GNS Network

Nofollow etiketi nedir - Etkili kullanım metodları

Daha önce yayınladığım "19 kolay SEO ipucu - yeni başlayanlar için" belirttiğim gibi temel SEO teknikleri ve tanımlarına zaman zaman yer verdiğim bir diğer makalem olacak olan "Nofollow etiketi nedir - Etkili kullanım metodları" kısaca tanımlar ve etkili kullanım metodlarından bahsetmeye çalışacağım.

Nofollow Etiketi Nedir?

Web sitenizden harici sitelere verdiğiniz bağlantılar her zaman güvenilir olmayabilir. Sitenizden bağlantı verdiğiniz sayfaların güvenirliğinden emin olamadığınız durumlarda bağlantılara Nofollow etiketi eklemeniz gerekir. Böylece spam gönderenlerin sitenizden uzak durmasını sağlayabilir ve sitenizin diğer web sitelerine istek dışı PageRank aktarmasını engelleyebilirsiniz.

Türkçe’de “Takip Etme!” anlamına gelen “Nofollow” etiketi arama motorlarını web sitenizde verdiğiniz bağlantıları takip edip etmeyeceği konusunda bilgilendirir. Nofollow etiketi eklediğinizde arama motorları ilgili bağlantıya bir değer belirlemez ve onu görmezden gelir.

Nofollow Etiketi Ekleme

Nofollow etiketi ilgili bağlantıyı verdiğiniz HTML koduna eklenir. Aşağıdaki iki örnek, etiketin nasıl ekleneceği konusunda size yardımcı olabilir:
Nofollow eklenmemiş bağlantı: <a href=”http://www.ornek.com.tr”>link</a>
Nofollow eklenmiş bağlantı: <a href=”http://www.ornek.com.tr/” rel=”nofollow”>link</a>
İkinci örnekte gördüğünüz rel=”nofollow” kodu, web yöneticilerine daha ayrıntılı bir kontrol imkanı sunmaktadır. Bu kod ile Nofollow eklenmiş sayfanın tamamının değil de sadece ilgili bağlantının arama motorları tarafından izlenmemesini sağlamış olursunuz.


Nofollow etiketini web sitenizdeki içeriğe HTML kısmından kendiniz yazarak ya da içerik yönetim sistemi olan WordPress gibi web sitelerinde otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

Nofollow Etiketinin Faydalı Olduğu Durumlar


1. Reklamlar veya ücretli bağlantılar

Ücretli bağlantılar web sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına yol açabilecek uygulamalardır. Fakat bu bağlantıları Nofollow etiketi ile faydalı hale getirebilir ve ceza riskini ortadan kaldırarak trafik sağlamaya devam edebilirsiniz.

2. Site içi bağlantılar (Internal links)

Kendi web sitenize ait alt sayfalara bağlantı verirken güvenilirlik sorun olmayacak ve bağlantı verdiğiniz sayfanın PageRank oranı artacaktır. Google da siteiçi bağlantılarda Nofollow eklenmeyerek arama motoru botlarının tüm siteyi rahatça tarayabilmesine izin verilmesini önermektedir.

Ancak büyük web sitelerinde değerli içeriklere daha fazla öncelik verileceğinden, bu sitelerde “Bize ulaşın” ya da “Site haritası” gibi daha az önemdeki sayfalara Nofollow etiketi eklenmesi iyi olabilir.

3. Blog yorumları

Kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar ve paylaşılan bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmemesi için yayıncılar ve site sahipleri tarafından kullanılan en yaygın yöntem, Nofollow etiketinin yorumlara otomatik olarak eklenmesidir. Bu yöntem ile temel olarak web sitenize gelen spam yorumların sitenize zarar vermesini ve bu yolla paylaşılan bağlantılara yarar sağlamasını engellersiniz.

4. Rakiplere verilen bağlantılar

Eğer benzer anahtar kelimeler kullanan rakip web sitelerine bağlantı vermek zorunda kalırsanız, bağlantılara Nofollow etiketi ekleyerek rakibinizin sitenizden fayda sağlamasını engelleyebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle