GNS Network

SEO Puanı Nedir 2

SEO Puanı Nedir

Google'ın Web.dev aracı bir SEO puanı sunar. Puan, 0 ile 100 arasında bir puan sunar. Araç, SEO metriği için neyi ölçer ve ne kadar yararlıdır?

SEO nedir?

Bir SEO puanının ne anlama gelmesini bekliyorsunuz? Bu, SEO'yu nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Moz, SEO'yu trafik bağlamında tanımlar :

" SEO nedir? Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırma uygulamasıdır. "

Moz'dan farklı olarak Wikipedia, SEO'yu bir arama sıralamasında görünürlük bağlamında tanımlar . Arama motoru görünürlüğü, bir arama motorunda sıralama için bir örtmece.

"Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web arama motorunun ücretsiz sonuçlarında bir web sitesinin veya bir web sayfasının çevrimiçi görünürlüğünü etkileme sürecidir - genellikle" doğal "," organik "veya" kazanılan "sonuçlar" olarak adlandırılır.

Search Blogları , SEO'yu şu şekilde tanımlar :

“Bir web sitesini optimize etme süreci… böylece arama motorlarının organik sonuçlarında öne çıkan konumlarda görünecektir. Başarılı SEO, bir siteyi kullanıcılara ve arama motorlarına çekici hale getirir. "

 • Moz'un SEO tanımı trafiğe odaklanır.
 • Wikipedia'nın tanımı, arama motoru sıralamaları ile ilgilidir.
 • Bloglar'ın SEO tanımı, sıralamaya ve kullanıcılara çekici gelmeye odaklanır.

Bloglar'ın tanımı ilginçtir çünkü kullanıcılara hitap etmenin ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Google'ın arama sıralaması, öncelikle kullanıcıların görmeyi bekledikleri şeyleri sıralamakla ilgilidir. Kullanıcılar kendilerine neyin hitap ettiğini görmezlerse hayal kırıklığına uğrarlar.

Google SEO'yu Nasıl Tanımlar?

Google'ın SEO Başlangıç ​​Kılavuzu, SEO'yu şu şekilde tanımlar:

"Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarının içeriği anlamasına ve sunmasına yardımcı olmakla ilgilidir."

İçeriği anlamak, içeriği net ve odaklanmış bir şekilde yazmak anlamına gelir. Arama motorunun bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olacak resimler, yapılandırılmış veriler ve meta veriler eklemeyi de içerebilir. Google'ın Web.dev sitesi, SEO'yu bir sitenin ne kadar kolay taranacağı, içeriğin anlaşılmasının ne kadar kolay olduğu, daha fazla trafik getirmesi açısından tanımlar.

İşte Google'ın Web Dev sitesi tanımı :

"İçeriğinizi keşfedilebilir kılmak önemlidir, çünkü içeriğinizi daha alakalı kullanıcıların görüntülemesini sağlamak ... Arama motorlarının içeriğinizi bulup otomatik olarak anlayabilmesini sağlayarak sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmış olursunuz. Buna SEO veya arama motoru optimizasyonu denir ve bu da sitenize daha fazla ilgili kullanıcının gelmesini sağlayabilir. Arama motorlarının içeriğinizi ne kadar iyi ortaya çıkarabileceğini görmek için sitenizi denetleyin ve SEO sonuçlarını kontrol edin. "

Web.dev SEO Puanı Neyi Ölçüyor?

Web.dev, Google'ın Chrome Lighthouse uzantısını temel alır. Resmi Lighthouse sayfasına göre , bunlar Google'ın SEO puanını oluşturmak için kullandığı dokuz faktör:

 • Belgenin Meta Açıklaması Yok
 • Belgenin Başlık Öğesi Yok
 • Belgede geçerli bir hreflang yok
 • Belgede geçerli bir rel = canonical yok
 • Belge Okunabilir Yazı Tipi Boyutlarını Kullanmıyor
 • Doküman eklenti kullanıyor (Flash)
 • Bağlantıların Açıklayıcı Metni Yok
 • Sayfada başarısız HTTP durum kodu var
 • Sayfanın dizine eklenmesi engellendi

Web.dev SEO Puanı Ne Anlama Geliyor?

Web.dev tanımına göre, Google'ın SEO puanı, arama motorlarının içeriği ne kadar iyi "ortaya çıkardığının" bir ölçüsüdür.

Google yüzey derken ne demek istiyor? Google, içeriği ne kadar iyi sıralayabileceği anlamına mı geliyor? Veya Google, içeriği ne kadar iyi keşfedebileceği anlamına mı geliyor? Google'ın, SEO puanının Google'ın içeriği ne kadar iyi tarayabileceğinin ve keşfedebileceğinin bir ölçüsü olduğuna inanıyorum.

Google'ın ana Web.dev sayfası SEO'yu şu şekilde tanımlar:

"Sitenizin keşfedilebilir olduğundan emin olmak için en iyi uygulamaları denetler."

Sonraki sayfa keşfedilebilirliği şu şekilde tanımlar:

"Kolayca keşfedilebilir, Kullanıcıların sitenizi arama yoluyla kolayca bulabilmesini sağlayın."

Bu, keşfedilebilir olmanın ne anlama geldiğinin ustaca belirsiz bir açıklamasıdır. Google sıralama demek mi? Veya Google, diğer sıralama faktörleri aynı hizaya gelirse, kullanıcıların içeriği arama yoluyla bulabilmesi için içeriği keşfedilebilir yapmak anlamına mı geliyor?

Google, SEO'nun ne olduğu konusunda belirsizdir.

Google, SEO'nun ne olduğu konusunda belirsizdir.

Google, Web.dev sitesinin hiçbir yerinde sıralama veya sıralama kelimelerini kullanmaz. Bunun Google açısından bilinçli bir ihmal olduğuna inanıyorum. Web.dev sitesi sıralama bağlamında SEO'ya referans vermiyor. SEO'ya, tarama ve içeriğin anlaşılmasını kolaylaştırma bağlamında referans veriyor.

Sıra ve sıralama kelimelerinin aranması sıfır sonuç verir.

Sıra ve sıralama kelimelerinin aranması sıfır sonuç verir.

Keşfedilebilirlik kelimesinin aranması iki sonuç verir.

Keşfedilebilirlik kelimesinin aranması iki sonuç verir.

Burada, artritin nasıl teşhis edileceği ifadesi için Google'da 85. sırada yer alan bir web sayfasının ekran görüntüsü verilmiştir .

artritin nasıl teşhis edileceği ifadesi

85. sırada yer alan o .edu web sayfasının Web.dev SEO puanı:

85. sırada yer alan o .edu web sayfasının Web.dev SEO puanı:

Gördüğünüz gibi, web sayfası SEO için 90 puan alıyor. 100. sırada yer almamasının tek nedeni, bir meta açıklama etiketinin eksik olmasıdır.

Sıralama için bir meta açıklama bile gerekli değildir. Yine de SEO puanının% 10'unu oluşturuyor.  Bu, SEO puanının, sıralama ve trafikle (SEO'nun nasıl tanımlandığı) daha az ilgisi olan bir SEO tanımına dayandığını ve aksi takdirde keşfedilebilirlik olarak bilinen tarama ve dizine eklemeyle daha çok ilgisi olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Web.Dev SEO Puanı Faydalı Bir Ölçü mü?

Cevap, SEO'yu nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Google'ın tanımı, başlık etiketinizin ve meta açıklamanızın mevcut olup olmadığı ve Google'ın sayfaya erişip erişemeyeceği şeklinde görünür. Bu, SEO'nun sınırlı bir tanımıdır. SEO sektörü ve Wikipedia, Google'ın tanımından başlayarak onu trafiğe, sıralamaya ve kullanıcı memnuniyetine genişletir.

Google'ın bir sayfanın ne kadar iyi sıralandığına dair net bir cevap veren bir SEO aracı sağlamasını beklemek saflıktır. Muhtemelen Google'ın PageRank ölçeri araç çubuğundan kaldırmasının nedenlerinden biri budur. Google'ın Web.dev SEO puanı, SEO tanımına uymuyor. Bu, aracın daha doğru bir açıklamasıdır.

SEO puanı, bir sayfanın ne kadar sıralamada olabileceğinin göstergesi değildir. 85. sırada yer alan bir sayfa bunun kanıtıdır. Sıralama ve trafik, SEO endüstrisinin SEO kelimesiyle ilişkilendirdiği iki niteliktir. Web.dev bu faktörlere ilişkin hiçbir bilgi sunmaz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle