GNS Network

URL yi Son Kullanıcı Seçer


Google sitenizi indexlerken bir çok farklı varyasyonda URL'lerinizi indexler. Ancak sorgularda bunlarda birini son kullanıcıya sunar. Bu bazen Google'ye site eklerken webmasterin belirlediği URL varyasyonlarından farklılık gösterebilmekte. Bu konu hakkında John Mueller 9 Eylül tarihinde sosyal medya üzerinde sorulan şu soruya:
“Bazı teknikleri kullanarak Google’ı tercihinizi belirtebilirsiniz, ancak Google, çeşitli nedenlerle, kanonik olarak sizden farklı bir URL seçebilir. Peki nedenleri neler? Teşekkürler! ”
Mueller aşağıdaki yanıtları verdi:
 “Arama için, bu sürümlerin tümünü indekslemek ve göstermek pek bir anlam ifade etmiyor; bu yüzden bir tanesini seçip buna odaklanmaya çalışıyoruz”
dedi.
“İki genel kuralı izleyerek kanonik URL'yi seçmeye çalışıyoruz: İlk olarak, hangi URL sitenin kullanmamızı istediği, yani sitenin tercihi. İkincisi, hangi URL kullanıcı için daha faydalı olur? ”
Sitenin tercihi” açısından Mueller, Google’ın aşağıdakileri de içeren çeşitli faktörleri dikkate aldığını söyledi:

  • Bağlantısal kurallı açıklama.
  • Yönlendirir.
  • Dahili bağlantı
  • Site haritası dosyasındaki URL.
  • HTTP URL’leri üzerinden HTTPS URL’leri.
  • “Güzel görünümlü” URL.

“Bütün bunlar için, her olası kanonik URL'ye dahil olan faktörleri göz önünde bulunduruyoruz ve daha sonra daha fazla bağlantının bir araya noktayı yeri seçiyoruz”
“Bir site sahibiyseniz ve arama yapan kullanıcılara göstermek istediğiniz URL’lerle ilgili güçlü bir tercihiniz varsa, öncelikle web sitenizde bu tercihleri ​​tutarlı bir şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız”
“İdeal olarak, arama motorları bu alternatiflerin hiçbirine rastlayamayacak bile - tercihiniz varsa, buna bağlı kalın.”

Farklı bir URL seçildiğinde ne olur?

“Basitçe söylemek gerekirse, sadece aramada gösterilen URL. Sistemlerimiz kanonik olarak farklı bir URL seçerse, aramada aynı şekilde sıralanır. Sonunda, gerçekten sadece sizin tercihinize bağlı, ”
“ Eğer zaman zaman farklı bir URL seçilirse, bu siteyi olumsuz yönde etkilemez.”

Neden umursamalıyız?

Rel = canonical özelliğini kullanmak ve URL'leri standartlaştırmak ve sitenizdeki uygulamaları birbirine bağlamak suretiyle sinyallerinizi birleştirmek, yinelenen içeriği kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve ayrıca arama motorlarının kullanıcıları hedeflediğiniz sayfalara yönlendirmesini sağlamaya yardımcı olabilir. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle