GNS Network

SEO Nedir Nasıl Yapılır

SEO Nedir Nasıl Yapılır

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve bir web sitesinin teknik yapılandırmasını, içerik alaka düzeyini ve bağlantı popülerliğini optimize etmek için kullanılan süreçtir, böylece sayfaları kolayca bulunabilir, daha alakalı ve kullanıcı arama sorgularına daha popüler hale gelebilir ve sonuç olarak, arama motorları onları daha iyi sıralar. Arama motorları, kullanıcı arama ihtiyaçlarını karşılayan içeriği öne çıkararak hem kullanıcı arama deneyimine hem de sayfanın sıralamasına fayda sağlayan SEO çabalarını önermektedir. Bu, başlıklarda, meta açıklamalarda ve başlıklarda (H1) ilgili anahtar kelimelerin kullanımını, sayı dizileri yerine anahtar kelimelerle birlikte açıklayıcı URL'leri ve diğer SEO en iyi uygulamalarının yanı sıra sayfanın içerik anlamını belirtmek için şema işaretlemesini içerir.

Bu cümlenin sonuna geldiğinizde, Google'da 100.000'den fazla arama yapılmış olacak. Çoğu çevrimiçi deneyim bir aramayla başladığından ve arama motorlarından gelen trafik çok sayıda müşteri oluşturabildiğinden, arama sonuçları önemlidir. Bu, insanların çevrimiçi bilgileri, hizmetleri ve ürünleri nasıl aradığıdır ve sitelerin çevrimiçi varlıklarını ve arama trafiğini (ücretli arama motoru pazarlamasının reklam maliyetleri olmadan) büyütmeleri için uygun maliyetli bir dijital pazarlama stratejisi olabilir. Organik trafiğinizi büyütmek için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterleri içeren bu yeni başlayanlar kılavuzunda temel bilgileri öğreneceksiniz.

SEO nedir?

SEO, sayfanızın Google'da ve diğer arama motorlarında alakalı, hedeflenen sorgular için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan ve bu nedenle, ilk sonuca tıklama eğilimindeyken daha fazla kullanıcı tıklaması çekmeye yardımcı olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelir . site . Sayfalarınızı, arama motorlarının bir web sitesinde aradıklarına göre optimize edebilirsiniz ; bu, teknoloji eğilimleri gelişmeye devam ettikçe değişir. Daha önce yapmadıysanız, yararlı ve bilgilendirici olduğundan emin olmak için internetteki varlığınızı ayarlayabilirsiniz. Ancak SEO her zaman bu şekilde olmamıştır. İnternetin ilk günlerinde, arama motorları siteleri her sitenin belirli bir anahtar kelimeyi kaç kez kullandığına göre sıraladı . Bu, "anahtar kelime doldurma" olarak bilinen bir uygulamaya yol açtı ve yüksek kaliteli sitelerin bile kolayca gömülebileceği anlamına geliyordu. Artık Google kaliteye anahtar kelime yoğunluğuna göre öncelik veriyor. Bir web siteniz varsa, bu iyi bir haber çünkü sizi daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacak bir site oluşturmak için zamana ve yeteneğe yatırım yapabilirsiniz.

Google nasıl çalışır?

Bir arama terimi girdiğinizde, Google'ın algoritması, sayısız web sitesinden hangisinin sizinle en alakalı olacağını belirler. Daha sonra, diğer sıralama faktörlerinin yanı sıra alaka düzeylerini ve popülerliklerini dikkate alarak ilgili siteleri listeler ve bunları size endüstrinin arama motoru sonuç sayfası olarak adlandırdığı sayfada gösterir .

Google, sürekli olarak web'de yeni veya güncellenmiş sayfaları arar ve kullanıcıların davranışlarını simüle eder. Tarama olarak da bilinen ve internetteki bağlantıları izleyen web tarayıcıları olarak bilinen programları kullanır ve bulduklarını Google'ın sunucularına bildirir. Bu nedenle, sayfalarınızın taranmak için erişilebilir olduğundan ve site mimarinizin, dahili bağlantının etkin kullanımı ile tüm site sayfalarında gezinmeyi kolaylaştırdığından emin olmak çok önemlidir. Teknik SEO, sitenizi taranabilirliğini optimize etmek için etkili bir şekilde yapılandırmanıza yardımcı olacak SEO'nun yönüdür. Bu görevde size yardımcı olabilecek çeşitli SEO araçları var.

Google'ın web tarayıcıları bir web sitesi hakkında bilgi döndürdüğünde, bir dizi dahili sunucu, konularını belirlemek için her sayfanın içeriğini analiz eder. Google, sayfa bilgilerinin yararlı ve arama sonuçlarında gösterilmek için alakalı olabileceğini düşünürse, birisi alakalı bir konu aradığında onu dizininde sunmaya hazır tutacaktır. Bu nedenle aşağıdakiler önemlidir:

 • Her sayfanın yalnızca tek bir URL üzerinden gösterildiğinden emin olun (yinelenen içerikten kaçının)
 • Her sayfa için kısa ve ilgili sayfa başlıkları ve başlıklar kullanın
 • Her sayfada benzersiz, kapsamlı açıklayıcı metin bilgilerine yer verin
 • Google'ın video ve resim içeriğini işlemesine yardımcı olmak için alternatif metin veya resimlerin yerine gösterilen metin ekleyin

Sayfanın içeriği hakkında ne kadar net olursanız, indeksleme süreci o kadar doğru olur. Bu nedenle içerik pazarlaması SEO başarısının anahtarıdır. Bir kişi bir arama yaptığında, Google, aşağıdaki gibi faktörleri göz önünde bulundurarak en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için hangi sayfaların önce görüneceğini belirler:

 • Arama sorgusunda kullanılan kelimeler
 • Kullanıcının konumu
 • Sayfanın bilgi alaka düzeyi, güvenilirliği, uzmanlığı ve aranan terimlere yönelik yetkisi
 • Sayfanın bağlantı popülerliği
 • Hızlı, güvenilir bir deneyim sağlamak için sayfaların yapılandırılması: hızı ve mobil kullanım kolaylığı gibi.

SEO'nun devam eden zorluğu, sitenizdeki sayfaların aynı konuyla ilgili diğer tüm sayfalardan daha iyi performans gösterdiğinden emin olmaktır.

Bugün daha üst sıralarda olmanıza ne yardımcı olur?

1990'lardan beri, arama motorları, hangi sitelerin sonuç sayfalarında ilk olarak görünmesi gerektiğini belirlemek için algoritmalar kullandı. Ancak bu algoritmaların öncelik verdiği şey çok değişti. Anahtar kelime doldurma günlerinden beri Google, bir web sitesini neyin alakalı ve bilgilendirici yaptığını anlamak için çok çalışıyor. Bu bilgileri, siteleri daha etkili bir şekilde sıralamak için tasarlanmış yeni bir güncelleme yayınladığında birkaç ayda bir uygular . Bilginin kalitesi de önemli olsa da Google, web sitelerini sıralarken hedeflenen anahtar kelimenin kullanımını ve içeriğe dahil edilmesini hala dikkate almaktadır. Google, kaliteyi aşağıdakilere göre değerlendirir:

 • Aramayla alaka düzeyi
 • Kaynağın uzmanlığı, otoriterliği ve güvenilirliği
 • Sitenin kullanılabilirliği
 • Tarayıcılar arasında mobil uyumluluk ve uyarlanabilirlik
 • Sayfa yükleme hızları

Bu faktörlerden bazıları sayfadadır, yani web sitesini nasıl deneyimlediğinizin bir parçasıdır. Sizin sitenize bağlanan diğer siteler gibi diğerleri de sayfa dışındadır. Bağlantılar, Google tarafından "oylar" veya onaylar olarak görülür. Sayfa dışı öğeler, sıralamasını iyileştirmek için sitenizin itibarını ve popülerliğini güçlendirir. Optimize edilecek farklı alanları sayfa içi veya sayfa dışı olmasına göre sınıflandırmak, etkili bir SEO stratejisi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO, her ikisi de daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur, ancak bunları uygulamaya koymanın yolları oldukça farklıdır.

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO'yu ayırt etmenin en iyi yolu , terimlerin kendisidir. Sayfa içi SEO, sitede yer alan unsurları, teknik konfigürasyonları ve içeriği, arama motorlarının dikkate alacağı, bunlarla sınırlı olmamak üzere, aşağıdakileri ifade eder:

 • Başlık Etiketleri
 • Meta Açıklamaları
 • Başlıklar
 • URL yapısı
 • Ana sayfa kopyası
 • Resim Alt açıklamaları
 • Yükleme hızı
 • Mobil uyumluluk

Sayfa içi SEO unsurlarını ne kadar etkili bir şekilde ele alırsanız, siteniz organik aramalarda o kadar üst sıralarda yer alacaktır.


Bu yüzden SEO sürecini anahtar kelime araştırması yaparak başlatmak, hedef kitlenizin nasıl aradığını anlamanıza yardımcı olacak araştırma süreci önemlidir. Anahtar kelime araştırması, sayfalarınızın farklı alanlarının, sıralamak istediğiniz en popüler ve alakalı kullanıcı aramalarıyla alakalı ve açıklayıcı olduğundan nasıl emin olacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Anahtar kelime araştırmasına başlamak için kullanabileceğiniz anahtar kelime araştırma araçlarının yanı sıra doğrudan Google tarafından Google Search Console aracılığıyla ücretsiz olarak sağlanan veriler vardır.

İçeriğinizi buna göre iyileştirmek için sitenizin teknik yapılandırmasının yanı sıra hedeflenen anahtar kelimelere yönelik içerik alaka düzeyini analiz etmek için SEO denetimleri geliştirmek de önemlidir. Sayfa dışı SEO, sitenizin sıralamasını iyileştirmeye de yardımcı olur, çünkü Google, bağlantıları sitenize yönelik popülerliğe atıfta bulunacak "onaylar" olarak görür, ancak bunu doğrudan iyileştirmek için harekete geçmek daha zordur. Bunun nedeni, sayfa dışı SEO'nun sizin olmayan ancak size bağlanan siteleri içermesidir. Bu şunları içerebilir:

 • İçeriğinize bağlantı veren bloglar ve makaleler
 • Site dışı içerik barındıran video, ses veya resim paylaşım siteleri
 • Dizinler ve şirket inceleme siteleri

Yerel bir şirket işletiyorsanız, kendi sayfa dışı SEO'nuzu geliştirmeye başlamak için şirket bilgilerinizi Yelp ve Sarı Sayfalar gibi sitelere gönderebilirsiniz. Varlığınızı daha da güçlendirmek için, müşterilerinizi yorum bırakmaya ve bu sayfalarda işletmenizi derecelendirmeye teşvik edin . Sayfa dışı SEO'nun diğer büyük kısmı, bağlantı oluşturma kampanyaları aracılığıyla geri bağlantıları çekmektir . Geri bağlantı, kullanıcıları sitenize geri getiren herhangi bir harici bağlantıdır. Sahip olduğunuz geri bağlantı sayısı arttıkça, diğerleri sizi sektörünüzde otorite olarak görür. Tahmin edilebileceği gibi, bu alan bağlantı kurmak zor olduğu için sorunlara neden oldu. Web sitesi sahipleri, daha popüler olma ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma umuduyla, eskiden ve bazıları hala geri bağlantı ticareti yapıyor veya satın alıyor. Ancak bugün, doğal olmayan bir şekilde oluşturulmuş, bir sitenin sıralamasını değiştirmeyi amaçlayan herhangi bir bağlantı, Google'ın kurallarının ihlali olarak değerlendirilebilir ve aslında sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilir ve cezalandırabilir.

Bu günlerde, geri bağlantılarınızın kalitesi, sahip olduğunuz geri bağlantılardan çok daha önemlidir. Site sayfalarınıza işaret eden bağlantılar, alakalı ve ideal olarak aynı zamanda yetkili sitelerden gelmelidir. Sayfanızdaki her bağlantı, içeriğinizle alakalı ve hedef kitlenizin ilgisini çekmelidir. Google'ın kalite yönergelerine uyduğunuz sürece geri bağlantı sayınızı artırmak için çalışabilirsiniz. En iyi bağlantı kurma stratejileri, topluluğunuz ve etkileyicilerinizle sosyal medya veya haber bültenleri aracılığıyla tanıtabileceğiniz kılavuzlardan röportajlara, infografiklere veya videolara (web seminerleri gibi) farklı formatlarda son derece yararlı, çekici ve paylaşılabilir içerik oluşturmaya dayanır. daha sonra, onları faydalı bulup bulmadıklarına karar verin. Bazı etkili stratejiler şunlardır:

 • Konuk yazılarını saygın bloglara gönderme
 • Paylaşılabilir infografikler oluşturma
 • Alanınızdaki etkileyicilerden ve trendlerden bahseden içerik geliştirmek
 • Vimeo, YouTube , SoundCloud ve Flickr gibi sitelerde multimedya içeriği yayınlama

Nihai hedefiniz, alanınızda bir otorite olarak bir itibar geliştirmektir ve bu, bağlantı popülerliğine yansıyacaktır.


Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle