GNS Network

Markalar Dijital Pazarlamayı Nasıl Kullanılır

Markalar Dijital Pazarlamayı Nasıl Kullanılır

İnternet, çoğu tüketicinin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri seçmek ve seçmek için en iyi araç haline geldi. Wearesocial.com'a göre , İngiltere'deki internet kullanıcılarının % 86'sı satın almak için çevrimiçi ürün ve hizmet aradı ve % 81'i çevrimiçi satın aldı. Bu istatistik, dijital alanda bir marka oluşturmanın önemini vurguluyor. Dijital alanda bir sutyen oluşturmanın daha etkileyici faydalarını açıklamadan önce  , markaların ve (daha spesifik olarak) güçlü markaların nasıl tanımlandığını anlamamız gerekiyor. 

Güçlü bir markayı zayıf markadan ayıran nedir? 

Genel tanımla başlayalım ve oradan daha derin bölgelere doğru ilerleyelim. Güçlü bir marka, hem mevcut müşterilerinin hem de potansiyel müşterilerin, müşterilerinin zihninde öne çıkan bir markadır. Bunun ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?  Güçlü bir marka, USP'sini net bir şekilde anlayan markadır. Onlar da rekabetlerini çok iyi biliyorlar. Varlıklarının sektörlerinin görünümüne nasıl katkıda bulunduğuna dair güçlü bir algıya sahipler. Bir markanın gücüne en büyük katkı, vizyonunun, misyonunun ve değerlerinin iyi bir şekilde iletilmesi ve işletme içinde iyi anlaşılmasıdır. 

Güçlü markalar oluşturmak, hedef kitlesine hitap eden görsel bir sinerji yaratarak sağlam bir marka kimliğine sahip olmak demektir. Logolar, sloganlar, renk paletleri ve ikonlar hem göze çarpan hem de içinde yaşadığı sektöre uygun bir şekilde bir araya geldiğinde görsel sinerji yaratılır. Güçlü bir marka, bunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı alanda birden çok temas noktasında tutarlı bir şekilde kullanacaktır. Bu şekilde onu tüketicilerin zihnine yerleştirmek  ( tanınma ve tekrar yoluyla) ve bu da markanın kolayca tanınmasına yol açar. Bu nedenle güçlü markalar, marka stratejisini ve gelişimini bir Pazarlama işlevi yerine bir iş işlevi olarak görür. 

Çevrimiçi pazarlamayı kullanarak marka oluşturmanın avantajları: 

1. Görünürlük, Tanıma ve Erişim 

İnternetin küresel bir erişimi olduğu için, markanız satış ekibinizin veya gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazanızın günlük veya haftalık olarak dokunabileceğinden daha geniş bir kitle tarafından görülecektir. Markanıza daha fazla insan erişebildiğinden, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin bilinirliği, marka bilinirliğini artırmanın geleneksel yöntemlerini kullanıyor olmanızdan daha yüksek olacaktır. Bir markanın görülme sayısı doğrudan marka bilinirliğiyle ilgilidir. Birden fazla dijital kanalda bulunmak, daha yüksek marka bilinirliğine katkıda bulunur. Marka bilinirliği ne kadar güçlüyse, potansiyel müşteriler tarafından seçilen marka olma fırsatı da o kadar artar. Sonuçta, tüm marka stratejistleri akılda kalan markalar yaratmayı hedefler. 

2. Farkındalık aşamasından marka elçisi olmaya kadar tüm müşteri yolculuğu boyunca bağlantılarınızı besleyin 

Tüketicilerin tanıdıkları markaları seçme olasılığı daha yüksektir. Markalarınızın dijital alandaki varlığı, potansiyel tüketicilerinizi marka bilinci aşamasından, ürün ve hizmetleriniz hakkında eğitim aldıkları değerlendirme aşamasına kadar beslemenizi sağlar. Rakipleriniz yerine ürününüzü veya hizmetinizi seçmeye karar verdiklerinde, tüketici olurlar. Ve her aşamada (farkındalık, değerlendirme ve karar aşamaları) tüm kutuları işaretliyorsanız, tüketicilerinizin marka elçileri olma olasılığı daha yüksektir. Pazarlama departmanları, müşteri yolculuğunu değerlendirirken birçok dijital pazarlama unsurunu dikkate alır. Dijital pazarlama planlaması, e-posta pazarlaması, sosyal medya, mobil pazarlama, Gelen Pazarlama , içerik pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu (SEO) unsurlarını içerecektir . 

3. K tekrarlanabilirlik ve  T pas 

Güvenilir bir marka, kolayca tanınabilir, uzun süredir piyasadadır, sadık bir takipçiye veya müşteri tabanına sahiptir ve verdiği sözleri yerine getirir. Bir işletme tanınabilir, tanınmış bir marka olarak görüldüğünde, işletmenin güvenilirliği hem kendi sektöründe hem de müşterileri arasında artar. Güvenilirlik ve güven arttıkça sadakat ve topluluk da artar. Yan ürün, ağızdan ağza pazarlama arttıkça ve satın alma kolaylığı da artmaktadır. Dijital alanda bu, web trafiğinde, dönüşüm oranlarında, bloglarla ve sosyal medyayla etkileşimde ve potansiyel olarak daha yüksek medya ilgisi oranlarında bir artış anlamına gelir. Bu da işletmenin rekabet avantajı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. 

4. Bir topluluk oluşturun 

Topluluk oluşturma geleneksel olarak sosyal medya pazarlamacılarının rolü olarak görülürken, topluluk oluşturmanın herkesin işi olduğu söylenebilir. İlk sebep basit. Görevin doğası, birden fazla kişiden girdi ve katılım gerektirir ve personelinizden daha iyi kimin marka elçisi olması gerekir. İkinci neden, topluluk oluşturmaya odaklanmanın sağladığı faydaların çok büyük olmasıdır. Marka elçileri, marka şampiyonları ve sadık bir marka topluluğuna sahip olmak, yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımını sadece daha kolay değil, aynı zamanda daha ucuz hale getirir. Ayrıca marka bilinirliği oluşturmak için daha az çalışacaksınız. Muhtemelen neden daha ucuz olacağını merak ediyorsunuz, değil mi? Çünkü, çevrimiçi topluluğunuz ne kadar büyük ve bağlıysa, yeni ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için ücretli reklam ve halkla ilişkiler kullanmaya o kadar az ihtiyaç duyulacaktır. Dijital medya platformlarının ve pazarlama otomasyon araçlarının ilerlemesi nedeniyle, topluluk oluşturma daha az emek yoğun hale geldi ve geleneksel topluluk oluşturma yöntemlerini kullanıyor olmanıza göre çok daha kolay hale geldi. 

Diğer bir fayda, ağızdan ağza pazarlamayla ilgilidir. Tüketiciler olarak, arkadaşlarımızın ve tanıdıklarımızın tavsiye ve görüşlerini, ürünün bir reklamını görmekten daha ağır basıyoruz. Marka topluluğunuz gelecek ürünleri tahmin etmeye ve bunlardan bahsetmeye başladığında, erişim daha yüksektir ve bu organik erişimin markaların güvenilirliğine büyük katkı sağladığı görülmektedir. Bir marka topluluğu oluşturmanın ek bir yararı, hedef kitlelerini daha iyi tanımak için iş paydaşlarına sunduğu erişimdir. Bir topluluk oluşturarak işletmeniz, müşterilerinizi, acılarını ve ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında sevdikleri şeyleri anlamak için harika bir yolculuğa çıkıyor.  

5. Marka Değerini Artırın 

Marka değeri, tüketicilerin bir marka hakkında nasıl düşündüklerinden ve hissettiklerinden ve bir markanın kendi sektöründe pazar payı ve karı ne kadar iyi yönettiğinden elde edilen ticari değeri ifade eder. Daha yüksek marka değerine sahip olmak, işletmenizin trafik veya farkındalık kazanmayla ilişkili ücretli reklam maliyetlerinde bir düşüş yaşayacağı anlamına gelir. Tüketiciler rakiplerine göre daha güçlü markaları tercih ettikleri için, daha yüksek marka değeri daha yüksek bir pazar payıyla bağlantılıdır. Ve bu nedenle, premium fiyatlandırma yapısına geçme fırsatı var. İnsanlar doğal olarak iyi bir üne sahip markalar için çalışmakla ilgilendiklerinden, güçlü markaların aktif olarak işe alma ihtiyacı daha azdır. Elbette bu, daha güçlü markaların İK ve işe alımla ilgili faaliyetlere daha az harcama ihtiyacı olduğu anlamına gelir.


Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle