GNS Network

SEO Dostu Bağlantı Nedir

SEO Dostu Bağlantı Nedir

Bir URL, SEO bağlamında önemli bir ağırlık taşır ve ziyaretçilere sayfada bulunan içerik hakkında bir fikir verir. Bir sayfanın URL'si okuyuculara veya arama motorlarına sayfanın içeriği hakkında hiçbir şey söylemiyorsa, o sayfanın arama motoru sonuçlarında iyi sıralama şansını azaltabilir. Bu nedenle, sitenizin tüm URL'lerinin SEO dostu olduğundan emin olmanız gerekir. Peki, SEO dostu bir URL nedir? Sitenizin SEO'sunu iyileştirecek URL'lerin nasıl oluşturulacağına dair birkaç ipucunun yanı sıra bir açıklama için okumaya devam edin.

SEO dostu URL'lere neden ihtiyacınız var?

SEO dostu bir URL, sayfanın içeriğini tanımlayan ve arama motorlarına ve okuyuculara sitenin organizasyonunda nereye uyduğuna dair bir fikir veren bir URL'dir . Rastgele karakterlerden değil gerçek kelimelerden oluşmalıdır. Bu, ayrı URL'ler oluşturmanız gerekeceği anlamına gelir. Hiçbir anlam ifade etmeyen, bilgisayar tarafından oluşturulan URL'lerle gelen bir CMS kullanıyorsanız, eski URL'leri okunabilir hale getirmek için zaman ayırın ve tüm yeni sayfalarınızın URL'lerinin gelecekte SEO dostu olduğundan emin olun. Zaten çok sayıda sayfanız varsa bu zaman alıcı olabilir, ancak SEO faydaları çabaya değer.

SEO dostu bir URL nedir?

Çoğu İnternet kullanıcısı gibiyseniz, Twitter'da tweet'leri tanıtmakla ilgili bir blog yazısı bulmayı beklersiniz ve kesinlikle haklı olursunuz. Ayrıca gönderinin blogumuzun sosyal medya kategorisine girdiğini tahmin edebilirsiniz ve siz de haklısınız. URL'leri bulduğunuzda, insan okuyucularınızı aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Dikkate almanız gereken tek şey bu olmamasına rağmen , okuyucularınız URL'nizi anlayabiliyorsa, arama motorlarının da iyi bir şansı vardır. Ancak SEO dostu bir URL'ye başka ne girmeli?

Anahtar kelimeler

Sayfada neler olduğunu ve web kullanıcılarının hedef anahtar kelimeler aracılığıyla bulmayı umduklarını yansıtan başlıklar, başlık etiketleri ve meta açıklamaları ekleyerek sayfaları SEO için optimize edersiniz . Sayfanın URL'si aynı şeyi yapmalıdır. İyi bir pratik kural, URL'de başlığınız veya başlığınız ile aynı terimleri kullanmaktır. "Şirketimiz Hakkında" sayfanızdaki URL "/ şirketimiz hakkında" olmalı ve ev elektroniği içeren bir ürün sayfasında "/ home-elektronik" yazmalıdır.

Uzunluk

Yukarıdaki adımı uygularsanız, URL'nin çok uzun olmadığından emin olun. Daha kısa adların hatırlanması ve dizine alınması uzun olanlara göre daha kolaydır, bu da okuyucuların sayfanızı tekrar bulmasını veya arkadaşlarıyla paylaşmasını kolaylaştırır. En fazla beş kelime içeren URL'ler yazmaya çalışın. Daha uzun devam etmeniz gerekiyorsa, tüm cümleleri ayırmayın - bunun yerine, anahtar kelimeleri saklayın ve "the" ve "and" gibi gereksiz kelimeleri ortadan kaldırın.

Kelime ayırıcılar

Her kelime bir kısa çizgi ile ayrıldı. Bu, hem arama motorları hem de web kullanıcıları için anahtar kelimeleri ayırmanın en iyi yoludur. Çizgilerin okunması daha kolaydır ve alt çizgileri bir arama teriminin bir parçası olarak ve virgül veya noktayı spam sayfalarının göstergesi olarak okuma eğiliminde olan arama motorları tarafından yanlış okunma olasılıkları daha düşüktür.

Karakterler

Bazı karakterler kelimeleri etkili bir şekilde ayırabilirken diğerleri yapamaz. Hatta bazı karakterler URL'leri bölerek onları belirli platformlar tarafından okunamaz hale getirebilir. Bir kesme işaretini veya hashtag'i takip eden her şey belirli siteler tarafından okunmaz, bu nedenle bu kelimeler ve ifadelerin SEO üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Kısa çizgi, arama motorlarının sürekli olarak olumlu gördüğü tek karakter gibi göründüğünden, diğer karakterleri URL'lerinizin dışında bırakmak en iyisidir.

Karakter durumu

Kelimeleri ayırmak ve URL'nizin daha güzel görünmesini sağlamak için büyük harfler kullanmak cazip gelebilir. Bu mantıkla ilgili sorun, bazı sunucuların büyük / küçük harfe duyarlı olmasıdır, bu nedenle URL'yi olduğu gibi dizine ekler ve bu URL'yi kullanıcıların yalnızca küçük harfleri yazdığı sorgularla eşleştirmez. Bu nedenle, URL'lerinizde yalnızca küçük harf kullanmak en iyisidir. Bir sunucu büyük / küçük harfe duyarlı olsun ya da olmasın aynı şekilde okunur ve web kullanıcılarının arama yapma biçimiyle daha yakından eşleşir.

Tarih

İnsanlar, sayfaları yayınlandıkları zamana göre nadiren ararlar. İçeriğinize bir tarih ve yıl eklemenin ya hiç SEO etkisi yoktur ya da içeriğinizin eski ve tarihli görünmesine neden olur. Ayrıca, anahtar kelimeler için kullanılabilecek değerli alanı kaplar. Tarihleri ​​tamamen URL'lerin dışında bırakın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle