GNS Network

Türkçe domain ile SEO nasıl yapılır

Türkçe karakterli domain ile SEO çalışmaları nasıl yapılır vb gelen sorular üzerine mümkün olduğunca detaylı bir makale hazırmak istediğim. Keza gelen iletilere aynı şeyi yazmaktansa bu linki paylaşmak benim için çok daha kolay olacak gibi.

Öncelikle kaynak teşkil etmesi ve çeşitlilik adına web de bir araştırma yaptım ancak soru cevaplardan başka bir içerik bulamadım. İngilizce veri odaklı analiz sitelerinin bu gibi konuları gözden kaçırmaları normal olsa da değindikleri noktalar yok değil önemli olan neyi araştıracağınızı iyi bilmeniz. Neyi araştıracağını iyi bilen birisi için bu blogda da fazlası ile içerik yer almakta.

Google Tarafından Türkçe Domain Nasıl Algılanır?

Arkadaşlar Google ya da diğer URL odaklı veri işleyen siteler Türkçe domainleri özel karakter olarak görür ve basitçe kendi içinde ingilizce harfler ile eşletirerek arşivler. Bu ı harfinin i harfi olarak saklanmasından farlı olarak "xn--" özel karakterler ile başlayan dizilimlerdir. Yani bu dizilimleri Türkçe olarak sunarak temelinde yine EN karakter veri işlenir.

Dikkat!

Bu noktada dikkatinizi çekmek isterim bu gibi dizilimlerden ilk kez bahsetmediğimi blogumu takip edenler çoktan anlamışlardır. Benzeri dizilim metodları ile Google nin yakın geçmişte SERP üzerinde kullanıma sunduğu ve bazı kural tanımaz Adwords uzmanlarının bile kullanmayı başardıkları EMOJİ dizilimlerine benzemektedir. Yani Türkçe karakterli bir domain için SEO yapacaksanız ve bilgi arayışı içinde iseniz yabancı kaynaklarda verilen emoji domainlerin SEO veri analizlerini inceleyerek kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Bu konuda geçmişte "Google Adwords reklamlarında emoji nasıl kullanılır" , " Hedef Kitleniz Mobil Kullanıcılar mı? Emoji Görsel Domain Deneyin " ve " Emoji title (başlıklar) yine SERP de " makalelerimde ben de uzun uzadıya bilgiler vermiştim okumanızı öneririm.

Faydaları Neler? Zaraları Neler?

Günümüzde ana kelimelerin hele hele dünya çapında kelimelerin her türlü türevi neredeyse dolmuş durumda. Bu türevleri yakalayabilirsiniz.

Diğer yandan bir çok analiz aracında. SEO için kullandığınız hosting ya da web tabanlı hizmetlerde malesefki ya çalışmıyor ya da tam verim alamıyorsunuz. Yinede yıllardır özgünlükten bahseden arkadaşlara kendi dilinde destek verecek kadar özgün ve .com uzantılı domain olanağı sunmakta.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle