GNS Network

SEO SWOT Analizi Nedir Nasıl Yapılır

SWOT Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats kelimelerinin kısaltması olarak kullanılır. Yani Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler analizi ve bu analiz çerçevesinde yapılan SEO çalışmalarına verilen genel addır. Genellikle büyük çaplı projelerde mevcut geniş potansiyeli doğlu kanala yönlendirmek için kulllanılır.

Siteleri için SEO yapmaya çalışan her webmaster son zamanlarda gayet iyi biliyorlar ki SEO demek link inşası ve içerik yönetiminden çok daha ileri bir noktaya geldi. Kodlama, içerik ve link inşası uyumuna ek olarak sosyal bağlantı skorları, autor rank, çık gibi büyüyen çeşitliliği aşırı derecede artan mobil platformların tamamına ya da büyük bölümüne hitap edebilme ... Lafı Fazla Uzatmadan SWOT a biraz daha deinelim.

Swot analizi kısaca türkçe bir karşılık ile risk analizi de denebilecek bir analiz yöntemidir. Tüm yönleri ile projenizi ele alarak doğru teşhis ile gelen doğru tedavinin avantajları sayesinde mümkün olan en kısa sürede hedefe ulaşmanızı sağlayan ya da bunu vaadeden bir yöntemdir.

Güçlü Yönler:

Eşsiz her proje muhakkak ki kendi içinde bir takım artılar yani güçlü yönler ile yayın hayatına başlar. Bunları en iyi şekilde bilmek demek bunları en iyi şekilde sunmak yani viral alanda gücünüze güç katmak anlamına gelir. Örneklemek gerekirse ii farklı markada aynı ürünü düşünün bu ürünlerden biri size sağlayacağı avantajları anlatırken diğeri reklamlarında dağı taşı sunuyor. Alakasız reklamın izlenme değerleri ne kadar yüksek olsa da 2 gün sonra unutulması kaçınılmazdır.

Zayıf Yönler:

Her projenin güçlü yönlerinin olması ne kadar doğal ise zayıf yönlerinin olması da bir okadar doğaldır. Önemli olan bu zayıflıkları doğru şekilde tespit ederek çalışma planınızda nasıl eleyeceğinize ilişkin eylem planları oluşturmaktır.

Yayın hayatınız boyunca zayıf yönlerinizin takibi için cevap aramanız gereken sorulara örnekler:

 • Markalamaya çalıştığım kelime hedef kitle potansiyelimi daraltıyor mu?
 • Sıralamalardımda olumsuz düşüşler var mı?
 • Site optimizasyonumun iyileştirmelere ihtiyacı var mı? Yazılımım hazırlandığı zamandan bu yada bu kodlama dilinde güncel gelişmeler neler?
 • Uzun vadede yinelenen içeriklere düşüyormuyum? Bunun için ARGE mi artırmalı mıyım?
 • Yerel sorgulamalarda ne durumdayım? Potansiyel hedef kitlem arasında yerel aramalarda kaybolan son kullanıcılara nasıl erişebilirim?
 • Dönüşümleri iyi takip edebiliyor muyum? Daha iyi takip edeceğim araçlar var mı?


Fırsatlar:

Güçlü yönlerini bilen bir yayıncının geçmesi gereken 2. adım olarak fırsatlar sunulmakta. Demek oluyor ki artık güçlü yönlerini biliyorsun. Bu yönlerine yoğunlarş ve bu yönlerini en iyi şekilde nasıl sunabileceğini düşün. Bu sayede milyonlarca fikir arasında boğulmadan çok daha daraltılış doğru alandaki fırsatlar yelpazesinden doğru olanı seçmiş ya da doğruya en yakın seçimi hayata geçirmiş olursunuz.

Fırsatlar için yayın hayatınız esnasında cevap aramanız gereken sorulara örnekler:

 • Günlük online sayımın % kaçı başka birşey aramdan direk aradığı içeriğin senin projende olduğunu umarak geliyor?
 • İçerik geridönüşleriniz, içeriklerin yararlı olduğu yönünde mi?
 • Yararlı içerik yayın akışınızda kesintiler var mı var sa nasıl telafi edebilirim?
 • İçerik, tanım, wiki vs sitelerinde önerilen olrak adınız geçiyr mu? Nasıl geçmesini sağlarım?


Tehtitler:

Tehtitler zayıf yönler ile ilişkili olmakla birlikte daha çok dışa bağlı zayıflıkları ifade eder. Yani projeniz her ne kadar özgün olur ise olsun hitap edeceğiniz bir kitle ve bu kitlenin ilgi alanının hangi projelerde yoğunlaştığını doğru şekilde tespit etmeniz gerekir. Bu sayde bu potansiyel rakipleri egale etme yöntemlerini daha ofiline süreçte %70 oranla offline süreçte halledebilirsiniz. 

Yayın hayatınızda da SWOT analizinizi sürdürmeli ve sürekli gelişmelere ayak uydurmak zorundasınız. Bunun için genellikle yanıt aranan sorulara örnekler:

 • Potansiyel rakipleriniz ile aranızdaki mesafe artıyor mu?
 • Yeni rakipleriniz organik olarak sizi geçebiliyor mu?
 • Tabiki günlük ortalama kullanım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle