GNS Network

SEO Tabanlı İçerik Nedir

SEO Tabanlı İçerik Nedir

Burada size içeriğinizi arama motorları için optimize etme hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmayacağım; bu tamamen başka bir rehber. Ancak, web içeriğinizi SEO'ya çevirmek için yapmanız gerekenler hakkında süper hızlı bir tazeleme:

 • Anahtar Kelime Araştırması : Arama yoluyla trafik oluşturmak istiyorsanız , yazmaya başlamadan önce anahtar kelime araştırması yapmak en iyisidir . Bu şekilde, belirli bir miktar arama hacmi zaten mevcut olan anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz - başka bir deyişle, insanların zaten hakkında bilgi aradığı konulara yazabilirsiniz (veya anahtar kelime nişleri bulun !).
 • Anahtar Kelime Optimizasyonu : Maksimum aranabilirlik için anahtar kelimeleri içeriğinizde nerede ve nasıl kullanacağınızı bilin. (SEOMoz, sayfa içi optimizasyon için harika bir rehber sunar.)
 • İçerik Organizasyonu : Sitenizdeki içerik mantıklı bir şekilde düzenlenmelidir. Bu sadece SEO için iyi değil , aynı zamanda sitenizdeki ziyaretçilerin diğer ilgili içerikleri kolayca bulmasına yardımcı olur. (Sitenizde ne kadar uzun süre kalırlarsa o kadar iyidir.)
 • İçerik Tanıtımı : Oluşturduğunuz yeni içeriğin görünürlüğünü sosyal ağlarda paylaşarak ve içeriğinize bağlantılar oluşturarak (hem içeriden hem de dış sitelerden) artırın.

O eğer akılda tutmak önemlidir arama motoru trafiği sizin olan tek hedefi, sonuçlarınız muhtemelen yaşayacaktır. Hem arama motorlarını (zamanla sizi yüksek sıralamalarla ödüllendirecek olan) hem de potansiyel müşterileri ve geri dönen ziyaretçileri memnun etmek için, arama motoru optimizasyonunun üstünde ve ötesinde değer sunmanız gerekir. Başka bir deyişle, sıralayan ve tıklama alan, ancak arama motoru kullanıcısına herhangi bir ek değer sağlamayan "zayıf" içerik üretmeyin. "Zayıf", düşük değerli içeriği tanıtan siteler, Google tarafından cezalandırılma riskini taşır; ayrıca yüksek hemen çıkma oranlarına ve düşük dönüşüm oranlarına sahip olma eğilimindedirler.

SEO İçeriği Türleri

SEO İçeriği Türleri

SEO içeriği aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • Ürün Sayfaları - Bunlar, herhangi bir perakende e-ticaret sitesinin ekmek ve tereyağıdır. İyi bir ürün sayfası hem SEO içeriği hem de bir PPC açılış sayfası olarak hizmet verebilir .
 • Blog Yazıları - Blog, düzenli bir etkili SEO içeriği akışı oluşturmanın en kolay yollarından biridir . Genel olarak, blog gönderileri ürün sayfalarına göre daha ilgi çekici ve bağlantı çekme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle siteniz için biraz yetki oluşturmanın harika bir yolu olabilirler. (Blogların çok esnek olduğunu ve bunları bu listede aşağıdaki içerik türlerinden herhangi birini barındırmak için kullanabileceğinizi unutmayın.)
 • Makaleler - Haber makalesi, röportaj veya uzun metrajlı bir haber düşünün. Bu, çoğu gazete veya dergi tarzı web sitesinde bulacağınız ana içerik türüdür.
 • Listeler - Bir liste gerçekten sadece bir tür makaledir, ancak onu bir liste olarak çerçevelemek ("Enerji Faturanızı Düşürmenin 10 Yolu" veya "Google Hakkında Nefret Ettiğim 101 Şey" gibi) taramayı kolaylaştırır. Bu tür başlıklar, arama sonuçlarında veya sosyal medya beslemelerinde bulunduklarında daha tıklanabilir görünmektedir.
 • Kılavuzlar - Kılavuz, bir şeyin nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklayan daha uzun bir içerik parçasıdır. (Kılavuzlar genellikle birden fazla web sayfasına bölünür, ancak kullanıcıların uzun içeriği diledikleri takdirde tek bir sayfa olarak görüntülemelerine izin vermek en iyi uygulamadır .) Web sitenizde tam bir kılavuz yayınlayabilir veya bir özet veya alıntı gönderebilirsiniz. , ziyaretçilerin kılavuzun tamamını okumak için bir kayıt formu doldurmalarını gerektiriyor. Bu, potansiyel müşteriler oluşturmanın iyi bir yolu olabilir, ancak bir kayıt duvarı kurmanın, o rehbere götürebileceğiniz SEO trafiği miktarını muhtemelen azaltacağını unutmayın.
 • Videolar - Genel olarak web'de metin sayfalarından daha az video vardır; sonuç olarak, bir makale yerine bir video oluşturarak rekabetçi bir anahtar kelime için ilk sayfada yer almak daha kolay olabilir. Ne tür bir site veya işletme yürüttüğünüze bağlı olarak videolar, bir kitleyi çekmek ve onlara ulaşmak için harika bir yol olabilir. Ürünlerinizi nasıl kullanacağınıza dair eğitim videoları oluşturmayı düşünün. Veya işinizle ilgili bir süreci örnekleyin - örneğin, bir tesisatçı bir lavabonun nasıl açılacağını gösteren bir video yapabilir. ( SEO ile ilgili bir not : Videonuzun bir metin dökümünü eklemeyi düşünebilirsiniz. Videoları optimize etmek için bazı ek ipuçları burada verilmiştir .)
 • İnfografikler - İnfografikler veya tek bir konuda çok fazla veri (genellikle grafik veya çizelge şeklinde) içeren geniş formatlı görüntüler, çok sayıda sayfa görünümü ve bağlantı toplayabilir. Bununla birlikte, içeriğin büyük bir kısmı görsele gömülü olduğundan ve bu nedenle arama motorları tarafından metin olarak okunamadığından, sayfanın geri kalanını dikkatlice optimize etmek önemlidir. Başlamak için bu beş ücretsiz infografik şablonundan birini kullanabilirsiniz .
 • Slayt gösterileri - Slayt gösterisi, bir dizi ilgili görüntüyü görüntülemenin bir yoludur. Bazen resimler metinden daha önemlidir - tüm yıldızların Oscar'a ne giydiğini göstermeye çalıştığınızı söyleyin. Burada yine, arama motorlarının "okuyacağı" daha az şey olduğundan, başlığınızın, altyazılarınızın, resim dosyası adlarınızın ve benzerlerinin SEO'su önemlidir.
 • Sözlükler - Yemin ederim ki terimler aramak için Google'ı sözlükten çok daha fazla kişi kullanıyor. (Sözlüğünüzün nerede olduğunu bile biliyor musunuz?) Uzmanlaşmış bir sektörde çalışıyorsanız, iyi yapılandırılmış bir sözlük, bazı arama trafiğini yakalamak için iyi bir yol olabilir. Yemek pişirme terimlerini, tıbbi terimleri, moda terimlerini, mimari terimleri düşünün…
 • Dizinler - Bir dizin, belirli bir konuyla ilgili sitelere veya kaynaklara bağlantıların yararlı bir sınıflandırmasıdır. Örneğin, bir parfüm blogu, büyük mağazalardan ülke çapındaki bağımsız mağazalara kadar parfüm satın alabileceğiniz bir yer dizini oluşturabilir.

Bunlar temel SEO içerik türlerinden sadece birkaçıdır, ancak bu listenin sizi sınırlamasına izin vermeyin - olasılıklar neredeyse sonsuzdur.

SEO İçerik Stratejisi Nasıl Geliştirilir

SEO İçerik Stratejisi Nasıl Geliştirilir

İçeriği gelişigüzel bir şekilde üretiyorsanız, bir kısmının nihayetinde sıralanacağını umuyor ve dua ediyorsanız, aşağı inme ve web için daha metodik bir SEO içerik stratejisi uygulama zamanı .

Hedeflerinizi tanımlayın

Hedeflerinizi tanımlayın

Öncelikle hedeflerinizi bir web sitesi veya işletme olarak belirleyin. Web siteniz aracılığıyla satışları artırmak mı istiyorsunuz? Sitenizden reklamlar yoluyla para kazanıyor ve bu nedenle sadece trafiği artırmak ve okuyucu geri dönüşü mü istiyorsunuz? Hedefleriniz, hangi tür içeriğe odaklanmanız gerektiğini belirleyecektir.

Hedef kitlenizi düşünün

Hedef kitlenizi düşünün

Hedef kitlenizi tanıyın - anketler ve analiz yazılımınız, tipik ziyaretçinizin veya müşterinizin daha iyi bir resmini elde etmenize yardımcı olabilir. İdeal site ziyaretçilerini ve müşterilerini temsil eden pazarlama personeli veya karakterler geliştirmeyi düşünün. Sonra bu kişilerin ne tür içerik arayacağını düşünün.

Bir editoryal takvim oluşturun

Bir editoryal takvim oluşturun

Kimi hedeflediğiniz ve neden hedeflediğiniz konusunda bir fikriniz olduğunda, bir editoryal takvim oluşturmaya başlayabilirsiniz. Editör takvimi, yeni içeriği ne zaman yayınlayacağınızı ve ne tür içerik olacağını belirleyen bir programdır. Bu, düzenli bir programa bağlı kalmanıza yardımcı olur (bir blogunuz varsa düzenli olarak yeni içerik oluşturmak özellikle önemlidir) ve son dakikada yeni içerik için bir konu bulmak için uğraşmanızı önler.

Analiz edin ve yeniden değerlendirin

Analiz edin ve yeniden değerlendirin

Son olarak, sitenizin analizlerini takip edin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için SEO içeriğinizi düzenli olarak analiz edin . İyi başarı ve katılım ölçütleri arasında sayfa görüntülemeleri, bağlantılar, yorumlar (blog gönderileri ve diğer bazı içerik türleri), sosyal paylaşımlar (Facebook beğenileri, tweetler vb.) Ve dönüşüm oranları bulunur. 


Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle