GNS Network

Wordpress 10 Temel SEO Ayarı Nedir

Wordpress 10 Temel SEO Ayarı Nedir

Bu yazıda, her yeni blogun dikkate alması gereken 11 temel SEO ayarını keşfedeceğim. Bu, WordPress blog SEO'suna girişiniz! Neden? - sen sor. Sitenizin içeriği en önemli varlığıdır, ancak ziyaretçileri çekmiyorsa hiçbir işe yaramaz! SEO - arama motoru optimizasyonu - her web sitesi sahibinin, içeriğinin arama motoru tüketimi için optimize edildiğinden emin olmak için kullanması gereken ve daha fazla ziyaretçi çekecek bir araçtır. WordPress blogunuzu doğru bir şekilde kurmak, iyi bir SEO için ilk adımdır, bu nedenle temel SEO ayarlarınızla ilgili aşağıdaki eğitim burada devreye girer.

1. Arama motorlarının sizi gördüğünden emin olun

Blogunuzu yeni mi açtınız? WordPress, açılırsa arama motorlarının sitenize bakmasını engelleyen yerleşik bir ayara sahiptir. Bu, geliştirme veya özel siteler için yararlı olabilir, ancak aksi takdirde her zaman kapatılmalıdır. Üzerinde devam Baş Ayarlar / Okuma ve “Arama Motoru Görünürlük” ayarı için bakış. Kapalı olduğundan emin olun ve her şey mükemmel olacaktır!

Arama motorlarının sizi gördüğünden emin olun

2. Kalıcı bağlantılara ince ayar yapın

Bunun ne hakkında olduğundan emin değilseniz; İşte bu yazının kalıcı bağlantısı, altı çizili kısım, "temel SEO ayarları WordPress": Ancak, varsayılan olarak blogunuz kalıcı bağlantıları bu özel şekilde ayarlamanıza izin vermez. Güzel kalıcı bağlantıları etkinleştirmek için WordPress panonuza gidin → Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar . "Gönderi adı" etiketli yapıyı şu şekilde seçin :

Kalıcı bağlantılara ince ayar yapın

Bu noktada, blog yazılarınızın ve sayfalarınızın her birine özel kalıcı bağlantılar atayabilirsiniz. Ayrıca WordPress, herhangi bir gönderi için en iyi kalıcı bağlantının ne olduğunu tahmin edecek ve bunu otomatik olarak atayacaktır. Son zamanlarda WordPress daha akıllı hale geldi ve gereksiz kelimeleri varsayılan kalıcı bağlantılardan filtreliyor. Kısa bir süre öncesine kadar, "E-ticaret web siteleri için on temel eklenti" başlıklı bir gönderi kullanılmıştı ten-essential-plugins-for-ecommerce-websites. Makalenizi nasıl hedeflemek istediğinize bağlı olarak kullanmak isteyebilirsiniz essential-plugins-ecommerce-websites, hatta essential-ecommerce-plugins. Her iki durumda da "için" kelimesi burada tamamen gereksizdir. Gönderi başlığının altındaki kalıcı bağlantılarda ince ayar yapabilirsiniz. Kalıcı bağlantı görmüyorsanız, bir taslak kaydettiğinizden emin olun, sayfa yeniden yüklendikten sonra açılmalıdır.

3. İyi içerik yazın ve sık sık yazın

Verilen, temel SEO ayarları hakkında konuşurken bu sezgisel görünmeyebilir, ancak bunun kesinlikle çok önemli bir SEO taktiği olduğunu düşünüyoruz. Tek başına iyi içerik, sitenizi Google'ın zirvesine taşımak için yeterli değildir, ancak uzun bir yol kat eder. Google, neyin iyi içerik oluşturduğunu belirlemede oldukça başarılı oldu. "Motosiklet kaskı temizleyicileri" hakkında yazıyorsanız, muhtemelen bu ifadeyi makalenize birkaç kez koymak isteyeceksiniz, ancak aşırıya kaçmayın. Anahtar ifadenizi bir paragrafta sekiz kez bulundurmanız sıralamanızı yükseltmek için hiçbir şey yapmaz - tersine, sizi daha da aşağıya götürebilir. Doğal olarak yazın ama akıllı olun. Bir veya iki anahtar kelimeyi girmek için iyi bir fırsatınız varsa, bunu yapın, ancak aşırıya kaçmayın. Temel bir SEO ayarı olabilir, ancak çok fazla ve yarardan çok zarar verdiniz.

Düzenli olarak güncellenen bir site, SEO çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır. Sadece Google sitenizin aktif olduğunu göreceği için değil, aynı zamanda sıralamanızı temel alabileceğiniz daha fazla içerik olacağı için. Ek olarak, bu, kullanıcı katılımına ve elde tutmaya da yardımcı olur - çifte kazanç. Daha önce olduğu gibi, denize girmeyin, bu SEO'nun ana kurallarından biridir. Sitenizi günde on kez benzer içerikle güncellemek sadece sıralamanızı düşürür. Günde 3-4 kez benzersiz ve değerli içerik gönderme seçeneğiniz varsa, kesinlikle yapın. Aksi takdirde, son derece iyi bir makale ile haftada bir güncellenen bir site, her gün tüylerle güncellenen bir siteden çok daha değerlidir.

4. Sitenizi hız için optimize edin

Web sitesi hızı çok önemli bir faktördür. Google bunu da hesaba katıyor. Dahası, site hızının, tüm çabalarınızı durma noktasına getirmek için bir araya getirecek bir dizi başka etkisi vardır. Site hızı, kullanıcı deneyimini doğrudan etkilediği için erken çıkışlarda, hemen çıkma oranlarında, sayfa görüntüleme sürelerinde kritik bir faktördür. Bu nedenle, daha az ziyaretçiyi tutacaksınız, SEO sıralamanız düşecek ve bu da daha az ziyaretçiye yol açacak ve kalanların çoğu giderek daha fazla sinirlenecek. Hızlı zamanlar, WordPress arenasında yönetilen WordPress ana bilgisayarlarıyla bir LOT'a yardımcı olabilir. Şunları şiddetle tavsiye edebiliriz:

  • Kinsta - ayda 30 $ 'dan başlar, 1 WordPress kurulumu, 20.000 ziyaret / aya ​​kadar
  • Volan - ayda 13 $ 'dan başlar, 1 WordPress kurulumu, 5.000 ziyaret / aya ​​kadar
  • WPEngine - ayda 22.50 $ 'dan başlar, 1 WordPress kurulumu, 25.000 ziyaret / aya ​​kadar

Bu ana bilgisayarlardan herhangi biri, temel SEO ayarlarını kendi uçlarında halledecektir - böylece kaputun altına bakmanıza bile gerek kalmaz.

5. Kategorilerinizi ve etiketlerinizi doğru şekilde ayarlayın

WordPress, blogunuzdaki içeriği düzenlemenize yardımcı olmak için kategoriler ve etiketler kullanır. Kategoriler ve etiketlerle ilgili genel fikir şudur:

  • gönderilerinizi ortak bir konu altında gruplamak için kategorileri kullanın
  • Yazılarınızın tek tek yönlerini veya alt konularını ayırmak için etiketleri kullanın

Bunu biraz daha netleştirmek için aşağıdaki örneği düşünün: Hepsinin en ateşli konusu olan yemek (!) Hakkında blog yazıyorsanız, işte üç örnek blog gönderisini nasıl düzenleyebilirsiniz:

  • "İspanyol Paella Tarifi" - kategori: yemek tarifleri, etiketler: akşam yemeği, pilav, ispanyolca
  • "Çırpılmış Yumurta Nasıl Yapılır" - kategori: tarifler, etiketler: kahvaltı, yumurtalar
  • "Şarap Yemekle Nasıl Eşleştirilir" - kategori: içki, etiketler: şarap

Bu sadece bir örnek, ama fikri anladınız. Kategoriler daha geneldir ve etiketlerin bir üst düzeyindedir. Bu şekilde içerik düzenlemenin temel SEO avantajı, WordPress'in kategorileriniz ve etiketleriniz için ayrı arşiv sayfaları oluşturmasıdır. İyi bir kategori ve etiket yapısı oluşturursanız, bu otomatik kategori ve etiket arşiv sayfaları kendi başlarına değerli kaynaklar haline gelir.

6. Bir SEO eklentisi kullanın

WordPress için en iyi SEO eklentilerinden biri Yoast SEO'dur ( uygun alternatifler de olsa ). Arama motoru değişikliklerine ayak uydurmak için sürekli olarak güncellenir ve sitenizi bir SEO santrali yapmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyi içerir ve tüm temel SEO ayarlarınızla etkin bir şekilde ilgilenir. Yoast ile ilgili iyi olan şey, temelde kutudan çıktığı gibi çalışması ve herhangi bir zor yapılandırma gerektirmemesidir. Çoğunlukla, fabrika ayarlarında iyisiniz. Bununla birlikte, bazı şeylerin ince ayarının yapılması yalnızca birkaç dakika sürecek ve karşılığını alacaktır. Go SEO → Genel → Web Yöneticisi Araçları . Google Arama Konsolu için doğrulama kodunuzu sağlayın. Kodunuzu almak için vurgulanan bağlantıyı takip edin:


Git SEO → Arama Görünümü ve bireysel sekmeleri geçmesi. İçerik Türleriyle Başlayın :


Hem yayınlarınız hem de sayfalarınız için tüm seçeneklerin etkinleştirildiğinden emin olun. Sonra, Medya . Orada sadece bir şey var: Ek URL'lerin eklerin kendilerine yeniden yönlendirilmesi seçeneğini etkinleştirin. Sonraki sekme, Sınıflandırmalar . Burası, WordPress blogunuzdaki kategori ve etiket listelerini nasıl ele almak istediğinize karar verebileceğiniz yerdir. Genel olarak konuşursak, blogunuz çok sayıda kategori ve etiket içeriyorsa, bunları arama sonuçlarında göstermeyi seçmelisiniz. Yalnızca birkaç kategoriniz veya yalnızca bir kategoriniz varsa, bunu aramadan devre dışı bırakın. Bu, yinelenen içerik sorunundan kaçınmanıza yardımcı olur - temel WordPress blog SEO'nuz için önemli bir faktör.


Sonraki sekme, Arşivler . Kategorileriniz ve etiketlerinizin yanı sıra, WordPress ayrıca yazar hesapları için ayrı arşivler oluşturur ve tarihe dayalı arşivler kurar. Tek yazarlı bloglar için yazar arşivlerini devre dışı bırakın. Tarih arşivleri size kalmıştır, ancak birçok kişi onları da devre dışı bırakmayı tavsiye eder.


7. Görsellerinizi optimize edin

Medyanızı doğru bir şekilde yönetmek, bir SEO avantajı elde etmenin harika bir yoludur, bu nedenle onu temel SEO ayarlarından biri yapar. Birçok web sitesi sahibi, resim başlıklarını, alternatif metinleri ve dosya adlarını gözden kaçırır . Bunların hepsi önemlidir ve çok kolay eklenebilir. Genellikle atlanmalarının nedeni, resimlerin yazı yazıldıktan sonra eklenmesidir. Yazarın gönderiyi yazması üç saat sürdü, 20 görsele metin parçaları eklemek çok yorucu ve 20 dakikalık çalışma daha ekleyecektir. Yeterince adil, ama bu rütbe kaybetmeye değer mi? Adı doldurarak, dosya adının kendisinin okunabilir olduğundan emin olmak, bir başlık ve bir alternatif metin yazarak, görsellerin ne hakkında olduğu hakkında Google'a bilgi sağlamak, içeriğiniz hakkında çok daha fazla bilgi ekleyecektir.

Şimdi, bununla ilgilenirken, görüntü optimizasyonunun diğer yönü , ilk etapta görüntü dosyalarını düzgün bir şekilde kullanmaktır. İşte görüntülerle ilgili şey; sunucunuzda çok fazla disk alanı kaplarlar ve bu nedenle okuyucunuzun web tarayıcısına yüklenmesi çok zaman alır. Bununla ilgili sorun iki yönlüdür:

  • Yine, Google artık yüklenmesi çok zaman alan siteleri aktif olarak cezalandırıyor - okuyun: sıralamaları kaybedeceksiniz
  • insanlar genellikle sitenizin yüklenmesi için 2 saniyeden fazla beklemezler; bunun üstünde bir şey ve onlar ayrılacak

Neyse ki, bu sorunu çözmek oldukça basit. İhtiyacınız olan tek şey, görüntü dosyalarınıza tek başına iyi bakacak - otomatik pilotta çalışan bir görüntü optimizasyon eklentisidir. Optimole'e göz atın , piyasadaki en iyi çözüm.

8. Gönderi başlıklarınıza ekstra önem verin

Başlıklar, sayfanızın en önemli parçasıdır. Bu, arama motorlarının ilk gördüğü şeydir ve bu aynı zamanda kullanıcıların ilk gördüğü şeydir. Kullanıcılar için akılda kalıcı olmalı, arama motorları için anahtar kelime hedefli olmalıdır. İkisi arasında iyi bir denge bulmaya çalışın. Bunu bir SEO kalabalığının önünde söylemek konusunda biraz tereddüt etsem de, itme zorlaşırsa kullanıcıya doğru eğilirim. Aşağıda göreceğiniz gibi, sayfanızın arama motorlarına sayfa hakkında bilgi veren meta başlığını ayarlayabilirsiniz. Bence asıl başlık daha çok kullanıcı tüketimi içindir.

9. Gönderileriniz için temel SEO ayarlarını kullanın

Yoast SEO eklentisini kullanırsanız, her gönderinin altında bir "Yoast SEO" kutusu göreceksiniz. Sonucunuzun Google'da nasıl görüneceğini kontrol etmek için snippet düzenleyiciyi kullanın. Yayınınızın mevcut SEO kurallarına nasıl uygun olduğuna dair bir değerlendirme almak için odak anahtar kelimesini de ayarlayın. Bu, arama motorlarına daha iyi hedeflenmiş içerik yazmanın ve süreç boyunca fazladan ziyaretçi kazanmanın harika bir yoludur. Otomatik bir tane oluşturulsa bile her gönderinin pasajını düzenlemeyi seviyorum. Bu küçük dokunuşlar, ciddi web sitelerini bocalayanlardan ayıran şeydir.

10. Sitenizi mobil uyumluluk açısından test edin

Google'ın temel SEO ayarları söz konusu olduğunda web sitelerinde görmeyi sevdiği bir diğer şey , mobil cihazlarda iyi görünen optimize edilmiş bir tasarımdır. Sebep? Basit; Bu günlerde web'e mobil cihazlardan erişen, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarların toplamından daha fazla insan var. Anlaşma basit, siteniz mobil cihazlara yüklenemezse, sıralamanızı kaybedersiniz. Harika bir anlaşma değil, doğru, ama yine de net bir anlaşma!

11. Arkadaş edin

Bunun bir kısmı sosyal medyadır. Aktif bir varlığınız olduğundan emin olun, ziyaretçilerle ve potansiyel ziyaretçilerle (yani hedef grubunuzla) olabildiğince çok etkileşim kurun. İnsanların sizin hakkınızda konuşmasını sağlamak, Google'ın hesaba katacağı gelen bağlantıları almanın en iyi yollarından biridir. Size bağlanan web sitesi ne kadar büyükse, o kadar fazla ağırlık alır. Bunun bir diğer kısmı da sektörünüz hakkında yazan ve arkadaş edinen web sitesi sahipleriyle konuşmaktır. Onlardan bir şey istiyorsanız insanlarla iletişim kurmayın. Tavsiyede bulunmayı veya verebileceğiniz diğer yardım yollarını sunmayı teklif edin. Bu, sizin hakkınızda yazmak isteyecek olan sizi hızlı bir şekilde arkadaş yapacaktır - yine değerli SEO yemleri.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle