GNS Network

Devlet kurumları Pardus kullanacak! Milli işletim sistemimiz Pardus

Bayram arifesi ve birinci günden itibaren haber sitelerinde devlet kurumlarının artık milli işletim sistemi Pardus'u kullanacağı ve bu sayede yapılacak olan tasarrufları içeren güzel haberler duyurulmaya başlandı. Haberi ilk gördüğümde buruk da olsa mutlu olabildim açıkçası. Keza 2003 yılında ilk duyurulan ve o tarihi hatırlayan herkesinde bildiği gibi hevesle bilgisayarlarımıza kurduğumuz Pardus'un hatırlanması biraz geç oldu düşüncesindeyim.

İlk duyurusunda Fatih projesinde de kullanılacağı ve artık yerli işletim sistemimiz ile dışa bağımlılığın azalacağı. Bunlara ek olarak da bilgi güvenliğimiz de hem yerli yazılım olması ve hemde linux tabanlı bir işletim sistemi olması nedeni ile maximum seviyede sağlanacağı söylenmişti. Gururla takip ettiğimiz günlerde ben de dahil her bilgisayar kullanıcısı Pardus'u kullandılar.

Sonuçta 2007 de verilen desteğin kesilmesi ile bu yıla kadar ortalıkta kalan geliştirici ekibi. Geliştirmesinde yer aldığı bileşenleri diğer Linux tabanlı işletim sistemlerine de uyarlayarak sürekliliğini sağlamaya çalıştı. 10 yıl gibi uzunca bir süre ne destek verildi ne Fatih projelerinde kullanıldı Pardus.

Ancak geç de olsa doğru karar her zaman taktire değer bulunur ve tekrar desteğin kesilmemesi ümidi ile taktirlerimizi sunuyoruz. İlk girişime göre yalnızca Fatih için değil tüm devlet kurumlarında kullanılacak olması da ek gereksinimler doğuracağından Pardus projesi (destek kesilmediği taktirde) kaybettiği 10 yılı önümüzdeki 1-2 yıl içinde telafi ederek hızlı bir gelişime girer diye düşünüyorum. Buna örnek olarak da Pardus Server gibi Pardus'un uzak sunucularda çalışacak bir Server versiyonu ilk ihtiyaçlardan olacak gibi. Keza bilgi güvenliği amaçlanıyorsa verilerin depolandığı yerler olan DC lerde sanallaştırma sistemlerinde kullanılacak bir özgün Parus yazılımı devlet kurumları bazında çok ciddi bir veri güvenliği temelini teşkil edecektir. Bu temel üzerinde de özgün ek uygulamalar(araçlar) ile de inşaa işlemine bir yerden başlamış oluruz.

Ne diyelim! Her şeyin en iyisini hak eden güzel ülkemiz için en iyisi olur inşallah ve Pardus'a verilen destek kesilmeden kaldığı yerden tam gaz devam eder.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle