GNS Network

Sosyal Paylaşım Siteleri Arkadaşlık Sitelerinden mi Evrildi

Bu yazımda biraz faklı bir konu olarak sosyal medya siteleri ve arkadaşlık siteleri konularına değineceğim. Konu blog anlatım videolarımı eklediğim yorube kanalına gelen sorulardan türedi. Keza Facebook benzeri arkadaşlık sitesi diye bir çok soru ve bunların aranma potansiyellerine cevaben bir çok içerik mevcut. Talep olduğu sürece bu farklı sorulara ilişkin arz da olacaktır. Fazla uzatmadan konuya geçelim.

Sosyal Paylaşım Siteleri


Sanılanın aksine Facebook ya da Twitter gibi siteler arkadaşlık sitelerinden değil multi bloglardan türemiş içerik paylaşım siteleridir. Guruplamak gerekirse Facebook için orta çaplı bir multi blog twitter için de tam anlamı ile bir mikro blog denilebilir, ki twitter sunumlarında da bu şekilde proje sunulmaktadır. Burada geçen farklı iki kelimeyi hemen ilk defa duyan arkadaşlar içi açıklayalım;

Multi Blog: Kişinin kayıt olarak içeriklerini paylaşabileceği bir web sayfasına sahip olması durumudur. Burada yazılarını, resimlerini, videolarını vb kişisel paylaşımlarını rahatlıkla yapabilir. Böyle sade bir tanım ile sosyal medya siteleri özelliklerini tam karşılıyor.

Mikro Blog: Yine bir multi bilog olarak yapılan paylaşımlara kısıtlamalar getiren ve bu paylaşımları daha özet hallerde sunmanızı sağlayan kullanıcı bazlı sitelerdir. Bu da tam anlamı ile tiwitter in karakter kısıtlaması örneğini karşılamaktadır.

Multi siteler sosyal medya siteleri yaygınlaşmadan önce bir hayli yaygın paylaşım platformları idi. Multi bloglar ve tabi şu anda pek adı hatırlanmayan multi forumlar. Multi bloglar günümüzde de blogger gibi sağlayıcılarda yayın hayatlarını sürdürerek kişiler ilgi alanlarına özel hiçbir kısıtlama olmaksızın paylaşımlarını sürdürmekteler. Multi forumlara gelecek olursak. Bu gibi içerik barındırıcı sitelerin örnekleri olsa da pek tercih edilmemekteler. Topluluk bazlı çalışan forum siteleri kullanımı gereği günümüze dek zamanla yalnızlaşan bireyler için biraz içerik beslemesi açısından çok zor platformlar haline geldi.

Örnekleri yukarıda Facebook ve Twitter üzerinden verme nedenim ülkemizde en yaygın olarak bilinen multi bloglar olmalarıdır. Örneğin ilgi alanlarına özel resimler için instagra, yine resimler için Pinterest ya da tam anlamı ile bir mikro blog uygulaması olan Tumblr gibi bir çok multi blog ilgi alanlarına özel yayın prensibleri ile çok güçlü bir şekilde yayın hayatlarını sürdürmekteler.

Arkadaşlık Siteleri


Gelelim arkadaşlık sitelerine. Multi blog ve multi bloglardan evrilen sosyal paylaşım sitelerinden de çok eski olan içerik paylaşımından ziyade kullanıcı etkileşimine dayalı sitelerdir. Kullanıcıların kendi aralarındaki etkileşimleri sitelerin hitap ettiği kullanıcı kitlesine özel düzenlenerek iletişimi biraz kolaylaştıran siteler olarak bilinmekteler. Yaşı müsait olanlar bilirler internete erişim pek olmadığı dönemlerde elinde telsizle arkadaş arıyorum diye nidalarla arkadaş arayan bir gençlik geçti bu bu ülkeden. Toplum olarak bunu seviyoruz sanırım.

Webrazzi nin bir arkadaşlık sitesi ofisinde yaprığı söyleşide "sosyal medya sitelerinin yaygınlaşması sizin sektöre etkileri nelerdir" gibi bir soruya aldığı yanıt "pek bir etkisi olmadı" gibi bir cümleydi yanlış hatırlamıyorsam. Bu da son kullanıcı bazında arkadaşlık ve sosyal paylaşım sitelerinin ayrımının en net ortaya konulduğu anlardandır.

Gelişimlerine gelecek olursak. Arkadaşlık siteleri dün nasıl ise bu gün de aynı gibi. İletişime özedir - bu iletişim taleplerinden gelir kazan şeklinde çalışıyor. Hitap ettikleri son kullanıcı kitleleri bazında farklılık gösterseler de durum bu. Son zamanlarda gelir direk ücret almak yerine sosyal medya sitelerindeki gibi ücretsiz üye ol, ücretsiz üye olmadan arkadaşlık ilanı ver gibi faklılıklar da gösterse de amaç belli. Bunada arkadaşlık ilanları konsepti desek yanlış olmaz sanırım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle