GNS Network

SEO Danışmanlığı Nedir

SEO Danışmanlığı Nedir

Bir işletme sahibiyseniz veya çevrimiçi bir varlık aracılığıyla kar elde etmek isteyen herhangi biriyseniz, arama motoru optimizasyonu dikkatlice düşünmeniz gereken bir şeydir. Herhangi bir SEO kampanyasını nasıl hazırlayacağınızı ve başlatacağınızı tam olarak bilmiyor olabileceğiniz gerçeği, yolunuza çıkmamalı. Bu kampanyaya yapı sağlayacak doğru SEO danışmanını bulmak mümkündür. SEO danışmanınızın nasıl değer sağlayacağını anlamak için, SEO danışmanlığının ne olduğu, danışmanın ne yapacağı ve bunun şehirdeki SEO hizmetlerinden birinden yardım istemekten nasıl farklı olduğu hakkında bir fikre sahip olmak öder. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı temel bilgiler.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanının işlevi, çevrimiçi varlığınızı iyileştirmeyi amaçlayan tavsiyeleri analiz etmek, nitelendirmek ve nihayetinde sağlamaktır. Bu, bu varlığı inşa etmek ve geliştirmek için olası her yolu gözden geçirmeyi içerir. Danışmanın inceleyip değerlendireceği alanlar arasında şunlar yer alır:

 • Şirketinizin web sitesi
 • Google Konsolu ve üçüncü taraf araçlar aracılığıyla teknik SEO öğeleri
 • Senin blogun
 • Sosyal medya hesaplarınız ve gönderileriniz
 • Açılış sayfaları
 • Reklamlar
 • Google My Business sayfası
 • Anahtar kelime seçimi ve kullanımı
 • Bağlantı kurma stratejiniz
 • Çabalarınızdan kaynaklanan trafik
 • Arama motoru sıralamaları

İnceleme sırasında, danışman SEO'nuz halihazırda mevcut olanı eleştirecektir. Bu süreç, sizin için halihazırda neyin iyi çalıştığını, neyin işe yaramadığını ve çevrimiçi itibarınızı ve performansınızı artırmak için hangi öğelerin eklenebileceğini belirlemeyi içerir. Danışmanın faaliyetlerinin sonucu nedir? Artık işletmenizin çevrimiçi ortamda daha güçlü ve daha olumlu bir varlığa sahip olmasına yardımcı olmak için tasarlanmış, öncelikli eylem öğeleriyle tamamlanmış bir yol haritanız var. Danışmanın geliştirdiği şeyin çerez kesici bir plan olmadığını unutmayın. Amaç, aradığınız kitle türünü, özellikle de satın aldığınız mal veya hizmetleri satın alma olasılığı en yüksek olan tüketicileri hesaba katan özelleştirilmiş bir SEO stratejisi oluşturmaktır. Yerel bir ortamda çalışmanıza veya dünyanın dört bir yanından müşteriler aramanıza bağlı olarak, danışmanın önerileri farklı olabilir.

SEO Danışmanlığı, SEO Hizmetleriyle Aynı mı?

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde birbirinin yerine kullanılan SEO danışmanı ve SEO hizmeti terimlerini duyabilirsiniz. Gerçek şu ki , bu SEO yaklaşımlarının her biri farklıdır . Neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak, büyük olasılıkla bunların her birinden bir miktar desteğe ihtiyacınız olacak, ancak farklı zamanlarda. Bu şekilde düşün. Bu yerel SEO danışmanı, farkındalığı artırmak ve arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için nihai bir hedefle bir eylem planı geliştirmenize yardımcı olmaya odaklanmıştır. Danışmanın işi, özellikle işinizle ilgili olması gereken çözümler önermeyi içerir. Danışman projeyi tamamladığında, yapılması gerekenlerin net bir resmine sahip olursunuz. Buna karşılık, SEO hizmeti, bu plandaki her bir eylem öğesini hayata geçirme görevini üstlenir. Danışman, şirketinizin web sitesinde belirli güncellemeler veya revizyonlar önermişse, hizmet bu değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir.

SEO Danışmanlığı ile SEO Hizmetleri Arasındaki Farklardan Bazıları Nelerdir?

Bir web sitesi SEO danışmanıyla, halihazırda sahip olduklarınızın kapsamlı bir değerlendirmesini bekleyebilirsiniz. Yeni başlıyorsanız, danışman sizinle zaman geçirecek ve hedef kitlenize ulaşmak için tasarlanmış bir plan geliştirecektir. Bu sürecin bir parçası olarak danışman, sizin durumunuzda ne tür çevrimiçi araçların en etkili olacağını belirleyecektir . SEO danışman hizmetleri sürecinde, sayfaların daha hızlı yüklenmesi ve etiketlerin görseller ve içerikle daha ilişkilendirilebilir olması için web sitenizin sadece biraz çalışmaya ihtiyacı olduğu belirlenebilir. Danışman ayrıca, bir sosyal medya varlığı oluşturmanız ve bunu, işletmenizin neler sunabileceği konusunda insanları bilgilendirmek, eğlendirmek ve eğitmek için kullanmanız gerektiğini belirleyebilir. Bu sosyal medya hesapları, okuyucuları web sitenizdeki belirli açılış sayfalarına yönlendirmek için de kullanılabilir.

Belirli bir eylem planı mevcut olduğunda, SEO hizmeti bu değişikliklerin her birini metodik olarak uygulama görevine başlar. Yukarıdaki senaryoda öncelikle web sitesinde yapılan güncellemeler tamamlanmıştır. Buradan sosyal medya hesaplarınız kurulur. Hangi sosyal medya sitelerinin kullanılacağının seçimi danışman tarafından yapılan önerilerle belirlenir. Bunlar tamamlandıktan sonra, yayınları düzenli olarak yayınlamak için bir program oluşturulur. Bu yayınlardan bazıları, okuyuculara şirket web sitesini ziyaret ederek işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı vermek için tasarlanmış bağlantılar içerecektir. İlişkiyi şu şekilde düşünün: Danışman, arama motoru optimizasyonu planını oluşturan kişidir. Ajans veya hizmet bu planı alır ve çevrimiçi varlığınızı oluşturur. Bir bakıma gelip binanızı yeniden tasarlayan ve ardından bir müteahhit ve inşaat şirketinin gelip tüm değişiklikleri yapmasını ayarlayan bir mimar gibi.

İkisine de İhtiyaç Var mı?

İşlerin daha büyük şemasında kesinlikle danışmanlar ve SEO hizmetleri için bir yer var. Her birinden ne derece yardıma ihtiyacınız olacağı, büyük ölçüde kendi başınıza nasıl yapılacağını bildiğinize ve aslında neyin iyileştirilmesi gerektiğine bağlıdır. Ön uçtaki SEO danışmanlarına ne soracağınız konusunda iyi bir fikriniz varsa ve ayrıca danışmanın önerdiği iyileştirmeleri yönetebilecek personeliniz varsa, çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek için bir hizmete gitmeniz gerekmeyebilir. Değişiklikleri şirket içinde halletmek ve ardından danışmanın bunları gözden geçirmesini sağlamak mümkündür. Çalışıyorlarsa ve danışman, verilerin artan trafiği ve daha yüksek arama motoru sıralamalarını gösterirse, tebrikler! Evdeki işleri yönetmeye devam edebilir ve emeklerinizin meyvelerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu senaryoda, SEO'nun sürekli değişen dünyalarının sularında gezinmenize yardımcı olmaya devam edebilecek tam zamanlı bir SEO danışmanı tutmak isteyebilirsiniz. Tüketici zevklerindeki değişiklikler ve büyük arama motorlarının yaptığı güncellemeler nedeniyle, bu yıl kullandığınız kesin yaklaşımlar önümüzdeki yıl kadar etkili olmayabilir. Doğru danışman, bu vardiyalara uyum sağlama açısından sizi diğerlerinden önde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Tipik SEO Danışmanı Ne Yapar?

İster küçük bir işletme SEO danışmanı kullanıyor olun, ister uluslararası bir varlığa sahip müşterilere destek sağlamaya odaklanan bir SEO danışmanı kullanıyor olun, bu SEO danışmanlık uzmanlarının üstleneceği bazı temel görevler vardır . Görev yelpazesi, yürüttüğünüz işin türüne, ister yerel ister küresel bir izleyici kitlesine gittiğinize ve sektörünüzde hangi yaklaşımların en iyi sonuç verdiğine bağlı olarak değişecektir. Danışmanın asgari olarak aşağıdakileri gerçekleştirmesini bekleyebilirsiniz:

 • Web sitenizdeki ve blogunuzdaki yapılandırmayı veya her sayfayı analiz edin.
 • Bu sayfaların haftalık ve aylık olarak ürettiği trafik miktarını değerlendirin.
 • Sosyal medya sayfalarınızı ve bu hesapları nasıl kullandığınızı değerlendirin.
 • Anahtar kelimeleri mümkün olan en iyi şekilde kullanıp kullanmadığınızı ve içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak bilinenleri belirleyin.
 • Eleştirin ve gerekirse her sayfayla ilişkili meta etiketlerde değişiklik önerin. Resimler ve grafikler için kullanılan etiketler de incelenir.
 • Nelerin aynı kalması gerektiğini, nelerin eklenmesi gerektiğini ve nelerin değişmesi gerektiğini tanımlayan ayrıntılı bir eylem planı hazırlayın.

Bu tür bir değerlendirme ne kadar süre gerektirecek? Müşteriden müşteriye değişecektir. Bazı durumlarda, işlem yalnızca bir veya iki gün sürebilir. Daha karmaşık projelerde, danışman bu temel döngüyü tamamlamak için günler veya haftalar isteyebilir.

SEO Danışmanının Sahip Olması Gereken Belirli Beceriler Var mı?

Uzman bir SEO danışmanı olabilmek için çeşitli niteliklerin mevcut olması gerekir. Gelecekteki danışman, SEO tutkusuna sahip olmalıdır. Bu tutku, sayfaları sıralarken büyük arama motorlarının neyi aradığına dair çalışma bilgisi ile desteklenmelidir. Ayrıntılara da bağlılık olmalı. Müşteriler bir dizi özelliği paylaşabilirken, her biri diğerlerinden farklı olacaktır. Danışman, küçük ayrıntılara yakından dikkat etmeden, rekabetçi bir pazarda müşteriyi farklılaştırmanın en etkili yollarını belirleyemez. Google SEO danışmanı olmayı mümkün kılan eğitim programları vardır. Eğitimde Google kaynakları kullanılabilir, ancak Google'ın uygunluğunun sertifikalar konusunda pek bir şey ifade etmediğini unutmayın. Bir danışman, haklı olarak, Google tarafından sunulan belirli çalışmaları tamamladığına dair bir kanıta sahip olduğunu iddia edebilir, ancak bu kadar ileri gidiyor.

Esneklik, herhangi bir SEO danışmanı için de önemlidir . SEO dünyası sürekli değişim içindedir. Bir dizi stratejiye bu kadar kilitlenmiş olursanız, bu değişikliklerin önünde kalmak imkansız hale gelecektir. Ayrıca destekleyebileceğiniz müşteri aralığını da sınırlayacaktır. Yerel SEO danışman hizmetlerinin, müşteri tabanınızın bulunduğu bölgenin kültürünü ve diğer yönlerini anlamayı da gerektireceğini unutmayın. Bu, detaylara dikkatin danışmanın SEO stratejinizi nasıl geliştireceğini nasıl etkileyeceğinin bir başka örneğidir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle