GNS Network

SEO Kuralları Nedir

SEO Kuralları Nedir

Çevrimiçi müşterileriniz tarafından bulunmaya gelince , arama motorlarında ustalaşmak için SEO kullanmalısınız . Arama sonuçlarını belirlemeye yardımcı olan yüzlerce sıralama sinyali vardır. Bunlar arasında bağlantı yapısı, anahtar kelimeler ve sitede geçirilen süre sayılabilir . En iyi uygulamaları takip ettiğinizde ve kaliteli içerik oluşturduğunuzda ödüllendirileceksiniz. Eğer yapmazsanız, Google'ın gazabıyla karşılaşmayı bekleyin. Google'ın düşük kaliteli içeriği ayıklaması nedeniyle bazı pazarlamacılar kötü arama sonuçlarıyla cezalandırılıyor. Siyah şapka SEO tekniğini kullanmanın buna değip değmeyeceğini düşünmeye başladığınızda bunu aklınızda bulundurun.

Anahtar Kelimeleri Asla Kötüye Kullanma

Anahtar Kelimeleri Asla Kötüye Kullanma

Anahtar kelimeler, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu nasıl söylediğinizdir. Yıllar önce, pazarlamacılar Google'a bu terimle alakalı olduklarını bildirmek için aynı anahtar kelimeyi defalarca kullanıyorlardı. Buradaki düşünce, Google sizi 10 kez kullandığınız bir anahtar kelime için 4. sıralarsa, 20 kez kullanırsanız sizi 1 numara olur. Matematiğin zor olduğunu biliyorum, ama bu mantıklı değil mi?

Google sitede geçirilen zamanı sıralama sinyali olarak kullanır. Birisi web sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa, Google bunun alakalı olduğunu o kadar çok hisseder. Birisi içeriğinizi yabancı bir dil gibi okuyacak kadar anahtar kelimelerle dolu olduğu için okuyamazsa, sitenizi hızlı bir şekilde tıklayacaktır. Google, insanların hızlı bir şekilde ayrıldığını gördüğünde, kalitenizin yalnızca kanalizasyon hattının üzerinde olduğunu ve sıralamaya değmediğini bilir.

Kalabalık Anahtar Kelimeler için Rekabet Etmeyin

Kalabalık Anahtar Kelimeler için Rekabet Etmeyin

Normal anahtar kelime araştırmanızı yapın . Ancak, en alakalı anahtar kelimeyi kullanmanın her zaman en iyi strateji olmadığını unutmayın, özellikle de 70.000'den fazla kişi zaten anahtar kelimeyi kullanıyorsa.  Yine de mesajınızla aynı derecede alakalı olan, ancak bunları daha az kişi kullanıyor olan benzer veya benzersiz anahtar kelimeleri arayın. Fazla çaba harcamadan daha üst sıralarda yer alabileceğiniz için bunlara odaklanın. Anahtar kelimelerinizi ve eş anlamlılarını birbirini tamamlayacak şekilde ayarlamaya çalışın. Bu, yazarlarınızın okuyucuya doğal gelen içerikler oluşturmasına izin verecektir. 

Kalabalık anahtar kelimeler kullanabilirsiniz, ancak bunları anahtar kelime eş anlamlılarınız olarak kullanmaya çalışın. "Kara at anahtar kelimelerinizi" bulduğunuzda, stratejinizi onlarla oluşturun. Kalabalık anahtar kelimeler kullanmaya karar verirseniz, bunu yapmak için Gökdelen Tekniğini kullanmanızı öneririm . Aşina değilseniz, temel olarak bu anahtar kelime için üst sıralarda yer alan içeriği alıp daha iyi hale getirmek için üzerine inşa ettiğiniz anlamına gelir.

Benzersiz İçerik Oluşturun

Benzersiz İçerik Oluşturun

İçeriğinizin yararlı ve iyi yazılmış olduğundan emin olmak, onun için tasarladığınız SEO stratejisi kadar önemlidir. Bunu sana şöyle anlatayım… İçeriğiniz benzersiz değilse, birkaç kişi onu okuyacaktır. Daha az kişi okuduğunda, Google'a daha az sıralama sinyali gösterilir. Ve gerisini biliyorsun. Benzersiz, "kalite" den daha fazlası demektir. Okuyucularınızın daha önce görmediği bir şey sağlamalısınız. Önceki bölümde, SEMrush'un Gökdelen Tekniği hakkındaki yazısına bağlantı vermiştim. O sayfaya giderseniz, bundan yararlanmak için benzersiz bir içerik stratejisi söz konusudur.

Düşük Kaliteli Bağlantılar Kullanmayın

Düşük Kaliteli Bağlantılar Kullanmayın

Dış bağlantılarınızın hepsinin kaliteli içeriğe yönlendirdiğinden emin olmalısınız. Sadece bağlantı oluşturma uğruna bağlantı kurmayın, yoksa SEO stratejinizi ayakta tutarsınız.  Kötü veya bozuk bağlantılar müşterilerin üzülmesine neden olur ve Google sıralamanızı etkileyebilir (bu nedenle sitenizi düzenli olarak güncellemeniz gerekir - bunu bir sonraki bölümde ele alacağım). Acele etmeyin ve gerçekten alakalı, etkili ve bir süredir kullanılan sitelerden bağlantılar seçin. Bunlar, kurmak istediğiniz ilişkilerdir ve Google'ın ödüllendireceği kalite. Bunu akılda tutarak, sıralamaya çalıştığınız anahtar kelime için zaten üst sıralarda olan içeriğe BAĞLANMAMAYI da tavsiye edeceğim. Esasen, onlara bağlantı suyu veriyor ve Google'a içeriklerinin sizinkinden biraz daha iyi olduğunu gösteriyorsunuz.

Sitenizi Düzenli Bir Temelde Güncelleyin

Sitenizi Düzenli Bir Temelde Güncelleyin

Hiç 10 yıldır güncellenmemiş bir web sitesine girdiniz mi? Uzun süre kaldın mı İnternet kullanıcılarının çoğunluğu gibiyseniz, cevap 'hayır'dır. Web sitenizde aktif kalın ve kanallarınızı düzenli olarak güncelleyin. Etkin olmayan bir alandan herhangi bir sıralamada artış görmek neredeyse imkansızdır.

İçeriğinizi güncellemekten korkmayın. Aslında, her zaman "2020 için güncellendi" veya benzeri şeyler yazan ve şapka notları olan makaleler göreceksiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünden bir pazarlama firmasının bir gönderiyi basit bir güncellemeyle nasıl her zaman yeşil içeriğe dönüştürdüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle neyin işe yaramadığını bulmak için içeriğinizi analiz etmeniz önemlidir. Arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkma girişiminde bulunmayan içeriği güncelleyebilirsiniz.

Google'ın Site İçi Optimizasyon Yönergelerine uyun

Google'ın Site İçi Optimizasyon Yönergelerine uyun

Google, en iyi uygulamalarını sürekli olarak güncellemektedir, bu nedenle güncel kalmaya devam ettiğinizden emin olun. Değişikliklerin çoğu önemsizdir, ancak yine de güncel kalmanız gerekir. Google, belirli anahtar kelimelerle URL'lerin değerini düşürmek gibi küçük bir şey yaparsa, bu kesinlikle içerik oluştururken bilmeniz gereken bir şeydir (bunun olacağından şüpheliyim. Panik yapmayın, bu sadece bir örnek).

Sitenizin Hızına Dikkat Edin

Sitenizin Hızına Dikkat Edin

Web sitenizin hızını da izlemeniz gerekir. Hızlı ve duyarlı olduğundan emin olun. Muhtemelen bunu daha önce duymuşsunuzdur, ama gerçekten bu kadar önemli, özellikle de mobil dünyada. Sana şunu sorayım. Site hızı önemli DEĞİLSE, Google neden AMP ile çıktı ? Kesinlikle benim açımdan! Sitenizin işlevselliğini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Site hızının yavaşladığını fark ederseniz, nedenini bulmanın zamanı geldi. Yükleme sürenizi  analiz etmek ve süreçteki darboğazları bulmak için SEMrush Site Audit gibi bir araç kullanın .

Web sitenizin hızının ve performansının bir dökümünü alacaksınız. Şöyle görünmeli: Her şey yeşilse, gitmekte fayda var. Kötü yükleme süreleri ve kötü performans dereceleri görüyorsanız, bu, sitenizde bir sorun olduğuna dair kesin bir işarettir.  Özellikle büyük güncellemelerden sonra hızı düzenli olarak kontrol edin. İyi bir kural, haftada en az bir kez Pingdom gibi genel bir test yapmaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle