GNS Network

Dış SEO Nedir

Dış SEO Nedir

Dış Bağlantılar, bağlantının bulunduğu etki alanı (kaynak) dışındaki herhangi bir etki alanına (hedef) işaret eden köprülerdir. Layman'ın şartlarına göre, başka bir web sitesi size bağlantı veriyorsa, bu sitenize harici bir bağlantı olarak kabul edilir. Benzer şekilde, başka bir web sitesine bağlantı verirseniz, bu da harici bir bağlantı olarak kabul edilir. Hedef sayfanın hedeflemeye çalıştığı aynı konuyu veya anahtar kelimeleri yansıtan bağlantı metninde açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın. Her seferinde aynı anahtar sözcük metnini kullanmak gerekli değildir; aslında, bunu yapmak istenmeyen posta algılayıcılarını tetikleyebilir. Bunun yerine, hem kullanıcılarınız hem de arama motorları için bağlamı ve kullanılabilirliği artıran çeşitli bağlantı metinleri için çabalayın.

Dış Bağlantı

Harici bir bağlantı, harici bir etki alanına işaret eden bir bağlantıdır.

 • En iyi SEO'lar , harici bağlantıların sıralama gücünün en önemli kaynağı olduğuna inanır .
 •  Arama motorları bunları üçüncü taraf oyları olarak kabul ettiğinden, harici bağlantılar bağlantı eşitliğini (sıralama gücü) dahili bağlantılardan farklı şekilde  iletir .
 • En iyi SEO'lar, "başlık" bağlantı özelliğinin sıralama amacıyla kullanıldığına inanmazlar.

SEO'da En İyi Uygulaması

Arama motoru sıralama faktörü anket verileri, dış bağlantılar almanın yüksek sıralamalara ulaşmak için tek ve en önemli hedef olduğunu göstermiştir. Bu, harici bağlantıların manipüle edilmesi en zor ölçümlerden biri olduğu ve bu nedenle arama motorlarının belirli bir web sayfasının popülerliğini belirlemesinin en iyi yollarından biri olduğu fikrinden kaynaklanmaktadır. Bu fikir ilk olarak erken arama motoru Alta Vista tarafından kullanıldı ve daha sonra Google tarafından geliştirildi.

Google ilk olarak Stanford topluluğunu PageRank'e (Google'ın kurucu ortağı Larry Page tarafından geliştirilen bir algoritma) tanıtarak damgasını vurdu . Bu algoritma, köprüleri popülerlik oyları olarak saydı. En fazla bağlantıya sahip olan sayfalar en popüler sayfalar olarak kabul edildi. Belirli bir sorgu için alakalı oldukları düşünüldüğünde, en popüler ve alakalı sayfalar Google'ın sonuçlarında listelenen ilk sayfalar olur. Bu algoritma günümüzde çok daha karmaşık olmasına rağmen, muhtemelen dış bağlantılar kavramını oy olarak içeriyor. Bugün, büyük arama motorları, harici bağlantıların değerini belirlemek için birçok ölçüm kullanıyor. Bu ölçümlerden bazıları şunları içerir:

 • Güvenilirlik bağlama alanının.
 • Bağlantı sayfasının popülerliği .
 • İçeriğin kaynak sayfa ile hedef sayfa arasındaki alaka düzeyi .
 • Bağlantıda kullanılan bağlantı metni .
 • Kaynak sayfadaki aynı sayfaya bağlantı sayısı.
 • Hedef sayfaya bağlanan kök alan adlarının sayısı .
 • Hedef sayfaya bağlantılara bağlantı metni olarak kullanılan varyasyonların sayısı.
 • Kaynak ve hedef alanlar arasındaki sahiplik ilişkisi.

Bu ölçümlere ek olarak, harici bağlantılar iki ana nedenden dolayı önemlidir:

1. Popülarite

Trafik "dağınık" bir metriktir ve arama motorlarının doğru bir şekilde ölçmesi zor olsa da (Yahoo! arama mühendislerine göre), harici bağlantılar hem daha kararlı bir metriktir hem de ölçülmesi daha kolay bir metriktir. Bunun nedeni, trafik numaralarının özel sunucu günlüklerine gömülürken harici bağlantıların herkes tarafından görülebilmesi ve kolayca depolanmasıdır. Bu ve diğerleri için, harici bağlantılar belirli bir web sayfasının popülerliğini belirlemek için harika bir ölçüttür. Bu metrik (kabaca araç çubuğu PageRank'e benzer), belirli bir arama sorgusu için en iyi sonuçları belirlemek için alaka düzeyi ölçümleriyle birleştirilir.

2. Alaka düzeyi

Bağlantılar, arama motorları için son derece değerli olan alaka düzeyi ipuçları sağlar. Bağlantılarda kullanılan bağlantı metni genellikle (web sayfalarını bilgisayarlardan daha iyi yorumlayabilen) insanlar tarafından yazılır ve genellikle bağlantı verilen sayfanın içeriğini büyük ölçüde yansıtır. Çoğu zaman bu kısa bir cümle (ör. "En iyi uçak makalesi") veya hedef sayfanın URL'si (ör. Http: //www.best-aircraft-artic ... hedef ve kaynak sayfası ve Bir bağlantıda belirtilen etki alanı , arama motorları için değerli alaka düzeyi ölçütleri sağlar Bağlantılar ilgili içeriğe işaret etme eğilimindedir. Bu, arama motorlarının İnternet üzerinde belirli bir web belgesinin önemini doğrulamak için kullanabilecekleri bilgi merkezleri kurmasına yardımcı olur.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle