GNS Network

Dijital Pazarlama 4.0 Nedir


Pazarlama 4.0, Profesör Phillip Kotler'in araştırmasına dayanan bir pazarlama stratejisidir. Hem Caffeinated hem de  Kotler'in  pazarlama 4.0 ilkelerine göre, etkili pazarlama, satıcılar ve alıcılar arasında çevrimiçi etkileşimden daha fazlasını gerektirir. Çevrimdışı katılımın da oynayacak bir rolü vardır. Ekonomik büyümenin bir parçası olan dijital ilişkiler, dijital pazarlamayı etkili kılan modelin yalnızca bir parçasıdır . T o diğer kısmı geleneksel pazarlama oluşur. Teknolojideki ilerlemeyle marka evrimi yaşanırken, bu markaların özgünlüğü her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Kotler'in yaklaşımı dört ana noktada daha da genişletilebilir:

Bağlantı Anahtar

Bu, müşteriler pazara girmeden önce bağlantı ve etkileşim yolu kurmanın önemli olduğu gerçeği üzerinde çalışır. Bu, İçerik ve E-posta pazarlaması, Google AdWords ve Sosyal Medya Pazarlaması gibi çok kanallı pazarlama platformlarının mevcudiyeti ile mümkün olmuştur. Bu platformlar , bağlantıları sürdürmek için anlamlı içeriğin kullanılmasını gerektirir . İnsanlar daha fazla bağlandıkça ilişki kurmak, bilgiyi dağıtmak ve dikkatlerini çekmek daha kolay hale gelir. Bu noktada, ilgilerini ürününüze çekmek daha sorunsuz hale gelir.

5A'ları kucaklamak

Pazarlama stratejileri gelir ve gider. Çalışacaklarına söz veriyorlar ya da en azından yenileri ile değiştirilinceye kadar çalışıyorlar. Gönderen 4P en ve AIDA , şimdi var Kotler stratejisini , 5A en güncel çevrimiçi teknolojiye paralel olarak çalışır. 5A'nın modeli diğerlerini göz ardı ediyor mu? Kesinlikle hayır. Aslında, müşterilerin ürünleri satın almak için kullanabilecekleri diğer yolları da tanıyor. Bunlar geleneksel, dijital veya her ikisinin karışımı olabilir. 5A'nın anlamı:

  • Sor
  • Öğüt vermek
  • Değerlendirmek
  • Yardım
  • Düzenleme

Strateji, müşterilerin geri bildirimlerine göre sorgulama yapmanızı ve araştırma yapmanızı, olası çözümler sunmanızı, ürünlerinize yardım etmenizi ve satmanızı gerektirir.

Kullanıcı deneyimi konusunda döngü içinde kalmak

Müşterilerinizin deneyimine büyük bir ilgi göstermek, sizin yararınıza neyin işe yarayacağı konusunda size fikir verir. Onları dinlemek ve sorularını cevaplamak uzun bir yol kat ediyor. Halihazırda sunduklarınızın dışında; başka neye ihtiyaçları olduğunu ve karşılaşabilecekleri sorunları sorun, takip edin ve araştırın. Bununla donanmış olarak, onlara ulaşmak ve sorunları çözmelerine yardımcı olmak için en iyi şekilde çalışacak yaklaşım yöntemleri geliştirin.  5A'nın stratejisi, müşterileriniz hakkında kesin veriler toplama ve onları müşteri olarak nasıl tutabileceğinize dair kesin kararlar vermek için deşifre etme becerisiyle çalışır.

Çok Kanallı Pazarlama Platformlarının Kullanımı

Müşterilerinizin teklifinizle karşılaşma olasılığı bu kanallardan hangileridir? Web sitelerini, e-postaları, AdWords'ü, LinkedIn'i vb. Düşünün. Teknolojideki gelişmeler sayesinde ürünlerinizi konumlandırmanız için en uygun yerlerdir . Bu platformların çeşitliliği, müşterilerin teklifinize tökezleme şansı daha fazla olduğu anlamına gelir. Ancak, bu platformlar farklıdır ve her biri için içerik tasarlanmalıdır. Kendinize sormanız gereken bir soru, onları belirli bir platforma çeken şeydir.  İnsanlar ne görmek ya da şımartmak ister? Bunları anladıktan sonra, içeriğinizi onlara hitap eden şeylere göre uyarlamak kolay hale gelir. Ayrıca, kullanıcılarınızla benzersiz ihtiyaçlarına ve belirli platformun çalışma moduna göre etkileşimde bulunabilirsiniz. Bu sayede doğru teklif ve doğru kanalı kullanarak hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı Bağlılığı Pazarlaması

Bu, potansiyel, aktif ve eski müşterilerle etkileşimi içerir. Aynı zamanda olası go-arteensleri ve yaptığınız şeyle sadece ilgilenen kişileri de içerir. Onlarla etkileşim kurmanın yolları arasında sürekli iletişim , ilgili içeriğin kullanımı, satış sonrası hizmetlerin sunulması ve müşterilere deneyimlerini anlatmaları ve geri bildirimde bulunmaları için bir platform sunulması yer alır. Geleneksel pazarlamadan birkaç fikir ödünç alabilirsiniz. İnsanların markanızla diğer yerlerin yanı sıra 'tezgahlarda ve alışveriş merkezlerinde' ve topluluk ücretlerinde etkileşim kurmasına izin verin. Ayrıca bazı denenmiş ve güvenilen yöntemleri benimseyebilirsiniz.

  • El ilanları basımı
  • Kapaklar, kalemler, tişörtler ve şemsiyeler gibi promosyon malzemeleri kullanmak
  • Kupon önermek
  • Bölgenizdeki rekabetçi olmayan satıcılarla işbirliği yapmak

Buradaki fikir, marka görünürlüğünüzü artırmak ve hedef müşterileriniz olmayan insanları bile meşgul etmektir. Ağızdan ağza veya başkalarıyla etkileşim yoluyla, hedef olmayanlar sizi yine de olası potansiyel müşterilere yönlendirebilir . Bilgi vermek önemli olsa da, bu konuda çok gergin olmamalısınız. Müşterinizin sizinle özgürce ilişki kurmasına olanak tanıyan biraz ilham ve gönülsüzlük sunun. Katılım aynı zamanda konuşmanın devam etmesini de sağlar. Bu, marka veya hizmetle ilgili sorunları, özellikle böylesine bağlantılı bir müşteri tabanında viral hale gelmeden önce yakalayıp ele almaya hazır olduğunuz anlamına gelir. Günümüz piyasasında müşteriler birbirleriyle etkileşim halindedir. Markanızın savunuculuğunu teşvik etmek için bu etkileşimleri teşvik eden bir ortam oluşturmak, pazarlama hedeflerine ulaşmak için büyük bir adım olacaktır. Ayrıca, neleri daha iyi yapabileceğinize dair harika içgörüler ve fikirler edinme fırsatı sunar.

Pazarlama 4.0, her iki dünyanın da en iyisini kucaklamayı amaçlayan hem geleneksel hem de dijital pazarlama stratejilerinin bir karışımıdır. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamanın tamamen yerini alamayacağı gerçeğini vurgularken, pazarlamada hem çevrimiçi hem de çevrimdışı bağlantılardan yararlanmayı amaçlamaktadır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle