GNS Network

SEO Metin Yazarlığı Nedir


SEO metin yazarlığı, özetle arama motorları standartlarına uygun bir şekilde site içeriklerinizin yani metinlerinizin en ideal biçimde yazımı konusunda uzmanlaşmış metin yazarlarına denir. Uzman bir SEO metin yazarının elinden çıkmış metin içeriği ile hem ziyaretçiler hem de arama motorları sitenizi daha kaliteli olarak algılar ve ziyaretçilerinizin gözünde akılda kalıcı kaliteli bir site imajı çizerken, arama motorları spiderleri için de daha kolay indexlenen zengin içeriklere sahip bir site olarak kalite puanınıza bir artı eklemiş olursunuz.

Bu konu genellikle sadece yazarlık olarak algılansa da SEO uyumlu metin yazarlığından önce SEO uyumlu bir içerik nedir kabaca bir değinmek gerekir sanırım.

SEO Uyumlu Metin Önemi

Günümüzde arama motorları her geçen gün site kalite puanı standarlarına bir yenisini eklemekte. Bunların bir çoğu site geneli için olsada bir kısmı da ziyaretçilerinize sunduğunuz içerik ile alakalıdır. Burada bir konunun altını çizmek gerekir ki o da arama motorları bu standartları ziyaretçilerin daha iyi ve kolay bir deneyim yaşaması için zorunlu kılmaktadır. Yani şunu diyebiliriz; ziyaretçilerinizi ön planda tutmak, onların eğilimlerine göre hareket etmek aslında arama motorlarının ya standartları içinde olan şartları yerine getirmenizi sağlar ya da gelecekte eklenecek olan bir standartı şimdiden öngörmenizi sağlar.

Şimdi yapmanız gereken teknik hiçbir bilginiz yok ise bir ziyaretçi olarak girdiğiniz sitelerde sizi neyin memnun ettiğini düşünmek. Bir kaç örnek sıralayalım;

+ Kolay erişilebilir olması. Yani link karmaşası içinde kaybolmadan kolayca aradığınız içeriğe erişebilmek. Bu arama motorları için de bir spam sitedir. Aşırı link kullanımı sıralamadan gerilemek ve sürekliliği halinde SERP'den yani arama sonularından kaldırılmanıza neden olabilir.

+ Doyurucu bilgi. Yalan yanlış bilgiler hiçbirimizi memnun etmez ve o siteden hemen çıkarız. Bu ziyaretçileriniz için önemli olduğu gibi arama motorları da bu durumu hemen çıkma oranı olarak ölçer ve sitede ziyaretçinin geçirdiği zaman ne kadar az ise o sayfa hedef gelimesinde o derece geriler.

+ Hız hepimiz için önemlidir. Tıkladığımız bir arama sonucunda sayfanın hemen açılmasını isteriz. Kilitlenen ve hiç açılmayan sayfalar hiç birimizi memnun etmez. Bu yine bir arama motoru standartıdır ve sayfa açılış hızlarınızı belirli aralıklar ile ölçerek hızlı sayfaları sıralamada ön planda tutmaya çalışır.

gibi bu maddeleri yuzlerce örnek ile çoğaltabilirim ancak konumuzdan sapmamak ve sizi sıkmamak için burada bırakalım.

SEO Uyumlu Metin Nasıl Yazılmalı?

Bu konuyu yukarıdaa sıraladığım ziyaretçi ve arama motoru standartları karşılaştırması şeklinde anlatmak bana uygun geliyor. Hazır, kurulmuş ve SEO standartları ideal olan bir site için metin yazarlığı arama motoru içerik güncellemelerini sürekli takip ederek ve site ziyareçilerinin hangi sayfada, yani hangi içerikte daha çok vakit geçirdiklerini sirekli takip ederek ziyaretçi eğilimine uygun içerikler üretmek metin yazarınızın en önemli görevidir.

Her site ziyaretçi kitlesinin eğilimleri birbirinden farklılık gösterdiği bir gerçektir. Yani örnek vermek gerekirse akademik bir sitede metin içerikleri çok fazla zaman geçirilmesini sağlarken bir oyun sitesinde medya dosyaları yani resim video ile o makaleyi zenginleştirmek ziyaretçinin çok daha fazla zaman harcamasını sağlamaktadır.

Metin uzunluğu her geçen yıl artmakta. Başlarda 160 kelime iken zamanla bu 250 kelimeye ve ardından da 360 kelime ve üzerine çıkmıştır. Yani artık bir konuyu tanımlamak ile yetinmekten ziyade o konuyu bir kaç farklı bakış açısı ile inceleyerek ziyaretçilerinize daha zengin bir bilgi sunmak zorundasınız.

Makalelerinizde çoğu zaman resim ve video gibi medya dosyaları sunmanız o makalenin ziyaretçi ve arama motoru gözünde kalitesini artıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta medya dosyaları sayfaların açılış sürelerini doğrudan etkiler. Yani resimlerinizi mümkün olan en düşük dosya boyutunda tutarken okunabilirliğini fazla bozmamanız gerekmekte. Video dosyaları genellikle embed kodları ile eklenmekte. Yapmanız gereken tek şey açılış süresi iyi bir skora sahip bir video sitesinden bu kodları temin etmenizdir. Ayrıca yine resimlerinizi boyutlandırırken resim site haritası kullanıyor iseniz resim dosyalarınızın isimlerini makale hedef kelimesine uygun derlemeni ve resilerinizin başlık ve alt etiketlerini de buna uygun ayarlamanız gerekmekte.

Hedef kelimenizi aşırı derecede makale içinde tekrarlamanız ziyareçilerinizi sıkacağı gibi arama motorları için de bir sıpam sinyalidir. Anahtar kelime yoğunlularınız sayfanız indexlenirken ölçülür. Bunu için anahtar kelimenizi ideal ölçüde vurgulamalısınız. Buna örnek olarak 250 kelime bir makalede 3 kez kullanılırken 360 kelimelik bir makalede 4 ya da 5 kez de kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi ayrıca mümkün olduğunca farklı paragraflarda ve farklı biçimlerde vurgulamakta kullanılan metodlar arasındadır. Yani standart kelime, ara başlık, sayfaya verilen makale içi bir link metni gibi.

Sonuç Olarak SEO Metin Yazarlığı

Bir kaç farklı noktada SEO metin yazarlığına ilişkin örneklemeler ile bilgi vermeye çalıştım. Teknik ya da genel metodlar ile bu örneklemeler çoğaltılabilir. Ancak bu makalede benin asıl vurgulamak istediğim nokta hem site geneli ve hem de makale içerik sayfalarınız için tüm arama motorları standartları daha memnun bir ziyaretçi kitlesi için çalışır ve sürekli güncellenir.

Ziyaretçilerinize ilişkin veriler önemlidir. Bunları sürekli inceleyin ve bu eğilimlere uygun içerikler ve siteler üretin. Bilginiz yetersiz ise gerek yazılım gerekse de metin yazarlığı için uzman birilerinden yardım almaya çalışın. Durup dururken bunu öğrenmeniz imkansıza yakınken işinde uzman birilerinin göstereceği yol bile sizi gereksiz zaman kaybı ve yanlış denemelerden uzak tutacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle