GNS Network

SEO ve Adwords Arasındaki Fark Nedir

SEO ve Adwords Arasındaki Fark Nedir

Adwords ve SEO, Arama Motoru Pazarlamasının (SEM) ana bileşenleridir ve dijital pazarlama kampanyaları yürütürken en değerli araçlarınız arasındadır. Farklılıkları ve benzerlikleri vardır ve iş ve pazarlama hedeflerinize bağlı olarak bunları birlikte veya ayrı ayrı kullanmanız gereken durumlar vardır.

Google AdWords nedir?

Eğer yeni iseniz dijital pazarlama , bu sözlükte geçen kelimeler ne anlama geldiğini bilmeden CPC, teklifler ve kampanyalar gibi PPC ve Adwords terimler hakkında konuşurken insanlar duymuş olabilirsiniz. Merak etmeyin, bu yazının amacı işleri açıklığa kavuşturmaktır. Başlayalım. Google Adwords (artık Google Ads olarak biliniyor), Google'a ait bir reklamcılık platformudur. Reklamverenler, reklamlarını Google Arama Sonuç Sayfalarında, Google Ürünlerinde (YouTube, Gmail, vb.) Ve AdWords programına yayıncı olarak katılan diğer binlerce web sitesinde (yani Google Adsense ) konumlandırmak için bu platformu kullanabilir. Bir reklamveren olarak, birisi reklamınızı tıkladığında (Tıklama Başına Maliyet veya TBM) veya insanlar reklamınızı gördüğünde (BGBM veya Bin Gösterim Başına Maliyet) ödeme yapmayı seçebilirsiniz.

SEO nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, Google, Yahoo, Bing ve diğer büyük arama motorlarının arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralamalar elde etmekle ilgilidir . Bunu başarmak için, web sitenizin arama motoru dostu olduğundan emin olmanız gerekir. Arama motoru dostu bir web sitesi, arama motorları tarafından kolayca 'okunabilir' ve kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Web sitenizi arama motoru dostu hale getirmek için uygulamanız gereken en önemli yapılandırmalar için SEO ipuçlarımı okuyabilirsiniz , ancak genel fikir, son kullanıcıya iyi bir deneyim sunan benzersiz içeriğe sahip hızlı ve işlevsel bir web sitesine sahip olmaktır.

AdWords - SEO

Artık AdWords ve SEO'nun ne olduğu hakkında genel bir fikriniz olduğuna göre, nasıl karşılaştırıldıklarına bakalım:

  • Adwords ederken Google Adsense kullanan Google siteleri ve web siteleri için SEO en iyi uygulamalar ,  tüm arama motorları için geçerlidir.
  • Organik trafik ücretsizken AdWords trafiği ödenir
  • Adwords reklamları, Google Arama Sonuçlarının üstünde ve altında görünür ve belirli koşullar altında bu reklam konumlarından birini elde edebilirsiniz, ancak SEO ile organik arama sonuçlarında en üst sıralardan birini elde etmek için çok daha fazla çalışmanız gerekir.
  • Adwords, SEO'dan daha hızlıdır, çünkü neredeyse anında reklam kampanyaları oluşturabilir ve hedefli trafik almaya başlayabilirsiniz, ancak SEO ile iyi sıralama ve trafik elde etmek için çok daha fazla zamana (özellikle yeni web siteleri için) ihtiyacınız vardır.
  • Adwords ile yatırım getirisini hesaplamak daha kolaydır, SEO ile ise daha zordur çünkü sadece reklam harcamaları ve gelir değil, rol oynayan çok daha fazla faktör vardır.
  • AdWords kampanyalarınızı durdurduğunuzda trafiğiniz de durur ancak SEO ile organik trafik almaya başladığınızda bu uzun vadede devam eder.
  • Adwords ile aynı anda birçok anahtar kelimeyi hedefleyebilirken, SEO ile en iyi sonuçlar için birkaç anahtar kelimeye odaklanmanız gerekir.
  • Adwords ile, Google Adsense kullanan diğer Google web sitelerinde ve web sitelerinde reklam verebilirsiniz, ancak SEO'dan elde edilen sonuçlar yalnızca arama sonuçları sayfaları içindir.

Pazarlamanız için en iyisi hangisi?

Yeni şirketler AdWords ile başlayabilir

Adwords'ten aldığınız her ziyaret için ödeme yapmanız gerekecek, ancak kampanyalarınız karlıysa, PPC'ye yaptığınız yatırımı haklı gösterebilir ve iş hedeflerinizi karşılayabilirsiniz. Adwords, satış yapmak, yeni müşteriler bulmak ve hatta ürünlerini, prosedürlerini, web sitesi etkinliğini ve satış veya pazarlama süreçlerindeki diğer bileşenleri test etmek amacıyla hızlı bir şekilde hedeflenen trafiği elde etmek isteyen girişimler ve yeni şirketler için idealdir . AdWords'ü akıllıca ve dikkatli kullanırsanız yukarıdakiler doğrudur. AdWords'e para harcamaya başlamak çok kolaydır ve uygun izleme ve kontrol araçlarına sahip değilseniz, kâr yerine kayıplar yaşarsınız.

Müşterilerime Adwords hakkında her zaman söylediğim şey, eğer onu doğru kullanmazsanız, bazen geri alacağınızı düşünerek para harcadığınız bir Casino'da oynamak gibi olacak, ama asla yapmıyorsunuz! Dolayısıyla, sistemin kullanımı kolay olsa da (böylece daha fazla harcarsınız), Adword Kampanyalarını yürütmek için bilgi ve deneyime sahip değilseniz, paranızdan tasarruf edin ve bunu sizin için yapması için profesyonel şirketler (tercihen Adwords Ortakları ) kiralayın  .

SEO'yu unutma

Adwords ile başlamak daha hızlı olduğu için iyi bir fikir olsa da, en iyi sonuçlar için SEO, İçerik pazarlaması ve sosyal medya ile çalışmaya başlamalısınız. Bu 3 araç, uzun vadeli çevrimiçi başarı için ihtiyacınız olan her şeydir. İçerik pazarlaması , doğru içeriği oluşturmanıza yardımcı olur, SEO, içeriğinizi arama motorları için optimize etmenize ve daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olur ve sosyal medya , SEO için optimize edilmiş içeriğinizi daha geniş bir kitleye tanıtacaktır.

Adwords ve SEO'yu aynı anda kullanmalı mıyım?

Bazı insanlar, SEO trafiği aldığınızda AdWords'ü kullanmanız gerekmediğini, ancak bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu iddia ediyor. Adwords kampanyalarınızın performansını ölçebilir ve karlılarsa, daha yüksek bir YG için bütçelerinizi bile artırabilirsiniz.

Peki, pazarlama, SEO veya Adwords için kullanılacak en iyisi hangisidir?

Cevap, her ikisi de açık. Sosyal ağlardan organik trafik ve ziyaretler almak için SEO, içerik pazarlama planı ve sosyal medya kampanyalarınızda trafik almaya ve paralel olarak çalışmaya başlamak için Adwords'ü kullanın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle