GNS Network

SEO Ayarları Nedir

SEO Ayarları Nedir

Burada , iyi bir teknik anlayışa sahip değilse, kuruluşunuzdaki herkesin en azından bilmesi gereken bir disiplin olan arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilmeniz gereken temel şeylere bir göz atacağız .

SEO nedir?

Basitçe söylemek gerekirse , SEO , web sitenizin ve içeriğinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) görünürlüğünü sağlamak için kullanabileceğiniz tüm yöntemler için kullanılan genel bir terimdir. Yöntemler, web sitenizdeki perde arkasında gerçekleştirebileceğiniz teknik uygulamalardan (buna 'sayfa içi SEO ' olarak atıfta bulunma eğilimindeyiz ), sitenizin görünürlüğünü artırmak için kullanabileceğiniz tüm promosyon 'sayfa dışı' yaklaşımlara (bağlantı bina, sosyal medya pazarlaması). Bu makalenin amacı doğrultusunda, görünürlükten bahsettiğimizde, web sitenizin 'organik' sonuçlarda belirli arama terimleri için SERP'nin ne kadar üstte göründüğünü kastediyoruz. Organik sonuçlar, ücretli bölümler yerine sayfada doğal olarak görünenlere atıfta bulunur ...

Neden SEO'ya ihtiyacınız var?

Güçlü bir site mimarisi oluşturmak ve net gezinme sağlamak, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olacaktır . Bu aynı zamanda daha da önemlisi, ziyaretçilere sitenizi kullanma konusunda iyi bir deneyim sunacak ve tekrar ziyaretleri teşvik edecektir. Google'ın kullanıcı deneyimine giderek daha fazla önem verdiğini düşünmeye değer. Arama motorları tarafından web sitenize ne kadar trafik çekildiğine gelince, yüzde önemlidir ve belki de SEO'nun öneminin en açık göstergesidir . Conductor , 2014 yılında tüm web trafiğinin% 64'ünün organik aramadan geldiğini,% 2'sinin sosyal,% 6'sının ücretli aramadan,% 12'sinin doğrudan ve% 15'inin diğer yönlendirme kaynaklarından geldiğini öne sürdü .

Bütün organik trafik 2015 yılında o oldu bulunmuştur Google küresel organik arama trafiğinin% 90'dan fazla oluşturmaktadır. Açıkçası, Google SERP'lerde güçlü bir varlığa ihtiyacınız var, ancak ne kadar güçlü? Pekala, Advanced Web Ranking'in bu araştırmasına göre (daha önce Google'a nasıl hakim olacağımı tartışırken ortaya attığım), ilk SERP'de ilk beş sonucun tüm tıklamaların% 67,60'ını ve altıdan 10'a kadar olan sonuçların olduğunu gösteriyor. sadece% 3,73'lük bir hesap.

Arama motorları ne arıyor?

1) Alaka düzeyi

Arama motorları, "Ryan Gosling kaç yaşında?" Sorusuna basit bir cevap olsun, arama yapan kişinin sorgusuyla en alakalı sonuçları sağlamaya çalışır. "Bana en yakın en iyi biftek restoranı hangisi?" gibi daha karmaşık sorgulara (SERP'den ayrılmak zorunda kalmadan Google'ın büyük olasılıkla vereceği cevap). Arama motorlarının bu sonuçları nasıl sağladığını, muhtemelen hiçbir zaman tam olarak belirleyemeyeceğimiz kendi dahili algoritmalarına bağlıdır, ancak bu sonuçları etkileyeceğinden emin olabileceğiniz faktörler vardır ve bunların tümü alaka düzeyine dayanır ... Örneğin: bir araştırmacının konum, arama geçmişi, günün / yılın saati vb.

2) İçeriğinizin kalitesi

Popüler ve iyi üretilmiş yararlı, faydalı makaleler, videolar veya diğer medya türlerini düzenli olarak yayınlıyor musunuz? Arama motorunun kendisi yerine gerçek insanlar için mi yazıyorsunuz? Pekala, yapmalısın. Searchmetrics'in sıralama faktörleri üzerine yaptığı son araştırma, Google'ın, içerik oluşturmak için popüler arama sorgularına dayalı anahtar kelimeler kullanmak yerine, bir ziyaretçinin niyetini bir bütün olarak anlayan daha uzun içerikli içeriğe doğru ilerlediğini gösteriyor.

3) Kullanıcı deneyimi

Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için birçok SEO avantajı vardır . Alakalı dahili bağlantılara ve ilgili içeriğe sahip, kolayca gezinebilir, açıkça aranabilir bir siteye ihtiyacınız var . Ziyaretçileri web sayfanızda tutan ve daha fazlasını keşfetmeye aç tutan her şey.

4) Site hızı

Web sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiği, arama motorları için giderek farklılaşan bir faktör haline geliyor. Google, Accelerated Mobile Page ( AMP ) üzerinde barındırılan sonuçları yakında etiketlemeye başlayabilir, bu nedenle bu muhtemelen 2016'nın "mobilegeddon" ı olabilir.

5) Cihazlar arası uyumluluk

Web siteniz ve içeriği, herhangi bir ekran boyutu veya cihaz için eşit şekilde optimize edilmiş mi? Google'ın duyarlı tasarımın tercih ettiği mobil optimizasyon yöntemi olduğunu belirttiğini unutmayın .

6) İç bağlantı

Sitenizin net ve kullanımı kolay bir gezinme özelliğine sahip olmasını sağlamanın faydalarından bahsettik, ancak aynı zamanda editörlerin ve yazarların site etrafındaki trafiği artırmaya yardımcı olmak için makaleler yayınlarken gerçekleştirebilecekleri ve daha yüksek güvene yol açabilecek bir uygulama da var. Google için sinyaller: dahili bağlantı . (Orada ne yaptığımızı gördünüz mü.) İç bağlantının birçok avantajı vardır:

  • Hedef kitlenize daha fazla okuma seçeneği sunar. Alakalı oldukları ve net bağlantı metni kullandığınız sürece (herhangi bir bağlantıdaki tıklanabilir vurgulanmış kelimeler). Bu, hemen çıkma oranlarınızı düşürmenize yardımcı olabilir .
  • Belirli anahtar kelimeler için sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur. Bu makalenin ' SEO temelleri ' terimi için sıralanmasını istiyorsak , benzer bağlantı metninin varyasyonlarını kullanarak diğer gönderilerden ona bağlanmaya başlayabiliriz. Bu, Google'a bu gönderinin ' SEO temellerini ' arayan kişilerle alakalı olduğunu söyler . Bazı uzmanlar, Google ile aynı sayfaya işaret eden bağlantı metninizi değiştirmenizi tavsiye eder, çünkü birden fazla aynı kullanım 'şüpheli' olarak görebilir.
  • Google'ın sitenizi taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Sitenizden yeni bilgiler almak için gönderilen bu küçük Googlebot'lar , içeriğinizin ne kadar yararlı ve güvenilir olduğu konusunda daha iyi bir fikre sahip olacak, dahili bağlantılarınızı ne kadar çok taradıkları.

7) Yetki

Bir otorite web sitesi, kullanıcılarının , faaliyet gösterdiği sektörün , diğer web sitelerinin ve arama motorlarının güvendiği bir sitedir . Geleneksel olarak bir otorite web sitesinden bir bağlantı, bir güven oyu olarak görüldüğü için çok değerlidir. Bunlardan ne kadar fazlasına sahip olursanız ve ne kadar kaliteli içerik üretirseniz, sitenizin de otorite olma olasılığı o kadar artar. Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen Searchmetrics araştırmasının önerdiği gibi, geri bağlantılar ve sıralamalar arasındaki yıldan yıla korelasyonlar azalıyor, bu nedenle belki de zaman içinde 'bağlantılar' bir zamanlar düşündüğümüz kadar SEO için önemli olmayabilir.

8) Meta açıklamaları ve başlık etiketleri

Bir meta açıklamaya sahip olmak , SERP'deki sıralamanızı iyileştirmeyecektir, ancak bir arama yapanın sonucunuzu tıklama şansınızı artırmanıza yardımcı olabileceğinden, bir makale yayınlamadan önce kesinlikle kullanmanız gereken bir şeydir. Meta açıklama, arama sonuçlarında sayfanızın URL'sinin altında görünen metnin kısa paragrafıdır, aynı zamanda CMS'nizde tam kontrol sahibi olmanız gereken bir şeydir.

9) Şema işaretlemesi

Sayfalarınızın HTML'sine Şema işaretlemesi ekleyerek arama sonuçlarınızın daha çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu, arama sonuçlarınızı bir zengin medya oyun alanına dönüştürmenize, yıldız derecelendirmeleri, müşteri puanları, resimler ve çeşitli diğer yararlı bilgiler eklemenize yardımcı olabilir ...

10) Düzgün etiketlenmiş resimler

Birçok kişi içeriklerine resim yüklerken alt özelliğini eklemeyi unutur , ancak bu kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir şeydir çünkü Google resimlerinizi 'göremez', ancak alt metni 'okuyabilir'. Görselinizi alternatif metinde olabildiğince doğru bir şekilde tanımlayarak, görsellerinizin Google Görsel aramada görünme şansını artıracaktır.

11) Dökmeyen içerik

İnterneti çok az içgörü içeren bir "hızlı kazan" haberiyle doldurmak yerine, neden daha fazla yaprak dökmeyen içerik yayınlamayasınız ? Daha düşünceli, yararlı ve pratik tavsiyelere dayalı makaleler, trafiği yönlendirmek ve SERP'lerde oldukça görünür pozisyonları işgal etmek açısından büyük uzun vadeli kazançlar sağlayabilir.

12) Alan adları

Sen kullanmalıdır alt dizin kök etki (searchenginewatch.com/category/seo) yerine alt etki (searchenginewatch.category.seo.com) bu genel site mimarisi için daha iyi olduğu gibi. Ayrıca kısa çizgilerden (search-engine-watch.com) ve alternatif Üst ​​düzey alan adlarından (.biz .name .info) uzak durmalısınız çünkü bunlar spam olarak kabul edilir. 'Anahtar kelime açısından zengin' bir alan adına sahip olmak, Google'ın daha yakından incelemesine yol açabilir. Moz'a göre Google, “başka türlü yüksek kaliteli olmayan anahtar kelime açısından zengin alanlara sahip öncelikleri kaldırılmış sitelere sahiptir. Etki alanınızda bir anahtar kelimeye sahip olmak yine de yararlı olabilir, ancak aynı zamanda daha yakından incelemeye ve arama motorlarının olası olumsuz bir sıralama etkisine yol açabilir - bu yüzden dikkatli olun. " Ayrıca, www olmadan bir site işletiyorsanız emin olmalısınız. önek, www.example.com'u yazan biri sitenize yine de yönlendirilecektir. Bu olmazsa, Google bunların iki farklı site olduğunu ve görünürlüğünüzün tehlikeye atılabileceğini varsayabilir.

13) Başlıklar ve kalıcı bağlantılar

Makalelerinizin başlıkları , SERP'lerde tam görünürlüklerini sağlamak için 55 karakterin altında olmalıdır . Çabuk, çekici ve olabildiğince açıklayıcı olduklarından emin olun (bu genellikle imkansız bir dengedir). Sadece tıklama tuzağı başlıklarından uzak durun, içeriğin sunmayacağı bir şeye söz vermeyin. Otomatik olarak ayarlandıktan sonra bile CMS'nizde normalde değiştirebileceğiniz kalıcı bağlantı (veya URL), başlıkla tam olarak eşleşmek zorunda değildir. Google, en önemli anahtar kelimeleri ilk sıraya koymanız gereken üç ila dört anahtar kelimeyi kullanabileceğinizi belirtti.

14) Yorumlar

Yorum sisteminizi kapatmayın. Gönderilerinizin altında diyaloğa giren düzenli yorumculardan oluşan gelişen bir topluluğa sahip olmak, ziyaretçilerin içeriğinize ya kendi ilgili noktalarını oluşturacak ya da onu övecek ya da acımasızca içini boşaltacak kadar önem verdiğini gösterir. Her iki durumda da, en azından insanlar onu okuyor. İstenmeyen yorumları filtrelemek veya herhangi bir sızıntıyı hemen kaldırmak konusunda çok dikkatli olun. Ayrıca, Google'ın görünebilecek hatalı bağlantıları yok sayması için nofollow değerini yorumlar bölümünüze eklemeye değer.

15) Yerel SEO

Google, giderek artan bir şekilde, kullanıcılara konumlarına göre sonuçlar sunuyor. Bu, gerçek dünyada, arayanların dikkatini tam da doğru anda, yani sokakta yürürken, cep telefonlarında ve yemek yiyecek bir yer ararken, çekmeye çalışan işletmeler için özellikle önemlidir. Google My Business'a kaydolmalı ve açılış saatleri, iletişim bilgileri, müşteri incelemeleri gibi tüm bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan ve doğru şekilde kategorize edildiğinden emin olmalısınız .

16) Sosyal

Teknik olmayan SEO araçlarıyla sitenizin görünürlüğünü artırmanın en bariz yolu elbette sosyal medya pazarlamasıdır. İlgili tüm sosyal kanallarda (hedef kitleniz nerede olursa olsun) bulunduğunuzdan ve içeriğinizi sadece yüzsüz bir şekilde yayınlamakla kalmayıp, onu bir müşteri hizmetleri kanalı olarak kullanarak ve insanlarla samimi bir ortamda gerçekten etkileşime girerek emin olmalısınız. , yardımcı ve eğlenceli bir şekilde. Sosyal sinyaller ve arama sıralamaları arasındaki gerçek korelasyon, konu üzerinde çok tartışılan bir konudur, ancak burada konuya iyi bir genel bakış var .

Arama motorları neyi ARAMAZ?

Sitenizde bir Google cezasının tüm ağırlığını azaltabilecek pek çok "siyah şapka" uygulaması vardır, bu nedenle, o sırada çok kolay bir galibiyet gibi görünse bile aşağıdakileri yapmaktan kaçınmak en iyisidir.

17) Anahtar kelime doldurma

Özellikle sitenizin okunabilirliğini açıkça etkiledikleri zaman, sayfalarınızda anahtar kelimelerin gereğinden fazla kullanılması. Google'ın artık bir sıralama faktörü olarak anahtar kelimeleri kullanıp kullanmadığı tartışmalı.

18) Bağlantı satın alma veya aşırı bağlantı alışverişi

Bir bağlantı çiftliğine yaklaşmayı mı düşünüyorsunuz? Sadece yapma. Buna değmez bile. Sitenize yönelik en değerli bağlantılar, kendi nişinizdeki yetkili sitelerden gelenlerdir.

19) Can sıkıcı reklamlar

İçeriğinizi okuma zevkini yok eden ve site hızınızı yavaşlatan aşırı derecede müdahaleci herhangi bir şey.

20) Mobil uygulama geçiş reklamları

Mobil ziyaretçilere uygulamanızı indirmek için tam ekran bir reklam sunarsanız, Google artık mobil uyumlu olmadığınızı düşünecektir .

21) Yinelenen içerik

Google, ister kendi sitenizde, ister başka bir yerde, farkında bile olmadığınız iki özdeş içerik parçası bulursa, bu sayfalardan yalnızca birini dizine ekler. Kazıyıcı sitelerin farkında olmalısınız, içeriğinizi otomatik olarak çalmalı ve kendi içeriğiniz gibi yeniden yayınlamalısınız. İşte Graham Charlton'ın içeriğinizin bir başkası için daha iyi sonuç vermesi durumunda ne yapacağına dair kapsamlı araştırması.

22) Gizli metin ve bağlantılar

Bir kullanıcının asla göremeyebileceği sıralamaları değiştirmenin bir yolu vardır, ancak Google muhtemelen sizi bulacak ve cezalandıracaktır. Beyaz bir arka planda beyaz metin kullanmaktan, metni ekranın dışına yerleştirmekten, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlamaktan veya virgül veya nokta gibi tek bir karakterdeki bir bağlantıyı gizlemekten uzak durun.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle