!

Göğe Bakma Durağı‏ @Gogebakalimmm
Dostlar Beni Hatırlasın Ben giderim adım kalır Dostlar beni hatırlasın Saygı ve rahmetle Anıyoruz.

Arzu‏ @BidinleSen_
“Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında; çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen.”

Rezzan Çağlar‏ @vens1_venus
#AşıkVeysel Anadolu’dan gönlümüzden büyük bir OZAN geçti “Anlatmam derdimi dertsiz kimseye “dedi rahmetle , özlemle , saygıyla anıyorum..

İzdiham‏ @izdihamdergi
dost dost diye nicesine sarıldım benim sadık yarim kara topraktır.

IZMKA‏ @IZMKA1
#aşıkveysel Dost dost diye diye uzun ınce bır yoldayım cok büyüksün Aşık Veysel mekanın cennet olsun

Cuma İÇTEN‏ @cumaicten
“Köylü milletin efendisidir” diyenler, köylü #AşıkVeysel i Ankara’ya sokmadılar. Doğumunun 123. Yıl dönümnde Aşık Veysel’i rahmetle anıyorum

DENİZ @atakizideniz
"Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında; çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen."

Savcı Torunu‏ @SavciTorunu
#aşıkveysel O mükemmel gönül gözüyle bizlere ve nice nesile armağan, mükemmel üstad. Saygı,sevgi ve özlemle ..

Zeynep Aldemir‏ @ZeynepA49328812
"Şu geniş dünya'ya sığmayan gönül, Bir odaya kapandı kaldı." demiş, #AşıkVeysel

Günahkar Kul‏ @Haydi_vuslata
#AşıkVeysel Yoruldum. beklemekten, üzülmekten, düşünmekten, umursamaktan, hayal etmekten. her şeyden, yoruldum.!

TÜRK 🇹🇷‏ @admclb
Gözlerim görseydi toprağı tanıyamazdım. Sizin gibi basar geçerdim. #AşıkVeysel

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

Veysel Şatıroğlu veya lakabı ile Âşık Veysel, 25 Ekim 1894 Şarkışla, Sivas'ta doğmuştur ve 21 Mart 1973 Sivrialan, Sivas'ta hayatını kaybetmiştir. Aşık Veysel Türk halk ozanıdır. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti. Kendi anlatımına göre: "Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan."

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Kaynaklar:
Twitter
Hürriyet Gündem
Google Doodle

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle