GNS Network

SEO Nedir Nasıl Kullanılır

SEO Nedir Nasıl Kullanılır

Bu strateji, arama motorları nispeten karmaşık olduğunda ve dikkat çekmek için rekabet eden çok fazla site olmadığında işe yaradı, ancak artık Google gibi arama motorlarının milyarlarca web sitesi, iyi arama motoru optimizasyonu veya SEO arasında ayrım yapabilen oldukça gelişmiş algoritmalara sahip olması son derece önemli.

Günümüzde iyi SEO , yalnızca doğru anahtar kelimeleri doğru yerlerde kullanmak değil, aynı zamanda harika içerik , güçlü bir bağlantı profili ve sağlam bir kullanıcı deneyimi oluşturmak anlamına da geliyor. Başarılı olacaksa önemli miktarda çalışma ve bilgi birikimi gerektirir. Peki web sitesi sahipleri bunu neden yapıyor? Sitelerinin bir arama motorunda nerede sıralandığıyla neden bu kadar ilgileniyorlar? Ve bundan ne elde etmeyi bekliyorlar?

SEO nedir?

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, sitenizin arama motoru sonuçlarında görünme şansına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz tüm stratejilerin birleşimidir. Örneğin, Atlanta'da ikinci el araba satıyorsanız, Google gibi bir arama motoruna "Atlanta'da ikinci el arabalar" yazan kullanıcılara sonuç olarak sitenizin gösterildiğinden emin olmak istersiniz. SEO, bunu gerçekleştirmenin en iyi yoludur.

SEO ile çözülebilecek yaygın pazarlama sorunları

SEO ile çözülebilecek yaygın pazarlama sorunları

Bir SEO kampanyasıyla kolayca çözülebilen birçok yaygın pazarlama sorunu vardır.

Uygun olmayan potansiyel müşteriler

Siteniz çok sayıda ziyaretçiye sahipse ancak son derece düşük bir dönüşüm oranı varsa, bunun nedeni çok sayıda uygun olmayan potansiyel müşterinizin olmasıdır. Bunlar, sunduğunuzdan tamamen farklı bir şey arayan veya sitenize tesadüfen rastlayan site ziyaretçileridir. SEO yaparak, sitenizin aldığı nitelikli potansiyel müşteri miktarını artırabilirsiniz. Bu, sizden satın almakla veya sizinle çalışmakla ilgilenen ve müşteri olma şansı çok daha yüksek olan arama yapanları çekmek anlamına gelir.

Düşük satış

Çoğu pazarlama çabasının amacı nihayetinde yeni müşterileri veya müşterileri çekmek ve satış yapmaktır. İster geleneksel ister çevrimiçi yöntemler kullanın, ideal sonuç, gelir artışıdır. Nitelikli trafik çekerek işletmenizin satışlarını artırabilirsiniz. Arama tarafından oluşturulan potansiyel satışların kapanma oranı yaklaşık yüzde 15'tir ve bu, çoğu geleneksel pazarlama yönteminden çok daha yüksektir.

Yüksek pazarlama maliyetleri

Her işletme sahibi, ziyaretçileri ve müşterileri çekmek için uygun maliyetli bir yol ister. Birçok startup ve girişimci için bu maliyetler engelleyici niteliktedir. SEO, bu işletme sahiplerinin daha büyük pazarlama bütçeleriyle rekabet etmesini ve işte kalmak ve hatta gelişmek için yeterli potansiyel müşteri ve satış oluşturmasını sağlar.

SEO ne için kullanılır?

En temel anlamıyla SEO, web sitenizle ilgili anahtar kelimeleri arayan arama motoru kullanıcılarını çekmek için kullanılır. Bu kullanıcıları çekerek, nispeten düşük pazarlama maliyetleri ile daha nitelikli olası satışlar elde edebilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz. Ancak, sitenizle doğrudan alakalı anahtar kelimeleri kullanmanın yanı sıra, SEO başka ne için kullanılabilir? Pek çok farklı cevap var, ancak bunlar daha yaygın olanlardan birkaçı:

Coğrafi hedefleme

İşletmenizin fiziksel konumları varsa ve amacınız tüketicilerin onlara gelmesini sağlamaksa (dünyanın her yerindeki müşterilere satış yapabilen e-ticaret sitelerinin aksine), coğrafi hedefleme son derece yararlı olabilir. Konumunuzla ilgili anahtar kelimeleri dahil ederek, bölgenizdeki arama motoru kullanıcılarını çekebilirsiniz. Örneğin, Lancaster’da bir restoranınız varsa, sitenizdeki "Lancaster’da restoran" ifadesi de dahil olmak üzere, yakınlarda yemek yiyecek bir yer bulmak için bir arama motorunu kullanan birinin sitenizi bulma olasılığını artırabilir.

Niş pazarlama

Pek çok kullanıcı geniş anahtar kelimeler aradığı için çok çeşitli ürünler satan dev firmaların SEO ile avantajlı olduğunu düşünebilirsiniz . Ancak, basitçe sıralama şansı daha yüksek olsalar da, niteliksiz potansiyel müşterileri çekme olasılıkları da daha yüksektir.

Marka oluşturma

Yerleşik markaların site ziyaretçilerini çekmekte ve satış yapmakta hiçbir sorunu yoktur, çünkü çoğu tüketici kim olduklarını ve ne sattıklarını zaten biliyor. SEO, bu tür bir marka bilinci oluşturmanıza yardımcı olabilir, bu da sonuçta sitenizin trafiğini ve satışlarını artıracaktır.

SEO'ya nasıl başlayabilirsiniz?

SEO'ya nasıl başlayabilirsiniz?

Artık SEO'nun ne için kullanıldığını bildiğinize göre, onu şirketinizin sitesi için nasıl kullanabilirsiniz? Başlamak için atabileceğiniz birkaç adım aşağıda belirtilmiştir:

Bir hedef belirleyin

SEO'ya başlamadan önce, tam olarak neyi başarmayı umduğunuzu bilmek önemlidir. Ve "daha yüksek sıralamalar" bariz bir seçim olsa da, mümkün olduğunca spesifik olmalısınız. Yerel terimler için sıralama yapmak ister misiniz? Onlar neler? Daha nitelikli potansiyel müşteriler çekmek ister misiniz? "Nitelikli" nin ne anlama geldiğini nasıl tanımlayacaksınız? Finansal hedeflere ulaşmak için SEO kullanmak ister misiniz? Onlar neler? Spesifik hedefler belirlemek, stratejinizin başarısını daha sonra değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelimelerinizi seçin

SEO yapmadan önce sitenizde hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı bilmeniz gerekir . Hedef kitleniz sizinki gibi web sitelerini aramak için hangi terimleri kullanıyor? Hangileri, sitenizi benzer sitelerden ayırt etmeye yardımcı olur? İnsanlar şimdi hangi terimleri kullanıyor? Cevaplar zamanla değişecek, ancak başlamak için bazı anahtar kelimelere ihtiyacınız var. Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlar , kullanıcıların hangi kelimeleri ve kelime öbeklerini aradığını ve sıralamalarının ne kadar zor olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bir ölçüm sistemi oluşturun

Stratejinizin işe yarayacağını düşünebilirsiniz, ancak onu ölçmenin bir yolu olmadan kesin olarak bilemezsiniz. Hem ücretsiz hem de ücretli olarak kullanabileceğiniz birçok araç vardır, bu nedenle SEO çalışmalarınıza başlamadan önce birini seçin. Bu, stratejinizi değerlendirmenize ve daha başarılı olması için gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. Bir araç seçtikten sonra, izlemek için birkaç temel performans göstergesi veya KPI seçin. Bunlar doğrudan hedeflerinizle ilgili olmalı ve bunları gerçekleştirip gerçekleştirmediğiniz konusunda size iyi bir fikir verecektir.

Deneyimli bir ekip oluşturun

SEO'nun uygulanması nispeten kolaydır, ancak önemli miktarda izleme ve bakım gerektirir. İşletmeniz küçükse, sağlam bir SEO anlayışına sahip bir veya iki kişi yeterli olmalıdır. Şirketinizde hiç kimse SEO konusunda deneyimli değilse, dışarıdan yardım almayı düşünebilirsiniz. Bu ek bir pazarlama gideri anlamına gelse de, deneyimli bir ekip daha iyi sonuçlar demektir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle