GNS Network

SEO Danışmanı Nedir

SEO Danışmanı Nedir

Bir arama motoru optimizasyonu (SEO) danışmanı, dijital pazarlama endüstrisinde uzmanlaşmış bir dizi beceriye sahip kişidir. Çok yüksek bir seviyede, işi çekmek, dönüştürmek ve sizi Google aramasında bulmanızı sağlamaktır, yani arama motorlarından hedeflenen kitleleri çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek için bir dizi SEO stratejisi uygularlar. Bu çok fazla planlama, strateji, yaratıcılık ve uygulama gerektirir. Ancak sorumlulukları nelerdir ve bir sonraki SEO uzmanınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1. Bir SEO danışmanının hedefleri

Bir arama motoru danışmanının hedeflerinin ne olduğunu düşünmenin bir başka yolu da kendinize şu soruyu soruyor: Bu kişiye neden para ödüyorum? Hedefler müşteriye göre değişecektir, ancak müşteriler için hedeflerim genellikle şöyle görünür:

 • Müşterilerinizin sizi bulmasına yardımcı olun . En sevdiğim söz, eğer kimse seni bulamazsa harika içerik ve harika bir web sitesi için zaman, kaynak ve para harcamanın ne anlamı var? Bir SEO uzmanı, organik aramadan gelen ziyaretleri artırmaya yardımcı olmak için eyleme geçirilebilir öneriler sunacaktır.
 • Çevrimiçi pazarda rekabet gücünüzü korumanıza yardımcı olur . SEO kullanmıyorsanız, rakiplerinizin endişelenmesi gereken bir iş daha azdır.
 • Google'ı, o arsa üzerine yalnızca belirli sayıda ev inşa edebileceğiniz bir arsa olarak düşünün. Ne kadar çok eve sahip olursanız, o kadar çok zenginlik yaratabilirsiniz. SEO için de aynısı, sahip olduğunuz arama motoru mülkü ne kadar fazlaysa, zenginlik oluşturmak için o kadar fazla fırsatınız olur.
 • Çevrimiçi ortamda alakalı kalmanıza yardımcı olur . Hiç gözden uzak, akılsız bir söz duydunmu? Hedeflenen önemli anahtar kelimeler için belirgin bir sıralama yapmıyorsanız, müşterileriniz sizi düşünmez bile. Neyi bilmediklerini bilmiyorlar.
 • Bunu bir dergi olarak da düşünebilirsiniz. Kapaktaki kişinin görünürlüğü daha fazladır ve sayfa 98'deki birinden daha alakalı.
 • Üzerinde işlem yapılabilen bir sonraki adım iş kararları yardımcı olun . SEO ve analiz el ele gider. Bir SEO danışmanı, stratejilerini değiştirebilmek için neyin işe yarayıp neyin çalışmadığını görmek için bakacaktır.

Aylık raporlama, SEO danışmanlık paketlerimizin her birine dahildir, çünkü müşterilerimize işimizin değerini ve verilere dayanarak daha sonra ne yapmamız gerektiğini göstermemiz gerekir. Çoğu zaman, konu her zaman verilerle ilgili olmalıdır!

2. SEO danışmanı iş tanımı

Arama motoru optimizasyonu, yüksek düzeyde ayarlanmış bir beceri setinde yılların deneyimini gerektirir, bu nedenle SEO uzmanlarını "yapana kadar sahte" kalabalığından nasıl ayırabilirsiniz? İş tanımı ne olursa olsun, SEO danışmanları genellikle aşağıdakilerin nasıl yapılacağını bilir:

 • Gelişen SEO endüstrisi hakkında güncel kalırlar . SEO zamanla gelişti ve gelecekte de gelişmeye devam edecek. Bir SEO uzmanı, araştırmaları takip edecek ve sektördeki yeni eğilimler hakkında bilgi edinecektir. Google'dan yeni bir güncelleme duymadığım ve müşterilerimi, web sitelerini ve çevrimiçi görünürlüklerini nasıl etkileyeceğini düşünmem gereken bir hafta geçmiyor.
 • Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını biliyorlar . Bu, SEO ve içerik pazarlamasının temelidir. Doğru anahtar kelimeleri seçmek, arama motorlarında bulunma ile bulunamama arasındaki fark olabilir. Her danışmanın anahtar kelime araştırmasını nasıl yürüttüklerine dair biraz farklı bir yaklaşımı olacaktır, bu iyi bir şeydir, ancak sağlam bir yaklaşımı olan ve seçtikleri anahtar kelimeleri neden seçtiklerini doğru bir şekilde açıklayabilen bir tane bulduğunuzdan emin olun.
 • Web sitesi içeriğini nasıl optimize edeceklerini bilirler (diğer adıyla sayfa optimizasyonu). Anahtar kelime araştırması yapıldıktan sonra, bir SEO danışmanı bu önemli anahtar kelimeleri web sitenizin çeşitli sayfalarına nasıl uygulayacağını bilmelidir. İçerik optimizasyonlarımıza dahil ettiğimiz yeni bir şey, arama motorlarının anlamasına yardımcı olan ek anahtar kelime varyasyonlarına ve varlıklara baktığımızı söylemenin süslü yolları olan NLP (doğal dil işleme) ve LSI'ye (gizli anlamsal indeksleme) dokunan anahtar kelimelerdir. sayfalarınızdaki terimler ve kavramlar.
 • Web sitesini olumsuz etkileyen teknik engelleri ortaya çıkarabilirler . Bir SEO danışmanı, teknik bir denetimin nasıl yapılacağını bilmeli ve bu hataları çözmek için web sitesi geliştiricileriyle yakın çalışmalıdır. Bu, arama motorlarının web sitenizin sayfalarına erişmesine ve dizine eklemesine yardımcı olduğu için SEO'nun inanılmaz derecede önemli bir yönüdür. Dünyanın en büyük içeriğine sahip olabilirsiniz, ancak erişemezseniz arama motorlarında bulunamama riskiniz vardır.
 • Analitiğe bakabilir ve sonraki adımları sağlayabilirler . SEO bir set değildir ve dijital pazarlama stratejisi türünü unutun. Bazen önerilerimiz iğneyi hareket ettirmez, ancak Google Analytics gibi platformlara nasıl bakılacağını bilen, verileri yorumlayan ve web sitesi trafiğini artırmaya yardımcı olmak için eyleme geçirilebilir sonraki adım kararları sağlayan bir SEO uzmanıyla çalıştığınızdan emin olun.

3. Bir SEO danışmanının sahip olması gerekenler

Bazılarının SEO'nun birkaç farklı bölümünde uzmanlaştığı, diğerlerinin ise birinde uzmanlaşmaya çalıştığı pek çok farklı türde arama motoru optimizasyonu danışmanı vardır. Ve sorun değil, özellikle sektörümüzde ele alınacak çok şey olduğu için. Bazen doğru SEO uzmanını işletmenizin ihtiyaç duyduğu şeyle eşleştirmekle ilgilidir, ancak genellikle hepsinin sahip olması gereken birkaç beceri vardır, bu da aşağıdaki gibidir:

 • Yılların deneyimi . Bir SEO uzmanının sektörde ne kadar çok yılı varsa, o kadar fazla deneyime sahip olur. Elbette her zaman değil, genellikle durum böyledir, ancak yıllar içinde çok şey görmüşler ve bunu kanıtlayacak vaka çalışmalarına sahip olma ihtimalleri vardır.
 • Kanıtlanmış sonuçları var. Bir SEO uzmanı, vaka çalışmaları ve geçmişte sizinki gibi işletmelere nasıl yardımcı olduklarını sunabilmelidir. Sonuç odaklı olduklarına ve yatırım getirisini artırmaya yardımcı olabileceklerine dair kanıtları olmalıdır. Ve referans istemekten korkmayın!
 • Büyük resmi görme yeteneği. SEO kampanyaları genellikle uzun vadelidir. İyi bir arama motoru optimizasyonu danışmanı, kampanyalar için tavsiyelerde bulunurken büyük resmi görebilmeli ve çalışmalarının değerini açık ve öz bir şekilde iletebilmelidir. Ayrıca çalışmalarının nasıl etkilediğini anlayabilmeli ve halkla ilişkiler, sosyal medya, web sitesi geliştirme gibi diğer pazarlama stratejileriyle iç içe geçebilirler.
 • Özel stratejiler oluşturun. Bazı işletmelerin benzer SEO ihtiyaçları olsa da, tüm plana uyan tek bir boyut değildir. İşletmeniz benzersizdir ve iğneyi hareket ettirmek için özel stratejiler gerektirir. Bu, var olan şablonlu yaklaşımlardan farklıdır. Bazen bu şablonlu yaklaşımlar işe yarar ve bazen işe yaramaz. Bu yüzden hem başarı hikayeleri hem de korku hikayeleri duyabilirsiniz.
 • Değeri açıklayın. Birçok işletme için, SEO'nun web sitelerinin Google arama sonuçlarında bulunması için önemli olduğunu bilirler, ancak neyin dahil olduğunu veya bunu liderliğe nasıl açıklayacaklarını bilmiyorlar ve sorun değil. Bir SEO danışmanı, değerini göstermek için SEO'yu müşterilere nasıl açıklayacağını bilecektir.

Artık gerekli beceriler hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, bir sonraki adım iyi bir SEO danışmanını nasıl bulacağınızı öğrenmektir . Hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için birkaç farklı SEO danışmanıyla konuşmanızı şiddetle tavsiye ederim, biz de dahil! SEO danışmanlığında 11 yılı aşkın deneyime sahibiz ve Clutch tarafından en iyi Denver SEO firması seçildi. Birinci sınıf arama motoru destek hizmetleri aracılığıyla işletmenize yatırım yapma konusunda sorunuz varsa, lütfen bizi arayın. 

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle